چیدان

مطالب مفید و سرگرم کننده

نقاشی های عجیب با پیچ ( عکس )
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳٩٢
 

نقاشی های عجیب با پیچ ( عکس )

   

 
 
تصاویر عجیب ترین حیوانات جهان
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳٩٢
 

تصاویر عجیب ترین حیوانات جهان

   

 
 
هرکول یک لایگر است
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٢
 

جام جم آنلاین: هرکول یک لایگر است. پدرش یک شیر نر آفریقایی و مادرش یک ببر. او بزرگترین گربه سان جهان محسوب می شود.

انتخاب دوباره هرکول از سوی کتاب رکوردهای گینس به عنوان بزرگترین گربه سان جهان موجب شد تا در معرفی او به کاربران تردید نکنیم.

هرکول در سال 2002 در نتیجه جفت​گیری یک شیر نر و یک ببر متولد شد. در واقع، ببر ماده چهار قلو زایمان کرد. سه برادر دیگرش سندباد، وولکان و زئوس نام دارند. وی نامش را مدیون جثه بزرگش به هنگام تولد است.


این گربه سان غول پیکر در «میرتلی بیچ سافاری» یک پارک حیات وحش در ایالت کالیفرنیا که برای نجات گونه های نادر جانوری فعالیت می کند ، نگهداری می شود.


هرکول 419 کیلوگرم وزن، 1.22 متر ارتفاع و 3 متر طول دارد. او در روز حدود 9 کیلوگرم گوشت می خورد.


این لایگر در عین حال به عنوان اجتماعی ترین و خوش اخلاق ترین حیوان این پارک شهرت دارد.


 
 
درخشش نام خلیج‌ فارس در دوبی +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٢
 

خبرگزاری فارس: جعفر مرادی‌شهدادی پژوهشگر هرمزگانی و طراح ایده روز ملی خلیج فارس از رؤیت و جمع‌آوری اسنادی قابل توجه پیرامون حقانیت نام خلیج فارس در امارات خبر می‌دهد که در نوع خود قابل تامل است.

حقانیت نام «خلیج فارس» امروزه برای اغلب ملل دنیا و به خصوص بسیاری از مورخین و پژوهشگران اثبات و چه بسا که در آثار و نوشته‌های خود نیز مورد استفاده قرار می‌دهند.

«مکیندر» جغرافیدان بریتانیایی، خلیج فارس و نواحی پیرامون آن را "قلب جهان" لقب می‌دهد. در واقع این جمله طلایی، نشان دهنده ارزش و اهمیت خلیج فارس در جهان بوده که متاسفانه همواره نگاه حریصانه و آزمندانه آمریکا و بریتانیا را به دنبال داشته است.

حذف یک نام کهن از کشوری که 62 برابر برخی از کشورها از جمله امارات متحده عربی سابقه تمدن و قدمت تاریخی داشته و دارای مرزهای مشخص بوده، امری محال و ناشدنی است.

متاسفانه اکنون تحریف نام خلیج فارس نسبت به دهه‌های گذشته با سرعت بیشتری توسط رسانه‌های خارجی، به خصوص رسانه‌های 22 کشور عربی در حال انجام است.

امید که برخی از کشورهای تحریف کننده نام خلیج فارس بدانند که هنوز هم اسناد و مدارکی در موزه‌ها، کتابخانه‌ها و دوایر دولتی آنان وجود دارد که نام زیبای خلیج فارس به وضوح در آن می‌درخشد و صد البته که خلیج فارس هرگز به سرنوشت دریای مکران دچار نخواهد شد.

موارد فوق، مهمترین بخش از گفته‌های جعفر مرادی شهدادی پژوهشگر هرمزگانی بوده که طی سال‌های گذشته همواره در مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌های وی به چشم می‌خورد.

جعفر مرادی شهدادی نویسنده و پژوهشگر حوزه خلیج فارس با تحقیق و پژوهش در کتابخانه‌ها و موزه‌های امارات متحده عربی توانسته به اسناد و مدارک جدیدی در خصوص حقانیت نام خلیج فارس دست یابد که ارزش و اعتبار آن غیر قابل کتمان است.

 در گفت‌وگویی با این دانش آموخته تاریخ ایران، نظر وی را در خصوص چگونگی دست یابی به این اسناد مهم جویا شدیم که در پی می‌آید:

مرادی شهدادی


گفته می‌شود به اسناد و مدارک جدیدی در رابطه با خلیج فارس در یک کشور عربی دست یافته‌اید، این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

بله کاملا صحت دارد، اسناد و مدارک جدیدی در رابطه با حقانیت نام خلیج فارس در یک کشور مدعی و جعل کننده‌ نام تاریخی وجود دارد که با استفاده از آن علاوه بر مستندسازی می‌توان دیگر ملل دنیا را نسبت به پیشینه نام خلیج فارس آگاه کرد، البته ما در ایران نیازی به اثبات این موضوع نداریم بلکه این کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و برخی موسسات غربی از جمله گوگل، ویکی پدیا، نشنال ژئوگرافیک هستند که به نظرم این اسناد را باید در اختیار آنان قرار داد.

مگر چه اسنادی هستند که فکر می‌کنید بر اساس آن می‌توان مدعیان و یا تحریف کنندگان از جمله مؤسسات و دانشنامه‌های عربی و غربی را نسبت به آن آگاه ساخت؟

اسناد مورد نظر شامل یک نقشه کاملا تاریخی از یک نقشه نگار اروپایی به همراه پنج اثر مکتوب از یک نویسنده مشهور عرب به نام «محمد مرسی عبدالله» است که تمامی این موارد، به صورت مستند بوده که احتمالا به زودی در اختیار وزارت امور خارجه نیز قرار می‌گیرد.

کتاب‌های موجود در کتابخانه دبی که در آنها تماما از واژه خلیج فارسی استفاده شده است


کمی از نقشه تاریخی مورد اشاره بگویید!


بله، نقشه مورد نظر که در موزه مردم شناسی دوبی نصب شده، نقشه‌ای کاملا تاریخی بوده که توسط یک جهانگرد و جغرافیدان فنلاندی به نام «آبراهام اٌرتلیوس»(Abraham ortelius)  در سال 1570 میلادی ترسیم شده که خلیج فارس را تحت عنوان «سینوس پرسیکوس» (sinvspersicvs) و با همین رسم الخط حروف بر روی نقشه نگاشته است.آبراهام ارتلیوس


آیا این جغرافی نویس و نقشه نگار اروپایی در ترسیم نقشه مذکور مناطق خاصی را نشان داده؟

به طور کل این نقشه سرزمین پارس (ایران) و شبه جزیره عربستان را نشان می‌دهد که حتی پسکرانه‌های جنوبی خلیج فارس را جزو قلمرو ایران آن دوران به شمار آورده و در عکس‌هایی که از نقشه نیز تهیه شده به وضوح این موارد را می‌توان دید. اما آنچه که امروزه می‌توان به عنوان برگ برنده‌ای برای ما ایرانیان مطرح شود اینکه نقشه‌ای که در 443 سال پیش توسط یک نقشه نگار و جغرافیدانی طراحی شده که بسیاری وی را ابداع کننده اطلس‌های جغرافیایی امروزی می‌شناسند و مهمتر از همه اینکه این نقشه قدیمی هم اکنون در موزه کشوری نگهداری می‌شود که هر روز هزاران بار نام خلیج فارس را در وب سایت‌ها، منابع مکتوب و مکاتبات بین المللی خود جعل و تحریف می‌کند.

نقشه خلیج فارس اثر ابراهام ارتلیوس موجود در موزه مردم شناسی دبی

 
آیا نقشه‌ای که به آن اشاره کردید، در معرض دید عموم قرار داد؟ شرایط نگهداری از آن چگونه است؟


بله، نقشه تاریخی ارتلیوس مثل دیگر آثاری که در این موزه وجود دارد در معرض دید همگان قرار داشته و فقط به وسیله سیستم نظارت تصویر با زاویه‌های مختلف کنترل و رصد می‌شود.

اما نکته تاسفباری که باید به آن اشاره کنم در خصوص عدم توجه توریست‌های ایرانی به اینگونه آثار و نقشه‌های تاریخی است که بر خلاف اهمیت و ارزشی که دیگر توریست‌ها و جهانگردان اروپایی و آفریقایی به اینگونه آثار قائل هستند و بدون استثنا از اینگونه نقشه‌ها نیز بازدید می‌کنند، متاسفانه ایرانیانی را همانجا دیدم که بدون اطلاع از نام‌های تاریخی ارزشمند در این نقشه گرانبها که به حق حقانیت نام دریاهای پارس و کاسپین را فریاد می‌زند، به راحتی از کنار آن عبور می‌کنند!

از اسناد دیگر هم بگویید!


همانطور که در ابتدا گفتم پنج اثر مکتوب تحت عناوین تاریخچه امارات متحده عربی و روابط امارات با همسایگان در کتابخانه عمومی دبی وجود دارد که توسط «محمد مرسی عبدالله» نویسنده شهیر عرب بر اساس اسناد وزارت خارجه بریتانیا تدوین که البته در بیشتر صفحات آن به نام «الخلیج الفارسی» نیز اشاره شده است.

محتوای این کتاب‌ها بیشتر چه بوده و چه تاثیری می‌تواند در اثبات نام خلیج فارس داشته باشد؟


البته تا فراموش نکرده باید بگویم تعدادی از این کتاب‌ها توسط مرکز مطالعات عربی لندن و یک مورد نیز توسط انتشارات دارالقلم کویت بین سال‌های 1981 تا 1997 چاپ و منتشر شده‌ است.

محتوای این کتاب‌ها که اکنون تعدادی از آن در «کتابخانه عمومی دبی» نیز موجود است بیشتر در خصوص تاریخ امارات و روابط با همسایگان آن بوده اما نکته حائز اهمیت اینکه علاوه بر نام خلیج فارس، نام بیشتر بنادر و جزایر ایرانی نیز در صفحات آن به چشم می‌خورد و مهمتر از آن اینکه شاید جزو معدود منابع مکتوب در خصوص تاریخ امارات بوده که محققان و پژوهشگران عرب نیز می‌توانند نام ارزشمند خلیج فارس را رویت کرده و از اقدامات غیرمنطقی و غیرحرفه‌ای حکومت‌های خود در تحریف و جعل نام‌های جغرافیایی که ریشه تاریخی دارند آگاه شوند.

با توجه به قوانین موجود در کشور امارات، آیا پژوهشگران با ملیتی دیگر هم می‌توانند به چنین کتاب‌هایی دسترسی داشته باشند؟

در خصوص استفاده افراد غیر عضو در این کتابخانه و دسترسی به کتب، شاید برای افراد غیر عضو آنهم اگر طرف ایرانی باشد کمی دشوار است اما اینکه چگونه حقیر توانستم به معدود منابع خلیج فارس با توجه به وجود هزاران آثار مکتوب در این کتابخانه دست یابم باید بگویم که اگر همکاری صادقانه و بی‌دریغ چند تن از شهروندان اماراتی ایرانی‌الاصل نبود شاید دست یافتن به چنین منابعی کمی دشوار به نظر می‌رسید.

مرادی شهدادی در کتابخانه عمومی دوبیاز آنجا که شما در بحث نامگذاری روز ملی خلیج فارس در تقویم ملی نیز سهیم بودید، چقدر این پیشینه، شما را در دستیابی به چنین اسنادی مصمم و ترغیب کرد؟

هر چند که این پیشینه بی تأثیر نبوده اما برای کسی که دانش آموخته تاریخ ایران است و مقالات، یادداشت‌ها و حتی پایان نامه خود را با موضوع خلیج فارس انتخاب کرده یقیناً پژوهش در حوزه خلیج فارس نه تنها جزو علایق او، که با زندگیش نیز عجین شده و پیوند خورده است. البته این نکته را هم اضافه کنم که نقش و تاثیرگذاری برخی از اساتید گروه تاریخ دانشگاه‌های آزاد داراب و خلیج فارس بوشهر هم در انجام این رسالت غیرقابل کتمان است.در پایان چه پیشنهادی در راستای حفظ نام خلیج فارس دارید؟

پیشنهادهای متعددی به ذهنم خطور می‌کند، اما شاید مهمترین آن برنامه‌ریزی منسجم و دقیق جهت ارائه نقشه‌ها، اسناد و متون تاریخی خلیج فارس در همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی نیاز اساسی است، چرا که ما در داخل کشور، هیچ فرد، قوم یا گروهی نداریم که با نام خلیج فارس مشکلی داشته باشد، پس بنابراین باید فعالیت‌های این‌چنینی را در برون از مرزهای ایران متمرکز کنیم.

انتشار یک روزنامه فرامنطقه‌ای به نام «Persian gulf»که توسط بخش غیردولتی بتوان آن را همزمان در کشورهای مهم دنیا از جمله خاورمیانه چاپ و منتشر کرد از دیگر پیشنهادات خواهد بود.

پیشنهاد سوم نیز همانطور که بارها در مقالات و یادداشت‌های خود نیز به آن اشاره کرده و شاید دوستانی دیگر هم با حقیر، هم رای بوده «ابداع جایزه بین‌المللی خلیج فارس» است که اگر حمایت مردمی را به دنبال داشته باشد قطعا می‌تواند در سطح نوبل و یا اسکار مطرح شود.


 
 
همسر ناصرحجازی پاسخ علی کریمی را داد
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٢
 
 

علی کریمی که نتوانست در مراسم یادبود ناصر حجازی شرکت کند، نامه ای در خصوص وی منتشر کرد که با واکنش همسر اسطوره فقید فوتبال ایران همراه شد.


متن نامه علی کریمی:


اسطوره ها را می کشند اما آنها نمی میرند. این موضوعی است که بعد از پرواز ناصر حجازی عزیز بیشتر به آن پی بردم. ناصرخان از بین ما رفت اما افکاری که داشت هنوز هم در یاد دوستداران اوست. حجازی حرف هایی می زد که باب میل بعضی ها نبود ولی مردم حرف دل او را می فهمیدند و به همین خاطر است که هنوز برای تلفن او پیامک می فرستند.

حجازی از جنس مردم بود و برای همین احساسات آنها را درک می کرد و صدایشان را فریاد می زد. به واسطه همین منش و رفتارها مردم هم اسطوره شان را تا لحظه آخر تنها نگذاشتند و صحنه هایی در لحظه وداع مردم با ناصرخان در استادیوم آزادی رقم خورد که خودم شاهدش بودم.
حالا هم اسطوره در بین ماست و باید افکار او به درستی از سوی خانواده و دوستداران او منعکس شود.


یا حق. علی کریمیمتن نامه همسر حجازی به شرح زیر است:
وقتی فهمیدم طفل شیرین فوتبال ایران در مراسم دومین سالگرد درگذشت همسرم حاضر شده، اشک‌هایم را عاشقانه سر کشیدم. اندوهم را به طرف شادی شلیک کردم و با خود گفتم چه شیرین است وقتی اسطوره‌ای بی‌سر و صدا به ملاقات اسطوره دیگر می‌رود، در برابر مزارش به احترام خم می‌شود، اشک‌های پنهان می‌ریزد و زیر لب می‌گوید:‌ دوست دارم هر وقت به دیدارت می‌آیم، مخفیانه باشد... چرا که مثل خودت اهل تظاهر نیستم.همیشه از بازی و شخصیت علی کریمی لذت می‌برم. او محبوب خاص و عام است. استقلالی و پرسپولیس دوستش دارند... درست مثل همسرم ناصر حجازی. علی کریمی غم‌های رهگذر هم داشت و شاید غم‌های ماندگار... درست مثل همسرم ناصر حجازی. او در جاده‌های پرعطش زندگی،‌ تشنه مهربانی، حقیقت و صداقت بوده... درست مثل همسرم ناصر حجازی.

علی کریمی عزیز... من قدمتی 62ساله دارم و 40سال آن را با ناصر حجازی زندگی کرده‌ام. تعریف و تمجید از دیگران و وابستگی به تیم و شخص، نه با خلق و خوی من جور می‌آید و نه با سن و سالم. اما سوگند به خاک پاک ناصر و قسم به هجرت پرستو‌ها، دلم می‌خواهد باقیمانده افتخارات گرفته‌نشده ناصر را تو بگیری و به افتخارات خود اضافه کنی... چون تو لایق آن هستی. دلم می‌خواهد آفتاب سرخ این‌بار از تبریز به تو و فوتبالت بتابد و در زمین بازی‌، گل‌های زیبایی همچون نیلوفر در پاهای خلاقت بچیند و برویند و گل‌های رنگی از سر و رویت ببارد.


با احترام، بهناز شفیعی، همسر ناصر حجازی 

 
 
فشار خون دقیقاَ چیست؟
نویسنده : چیدان - ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 

فشار خون دقیقاَ چیست؟

معمولا معاینه یک پزشک با اندازه‌گیری فشار خون آغاز می‌شود. اما این اعداد دقیقا بیانگر چه چیزی هستند؟ بسیاری این را نمی‌دانند و همچنین عواقب فشار خون بالا را دست کم می‌گیرند.

در آلمان حدود ۳۵ میلیون نفر فشار خون بالا دارند. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و گردش خون را افزایش می‌دهد؛ خطری که باعث بیشترین میزان مرگ و میز در آلمان می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی، لیستی حاوی میزان فشار خون‌های مختلف را منتشر کرده است که بر اساس آن فشار خون بالا از ارقام ۱۴۰ (سیستول) و ۹۰ (دیاستول) آغاز می‌شود.
دو رقم بالا و پایین فشار خون
برای اندازه‌گیری فشار خون از دو رقم استفاده می‌شود. یکی رقم بالایی (سیستول) و دیگری رقم پایینی (دیاستول). رقم بالایی، بالاترین فشار در ماهیچه قلب را درست پس از اینکه پمپ می‌زند اندازه گیری می‌کند. رقم دوم مربوط به زمانی است که ماهیچه قلب پس از پمپ زدن خود را رها می‌کند. این رقم به فشاری که در رگ‌ها وجود دارد مربوط می‌شود، زیرا در آن هنگام است که خون وارد رگ‌ها می‌شود. همین امر باعث می‌شود که اکسیژن اعضای بدن تامین شوند.

رگ‌های بدن انسان انعطاف پذیر هستند، یعنی می‌توانند باز و بسته شوند. اما اگر فشار درون سرخرگ‌ها مدام بالا باشد، این رگ‌ها قابلیت ارتجاع پذیری خود را از دست می‌دهند و سپس آهک نیز در آنجا انباشته می‌شود. بدین ترتیب دیگر به اندازه کافی به اعضای بدن خون نمی‌رسد و همین امر می‌تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود.
دلایل این بیماری
فشار خون بالا می‌تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود فشار خون بالا می‌تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود 
طبق داده‌های پزشکی، اضافه وزن، مصرف مرتب نوشیدنی‌های الکلی و از همه بیشتر مصرف نمک، فشار خون را بالا می‌برند.

شمار افرادی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند در کشور آلمان بالا است، اما نه تنها در این کشور، بلکه در کشورهای اطراف خلیج فارس و خاورمیانه و همچنین چین، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم، دارای فشار خون بالا هستند.
روشی جدید برای درمان فشار خون
برای بیمارانی که دارو در کاهش فشار خونشان تاثیری ندارد، روشی جدید کشف شده است و آن هم روش Renale Denervation است. در این روش از کارآیی اعصابی که مسئول تنظیم فشار خون هستند، با دادن گرما و سرما کاسته می‌شود.

حرکت و ورزش زیاد، مانع بالارفتن فشار خون می‌شود حرکت و ورزش زیاد، مانع بالارفتن فشار خون می‌شود 
این اعصاب که به طور خودکار وظیفه تنظیم متابولیسم و تنفس انسان را برعهده دارند، در فردی که دچار فشار خون است، بسیار فعال هستند. به همین خاطر در این روش از فعالیت آنها به میزان ۵۰ ٪ کاسته می‌شود و این عمل فشار خون را به همین میزان پایین می‌آورد.

سالهاست که از این روش در آلمان استفاده می‌شود، اما به گفته پزشکان استفاده از این روش بیشتر حالت آزمایش دارد و در این‌باره هنوز پژوهشی انجام نشده است.

اما روشن است که مصرف کم نمک، کاهش وزن، حرکت و ورزش زیاد، مانع بالارفتن فشار خون می‌شود.

 
 
چهارده پژوهشگر ایرانی در یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی جهان
نویسنده : چیدان - ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 
چهارده پژوهشگر ایرانی در یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی جهان
CMS و پوشش محافظ نصب شده بر روی میز، در حال انتقال به محل استقرارش که در عمق ۱۰۰ متری زمین است
 
پژوهش در باره بوزون هیگز (ذره الهی) در برخورد دهنده بزرگ هادرونی (LHC) در سرن سوئیس و پژوهشگرانش، داغترین پژوهش علمی و پژوهشگر سال گذشته لقب گرفتند.

موسسه تامسون رویترز (آی اس آی) با بررسی مجموعه مقاله‌های منتشر شده در سال گذشته فهرستی از داغترین پژوهش‌ها و پژوهشگران که بیشترین توجه جامعه علمی را بخود جلب کرده‌اند، را تهیه و منتشر کرده است و در صدر این فهرست مطالعه بر روی بوزون هیگز قرار دارد.


در گزارشی که دبیران موسسه تامسون رویترز منتشر کرده‌اند، آمده است که این صدر نشینی از دوجنبه اهمیتی ویژه دارد: اول، تعداد ارجاعاتی که در یک دوره کوتاه زمانی به مقالات منتشر شده در این زمینه شده است.

به دو مقاله اول این فهرست که هر دو در باره ذره الهی هستند در مجموع در طی یک سال نزدیک به چهارصد بار ارجاع شده است. به بیان ساده و البته نه چندان دقیق، چهارصد مقاله پژوهشی با استناد به این دو مقاله در سال گذشته منتشر شده که نشان دهنده اهمیت این دو مقاله است.

دومین نکته پر اهمیت در باره این موضوع پژوهشی، تغییری است که این کار علمی در معنای همکاری بین المللی در علم بوجود آورده است.

مقاله‌های منتشر شده با فهرستی از چند هزار نویسنده همراه است. البته داشتن چند هزار نویسنده به معنای این نیست که همه افرادی که نامشان در فهرست نویسندگان آمده است در عمل دستی در نوشتن مقاله داشته‌اند؛ بلکه نشان دهنده تعداد همکارانی است که در به ثمر نشستن پژوهش‌ها نقش داشته‌اند. این تعداد پژوهشگر از ده‌ها کشور و مدیریت آنها در رسیدن به یک هدف واحد، استانداردهای جدیدی را در زمینه همکاری‌های بین المللی علمی تعیین کرده که تا کنون بی سابقه بوده است.
چهارده پژوهشگر ایرانی در یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی جهان
میز CMS در هنگام ساخت در هپکو، اراک –ایران
علاوه بر این، نکته دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که برای ایرانیان با ارزش و افتخار آفرین است و آن هم حضور چهارده نفر از پژوهشگران مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور در میان فهرست نویسندگان یکی از این دو مقاله است که این به غیر از پژوهشگران ایرانی مقیم دانشگاه‌های کشورهای دیگر است که نام آنها را در فهرست می‌توان دید.

این برای اولین بار است که اسامی گروهی از پژوهشگران فعال در داخل ایران در کنار کشورهای دیگر در یک پروژه تحقیقاتی بین المللی می‌آید که گروهی آن را از فرود انسان بر ماه نیز پیچیده‌تر می‌دانند. ولی چگونه چنین همکاری میسر شد؟
سرن و ایران

سازمان اروپایی برای تحقیقات هسته‌ای که به آن سرن (CERN) می‌گویند برای تحقیق در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته‌ای تاسیس شده و سازمانی بین المللی است که مسئولیت مدیریت بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه ذرات بنیادی و فیزیک هسته‌ای را با بیش از ده هزار پژوهشگر از هشتاد کشور برعهده دارد.

آزمایشگاه‌ها و بزرگترین شتابدهنده ذرات دنیا که زیر نظر سرن اداره می‌شوند، در شهر میرین (نزدیک به ژنو) سوئیس و در مرز مشترک فرانسه و سوئیس واقع شده است.

کشورهایی که در سرن فعالیت می‌کنند به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ عضو، ناظر، و مشارکت کننده. کشورهای عضو که اروپایی هستند، اداره کنندگان و تامین کنندگان عمده هزینه‌های سرن هستند؛ کشورهای ناظر (آمریکا، روسیه، ژاپن، اسرائیل، هند، ترکیه) ضمن مشارکت فعال در طرح‌های پژوهشی، تامین مالی و تجهیزاتی برخی از پروژه‌ها را برعهده دارند و کشورهای مشارکت کننده بسته به توان علمی خود در برخی از پروژه‌های سرن همکاری می‌کنند. ایران نیز در گروه سوم جای گرفته است.

تا پیش از سال ۱۳۸۰ همکاری ایران (و نه ایرانی‌ها) با سرن محدود به حضور یکی از فیزیکدانان ایرانی در این مجموعه بود که این حضور نیز غیر رسمی و فقط به دلیل ارتباطات شخصی بود. ایده همکاری با سرن را برای اولین بار دکتر حسام‌الدین ارفعی، دکتر فرهاد اردلان و دکتر رضا منصوری مطرح کردند.

در دهه ۱۳۷۰ آقایان اردلان و ارفعی به دلیل آشنایی‌هایی که با مسوولان سرن داشتند، تلاش‌هایی را برای همکاری ایران شروع کردند.

در سال ۱۳۷۹ برای ساخت (LHC (Large Hadron Collider به یکباره عرصه فعالیت سرن بسیار گسترده‌تر می‌شود و هزینه‌ها هم بالا می‌رود.

به همین دلیل مدیران سرن از عضویت کشورهای دیگر استقبال می‌کنند. در سال ۱۳۸۰ مصطفی معین وزیر وقت علوم و رضا منصوری معاون پژوهشی وزارت علوم همراه هیاتی به ژنو سفر می‌کنند و در آنجا توافقنامه‌ای بین وزیر علوم وقت (مصطفی معین) و مدیریت آن زمان سرن (لوچیانو مایانی) در باره حضور و مشارکت ایران در سرن امضا می‌کنند که نقطه عطفی در تاریخ فعالیت‌های این مرکز و همچنین مشارکت دانشمندان ایرانی در آنجا می‌شود.
چهارده پژوهشگر ایرانی در یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی جهان
گروهی پروژه تحقیقاتی سرن را از فرود انسان بر ماه نیز پیچیده‌تر می‌دانند
با امضای این تفاهم نامه ایران به طور رسمی برای همکاری‌های پژوهشی به این سازمان پیوست.

در آن هنگام برخی از کشورها و از جمله آمریکا، با پیوستن ایران به سرن مخالف بودند و تلاش‌هایی را نیز در این زمینه کردند که با توجه به شعار سرن که همکاری علمی بین المللی به دور از سیاسی کاری است، این تلاش‌ها به جایی نرسید. اما نکته جالب در این میان، مخالفت‌ها و مقاومت‌های گروهی از ایرانیان با این همکاری بود.

رضا منصوری، یکی از کسانی که امضای این تفاهم نامه را در آن زمان میسر کرد در یادداشتی که به مناسبت موفقیت آزمایش منجر به کشف بوزون هیگز منتشر شده بود، نوشت: "کم نبودند نیروهای علمی و مدیریتی در ایران که با این همکاری موافق نبودند. هیچ یک از مراکز دانشگاهی نپذیرفت این همکاری را شروع کند. هنگامی که از یک فرصت استثنایی بهره بردیم و تفاهمنامه‌ای میان ایران و سرن برای همکاری با شتابگر بزرگ هادرونی امضا شد، به خاطر عدم آمادگی دانشگاه‌های ما، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی پیشقدم شد و پیگیری این همکاری مهم بین‌المللی را پذیرفت. هنوز دانشگاه‌های ما آمادگی این نوع همکاری‌های علمی بین المللی را ندارند. هنوز مدیریت علم در ایران چالاکی لازم را برای این نوع همکاری‌ها پیدا نکرده است."

با وجود اینکه اکنون ایران در برخی از پروژه‌های سرن مشارکت می‌کند و حتی بخشی از یکی از مهمترین آشکارسازهای ابر برخورد دهنده هادرونی (Large Hadron Collider- LHC) در ایران ساخته شده است؛ هنوز سطح همکاری‌ها در حدی نیست که فیزیک پیشگان ایرانی را راضی کند.

به گفته دکتر حسام الدین ارفعی رییس پژوهشکده ذرات و شتابگرهای پژوهشگاه دانش‌ های بنیادی و مدیر ایرانی گروه پژوهشگران ایرانی در سرن، به دلیل مسائل مالی و عدم تخصیص اعتبارات لازم، همکاری ایران با این پروژه بسیار محدود و حتی کمتر از برخی کشورهای منطقه است که در چنین شرایطی، حضور موثر در این طرح عظیم بین‌ المللی و قرار نگرفتن در حاشیه آن جز با افزودن یکی، دو رقم به بودجه اندک تخصیصی امکان‌ پذیر نیست، تا شاید بتوان سهمی در حد کشورهایی مثل پاکستان و ارمنستان در این پروژه پیدا کرد.

البته با وضعیت بوجود آمده به دلیل تحریم های اقتصادی که نقل و انتقال پول را دچار مشکلات جدی کرده است، حتی در صورت تمایل مسئولان ایرانی امکان افزایش دامنه و حتی تداوم همکاری با سرن چندان روشن نیست و این نکته‌ای است که ذهن فیزیک پیشگان ایرانی را در این روزها به خود مشغول کرده است.
ایران و دیگر زمینه‌های داغ پژوهشی

فهرست تامسون رویترز چند پژوهش در حوزه‌های دیگر را نیز در خود جای داده است. پژوهش در زمینه ژن و زیست داروها دومین، حوزه مواد سومین و فناوری اطلاعات چهارمین حوزه داغ پژوهشی در سال ۲۰۱۲ بوده‌اند.

پژوهشگران ایرانی در هر سه این حوزه‌ها حضوری فعال دارند و آمارهای منتشر شده از مقالات منتشر شده ایرانی در مجلات تخصصی معتبر نشانگر جدی بودن پژوهشگران ایرانی و نتایج تحقیقاتشان در این سه حوزه است.

اگرچه هنوز نامی از پژوهشگران ایرانی به عنوان پژوهشگر شاخص در یک حوزه در فهرست تامسون رویترز نیامده است ولی با جستجویی کوچک در اینترنت می‌توان رد تحقیقات پژوهشگران ایرانی که در مقاله‌های دیگر پژوهشگران به آنها ارجاع شده است را دید.


فعالیت ایران در سرن در گذشته، حال و آینده

مشارکت ایران در طرح ابر برخورد دهنده هادرونی (LHC) فقط در حضور پژوهشگران ایرانی در سرن نیست؛ بلکه ایران در ساخت و تکمیل این بزرگترین آزمایشگاه تاریخ بشر مشارکت نیز داشته است. LHC از چهار آشکار ساز اصلی برای مطالعه برخورد ذرات با هم استفاده می‌کند.

ایران در اولین مرحله ساخت بخشی از سیستم نگه‌دارنده و پوشش حفاظتی آشکار ساز (Compact Muon Solenoid) CMS را بر عده داشته است. این نگهدارنده که برای سادگی آن را میز می‌نامند در اصل دستگاهی مکانیکی با دقت بسیار بالاست که توانایی حمل و جابجایی قطعاتی با وزن ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن و دقت حرکت میلیمتری را دارد. این میز و پوسته محافظ آشکارساز که به آن FCS می‌گویند زیر نظر مهندسان ناظر سرن و متخصصان ایرانی در شرکت هپکو ساخته شد و هم اکنون بخشی از آشکار ساز CMS در LHC است.

علاوه بر این، پروژه تور(Grid) نیز یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران با سرن است. پروژه تور یک سرویس نرم افزاری برای به اشتراک گذاشتن توان محاسباتی و فضای ذخیره داده‌ها بین کامپیوترهای متصل به اینترنت است و هدف آن ایجاد یک شبکه بزرگ جهانی محاسباتی و اطلاعاتی است که توان محاسباتی آن حتی با پرقدرت‌ترین سوپر کامپیوترهای امروزی نیز قابل قیاس نیست چون حتی خود آن سوپر کامپیوترها هم می‌توانند بخشی از تور باشند. پروژه تور یکی از طرح‌های پژوهشی ملی ایران هم هست که رهبری آن را پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بر عهده دارد.

زمینه دیگر همکاری ایران و سرن، همکاری در طراحی و ساخت نسل بعدی آشکارساز CMS است. در این همکاری که تداوم آن به دلیل تحریم‌ها و همچنین کمبود بودجه بطور جدی با مشکلاتی روبرو شده است، قرار است ایران با مشارکت دیگر کشورهای اروپایی آشکارساز CMS را برای اهداف جدید ارتقا ببخشند.

البته این همکاری‌ها به غیر از همکاری‌های تئوریک و محاسباتی و شبیه‌سازی‌ها بین دانشگاه‌های ایران و سرن است که هنوز مانعی در راه آنها بوجود نیامده‌است.

 
 
سوراخ عجیب در شکم گاوها +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 

باشگاه خبرنگاران: این سوراخ ها توسط پوشش های پلاستیکی باز نگه داشته می شود و امکان دیدن محتویات داخل شکم و چگونگی هضم آن وجود دارد.
 
 
خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!
نویسنده : چیدان - ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 

عصر ایران: نمایشگاه خودرو فرانکفورت کار خود را از 12 سپتامبر در آلمان آغاز کرد و شاهد رونمایی از تولیدات جدید شرکت های مهم خودروسازی جهان بود.

مارک آدامز معاون رئیس بخش اروپا در شرکت جنرال موتورز، خودرو اوپل مونزل را معرفی می کند

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

مرسدس S500 intelligent drive

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

آئودی  A3

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

آئودی نانوک جدید

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

وولفگانگ شرایبر رئیس هیات مدیره شرکت خودروسازی بنتلی در کنار تولید جدید این شرکت به نام GT V8

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

لامبورگینی Squadra Corse که توسط استیفان وینکلمان مدیر عامل این شرکت معرفی شد

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

خودروی برقی آئودی A3 e-tron

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

پورشه پانامیرا

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

ماتیاس مولر رئیس هیأت مدیره پورشه پشت فرمان تولید جدید این شرکت یعنی 918 اسپایدر

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

ولوو کوبه ای خودرویی که تولید کنندگان آن تلاش می کنند با تولیدات بی ام وی ، مرسدس و آئوودی رقابت کنند

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

نوربرت رایتهوفر رئیس هیات مدیره "بی ام و" خودرو i8 را معرفی می کند

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

خودروی مرسدس بنز کوبه ای جدید از نوع S

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

خودروی جدید آئودی اسپورت کوارترو

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

یکی از تولیدات جدید بی ام و

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

رونمایی از بوگاتی جدید به نام جان بوگاتی

خودرو های دیوانه کننده نمایشگاه فرانکفورت!

 
 
شیرین تاریخ ساز شد!!!
نویسنده : چیدان - ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 

حضور " شیرین گرامی" به نمایندگی از ایران در مسابقات سه گانه لندن

[/center


[center]به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی در نسخه آن لاین خود افزود: گرامی ۲۴ ساله با حضور خود در مسابقات قهرمانی جهان در لندن به عنوان اولین زن ایرانی، تاریخ ساز شد.
رقابت وی دراین مسابقات می تواند راه را برای حضور هزاران نفر از زنان ورزشکار ایرانی برای شرکت در مسابقات بین المللی سه گانه و یا شنا در خارج از کشور باز کند.
خانم شیرین گرامی امروز با پرچم جمهوری اسلامی ایران و با حجاب کامل در مسابقات سه گانه لندن شامل شنا، دو و دوچرخه سواری که در هایدپارک برگزار شد، شرکت کرد.
وی با ثبت رکورد دو ساعت و ۴۲ دقیقه در رده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال در جایگاه هفتاد و ششم قرار گرفت.
روزنامه گاردین نیز با اشاره به پوشش ورزشکار ایرانی نوشت: گرامی پس از موافقت مسئولان وزارت ورزش ایران با حضور وی در رقابت های بین المللی سه گانه لندن که تشریفات اداری آن در ساعات پایانی دیروز نهایی شد، با حجاب کامل اسلامی در این مسابقات شرکت کرد.
این روزنامه همچنین در بخشی از گزارش خود به مصاحبه ایرنا با محمد علی صبور سرپرست فدراسیون سه گانه ایران اشاره کرده و به نقل از وی نوشته است: پس از موافقت رسمی اتحادیه بین المللی مسابقات سه گانه با همه شرایط مورد نظر ما، از جمله در زمینه فراهم کردن امکانات مورد نیاز خانم گرامی برای تعویض لباس در مراحل مختلف مسابقه، وی به عنوان نماینده ایران در این رقابت ها شرکت کرد.وجدید ترین تصاویر ...

 
 
6 میوه ؛ 6 درد و 6 درمان
نویسنده : چیدان - ساعت ۳:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 

میوه ها جزو گروه های غذایی ای هستند که خوردنشان همواره به وسیله متخصصان تغذیه توصیه می شود و تاکید آن ها این است که میوه ها تازه و فصل باشند؛ یعنی میوه های تابستانی، در تابستان و میوه های زمستانی در زمستان خورده شوند. البته تنوع بخشیدن به رژیم غذایی نیز جزو توصیه های دیگر آنهاست زیرا میوه ها خواص ویژه ای دارند که می توان از آن ها بهره برد. این مطلب به خواص 6 نوع از میوه های تابستانی اختصاص دارد.

 

گلابی و چربی خون:

مطالعه ها نشان داده خوردن یک گلابی رسیده، 20 درصد از نیاز روزانه به فیبر را تامین و به کاهش چربی خون (کلسترول) کمک می کند. در ضمن، دریافت این مقدار فیبر در تنظیم قند خون نیز موثر است به همین دلیل توصیه می شود افراد دیابتی در برنامه غذایی شان این میوه را بگنجانند. همچنین، بررسی ها نشان داده اند در گلابی ماده معدنی ای به نام «برن» وجود دارد که در بهبود عملکرد مغز و انتقال پیام های عصبی در این ارگان دخالت دارد.

انگور و اختلال حواس:

انگور از منابع پتاسیم محسوب می شود بنابراین خوردن آن باعث کاهش فشارخون خواهد شد. از سوی دیگر، از آنجا که کمبود پتاسیم اختلال های حواس و افسردگی را در سنین بالا و سالمندی به وجود می آورد، به خصوص در افرادی که میوه و سبزی های کمی مصرف می کنند، عادت به خوردن انگور می تواند کمک کننده باشد. به علاوه، انگور از منابع ترکیب هایی با خواص آنتی اکسیدانی است که دریافت آن ها از بروز سرطان هایی که بر اثر آلودگی هوا و خوردن فرآورده های گوشتی ممکن است به وجود بیاید، پیشگیری می کند.

آلو و کم خونی:

خوردن 100 گرم آلو 20 درصد از نیاز روزانه خانم ها به آهن را برطرف می کند. به همین دلیل به گیاه خواران توصیه می شود این میوه را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند تا احتمال ابتلا به کم خونی فقر آهن در آن ها کاهش پیدا کند. این میوه از منابع مناسب پتاسیم نیز محسوب می شود به همین دلیل به بیماران فشارخونی پیشنهاد می شود آلو را در سبد میوه خود داشته باشند و روزانه 2 تا 3 عدد از این میوه را میل کنند. در ضمن، آلو از میوه هایی است که شدت یبوست را کاهش می دهد و کسانی که مکرر دچار این مشکل گوارشی می شوند، بهتر است بیشتر آلو بخورند.هلو و یبوست:
خوردن یک هلوی متوسط، 8 درصد از نیاز روزانه به فیبر را تامین می کند و دریافت آن بهبوددهنده یبوست است. این مقدار فیبر، سطح کلسترول خون را پایین می آورد و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کم می کند. این میوه از منابع ویتامین C نیز محسوب می شود و به همین دلیل توصیه می شود افرادی که به بیماری های لثه مبتلا هستند، آن را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند. جالب است بدانید با خوردن یک هلوی متوسط 34 میلی گرم از نیاز روزانه به این ویتامین تامین می شود.

انبه و فشارخون:

خوردن انبه کامل که حدود 650 گرم وزن دارد، می تواند 33 درصد از نیاز روزانه به پتاسیم را تامین کند، به همین دلیل خوردن این میوه به فشارخونی ها توصیه می شود. در ضمن، انبه از منابع بتاکاروتن است که یکی از آنتی اکسیدان های قوی است و از بروز کم خونی فقر آهن پیشگیری می کند. بررسی ها نشان داده خوردن این میوه به دلیل داشتن بتاکاروتن فراوان و به خصوص ترکیبی به نام کریپتوگزانتین، ریسک ابتلا به سرطان رحم را هم پایین می آورد.

انجیر و پوکی استخوان:

انجیر ازمیوه های کلسیم دار است. به طوری که با خوردن 3 عدد از آن، 21 درصد از نیاز بدن به این ماده معدنی تامین می شود. انجیر فیبر فراوانی نیز دارد به این دلیل کسانی که از یبوست رنج می برند، بهتر است آن را در برنامه غذایی شان بگنجانند. آهن نیز از دیگر موادی است که با خوردن انجیر به بدن می رسد از این رو، انجیر گزینه ای مناسب برای کسانی است که خطر کمبود کلسیم و آهن در آن ها بالاست مانند گیاه خواران و سالمندانی که در معرض پوکی استخوان هستند.

 
 
داستان جالب زن باهوش
نویسنده : چیدان - ساعت ۳:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
 مردی تمام عمر خود رو صرف پول درآوردن و پس انداز کردن نموده و فقط مقداری بسیار اندکی از در آمدش را صرف معاش خود می کرد و در واقع همسر خود را نیز در این مکنت و بدبختی با خود شریک نموده بود.

تا اینکه روزی از روزها او به بستر مرگ افتاد و دیگر برایش مسلم گردید که حتما رفتنی است. بنابراین در لحظات آخر، همسرش را نزد خود خواند. از او خواست در آخر عمری قولی برای او بدهد و آن این بود که تمامی پول هایش را داخل صندوقی گذاشته و در کنار جسد وی در تابوت قرارداده تا او بتواند در آن دنیا آنها را خرج کند. همسرش در حالی که با نگاهی شفقت انگیز به شوهر در حال نزع می نگریست، قسم خورد که به قولش وفا کند.

در روز تشییع و درست وقتی که تمامی مقدمات فراهم شده بود و مامورین گورستان می خواستند میخ های تابوت را بکوبند، زن فریادی کشید و گفت: «صبر کنید یک سفارش او مانده که باید به اجرا بگذارم». سپس کیسه سیاهی را از کیفش بیرون آورده و آن را داخل صندوق کوچک درون تابوت قرار داد.

خواهر خانم که از شرح ما وقع خبردار بود با لحنی سرزنش آمیز به همسر متوفی گفت: «مگه عقل از سرت پریده؟ این چه کاری بود که کردی؟ آخه شوهرت اون پول ها رو چه جوری میتونه تو اون دنیا خرج کنه؟»

زن پاسخ داد: «من فردی با ایمان هستم و قولی را که به همسرم دادم هیچ وقت فراموش نکرده ام. اما برای راحتی او، تمامی پول ها رو به حساب خودم واریز کردم و براش یه چک صادر کردم که بعد از نقد کردنش، بتونه خرجشون کنه».


 


 
 
تصویر متحرک: به این میگن رفیق!
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ شهریور ۱۳٩٢
 


به این میگن رفیق!

تصویر متحرک؛ به این میگن رفیق!


 
 
کیف پولی عجیب مخصوص ولخرج ها! +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ شهریور ۱۳٩٢
 

خبرگزاری مهر: کیف پولهای هوشمند عجیبی عرضه شده اند که وقتی مشغول خرید هستید با تغییر شکل دادن سعی می کنند که شما را از زیاد پول خرج کردن منصرف کند!

کریسمس نزدیک است و بسیاری از مردم دنیا در حال انجام خریدهای سال نو هستند به طور معمول خرید کردن با کارتهای اعتباری موجب می شود که فرد متوجه نشود چه میزان پول خرج می کند. در این راستا یک مخترع خوش ذوق کیف پولهای هوشمند عجیبی را اختراع کرده است که وقتی در حساب بانکی شما پول زیادی نیست تلاشی جدی را برای منصرف کردن شما از خرید کردن آغاز می کنند. یکی از این کیف پولها وقتی که کاربر مشغول خرید است ولی موجودی حساب بانکی اش کافی نیست تغییر شکل داده و خود را جمع و چروک می کند.

کیف پولی عجیب مخصوص ولخرج ها! +عکس


مدل دیگری از این کیف پول  ها که تاشو است زمانی که به اندازه کافی پول در کارت اعتباری نباشد سفت می شود به طوریکه صاحب کیف نمی تواند آن را باز کند و کارت خود را بیرون بیاورد. کیف پول بعدی هر چند دقیقه یکبار با لرزیدن به صاحب کیف یادآوری می کند که خرید نکند چون به اندازه کافی پول نداری.

ایده ایجاد این سه کیف پول از آنجا شکل گرفت که در قرن ۲۱ مردم در جامعه ای زندگی می کنند که پول نقد کمتری با خود حمل می کنند و با کارتهای اعتباری خرید می کنند. براساس گزارش دیلی میل، این کیف پولها را یک طراح مخترع به نام "جان کستنر” که در "مدیا لب” موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام. آی. تی) کار می کند ابداع کرده است.

 کیف پولی عجیب مخصوص ولخرج ها! +عکس


هر سه کیف پول در داخل خود یک رایانه کوچک دارند که از طریق یک اتصال بلوتوث به تلفن همراه فرد وصل می شود و از طریق اینترنت تلفن همراه به اطلاعات حساب بانکی صاحب کیف دسترسی پیدا می کند به این ترتیب می فهمد که موجودی حساب مالک چقدر است و چقدر حق دارد خرید کند.


 
 
اولین کدخدای زن در ایران +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ شهریور ۱۳٩٢
 

تاریخ ایرانی: حکم کدخدایی گلنار از طرف آقای شریعتی اهری فرماندار فریدن صادر گردید و طبق این حکم نامبرده از روز ۴۲.۶.۵ با سمت کدخدایی در این قریه مشغول به کار شده است.

 11 شهریور ۱۳۴۲برای اولین بار در ایران زنی از طرف وزارت کشور به عنوان کدخدا تعیین شد. وی خانم گلنار یبلوئی نام دارد و ۳۵ ساله است که به سمت کدخدای دهکدۀ «خمسلو» از قراء فریدن اصفهان منصوب شده است. حکم کدخدایی گلنار از طرف آقای شریعتی اهری فرماندار فریدن صادر گردید و طبق این حکم نامبرده از روز ۴۲.۶.۵ با سمت کدخدایی در این قریه مشغول به کار شده است.
اولین کدخدای زن در ایران +عکس
خمسلو از قراء بزرگ و پرجمعیت فریدن است. خانم یبلوئی در مصاحبه با خبرنگار ما در فریدن، برنامۀ کار خود را به این شرح اعلام کرد:

۱ – ایجاد صلح و صفا بین اهالی و رفع هرگونه اختلاف

۲ – بالا بردن سطح کشت و ازدیاد محصولات کشاورزی

۳ – حفظ نظم محل و بالا بردن سطح فکر بانوان و راهنمایی آنان در امور خانه‌داری و امور اجتماعی

۴ – اجرای قانون و دستورات دولتی با رعایت عدالت و مساوات

۵ – وصول کامل سهمیۀ ۵ درصد عمران از مالکین و کوشش در راه پیشرفت امور فرهنگی

 
 
طنز و جوک
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ شهریور ۱۳٩٢
 

شیر یه روز تصمیم گرفت با نامزدش ازدواج کنه

در وسط جشن و در گردهمایی با شکوه شیر ها به مناسبت این واقعه مهم

.
.

موش کوچکی با احتیاط زیاد راهی برای خودش پیدا کرد و روبروی داماد وایساد و با صدای رسا و لرزان!! گفت " داداش عزیز ازدواج تو رو تبریک می گم و برای داداش گنده ای مثل تو آرزوی خوشبختی دارم"

یکی از شیر های میهمان غرید که" موش فسقلی تو چطور به یه شیر می گی داداش؟"

.
.

موش با احتیاط و به آرامی گفت " با اجازه تو داداش عزیز منم قبل از ازدواج شیر بودم!!"


خدا هیچکسی رو اینطوری ضایع نکنه

 
علی:خانومت و دختر کوچولوت چطورن؟

دانیال: خوبن. اتفاقا معصومه و پارمیدا هم خیلی دوست دارن تو رو ببینن.

علی:آره منم همینطور. آخ که اگه من اون پارمیدای خوشگل و نازتو ببینم، می نشونمش توی بغلم و یه دل سیر ماچش می کنم و حسابی اون چشمای قشنگشو می بوسم.

وای که چه موهای لختی داره پارمیدا.

آدم دوست داره دستشو بکنه لای موهاش. با اینکه فقط

عکسشو دیدما، ولی عاشقش شدم. وای که این پارمیدا

چقدر ناز و خوردنیه! باور کن ببینمش اصن نمی ذارم

از توی بغلم تکون ...

دانیال: ببین ادامه نده. پارمیدا اسم زنمه! اسم دخترم معصومه ست!


چرا نباید به یک رستوران ۵ ستاره رفت؟

 
گارسون: چه میل دارید؟ آب میوه؟ سودا؟ شکلات؟ مایلو (شیر شکلات)؟ یا قهوه؟
مشتری: لطفا یک چای

گارسون: چای سیلان؟ چای گیاهی؟ چای بوش؟ چای بوش و عسل؟ چای سرد یا چای سبز؟
مشتری: سیلان لطفا

گارسون: چه جور میل دارید؟ با شیر یا بدون شیر؟
مشتری: با شیر لطفا

گارسون: شیر؟ پودر شیر یا شیر غلیظ شده؟
مشتری: شیر لطفا

گارسون: شیر بز، شیر شتر یا شیر گاو؟
مشتری: لطفا شیر گاو.

گارسون: شیر گاوهای مناطق قطبی یا شیر گاوهای آفریقایی؟
مشتری: فکر کنم چای بدون شیر بخورم.

گارسون: با شیرین کننده میل دارید یا با شکر یا با عسل؟ ..
مشتری: با شکر.

گارسون: شکر چغندر قند یا شکر نیشکر؟
مشتری: با شکر نیشکر لطفا

گارسون: شکر سفید، قهوه ای یا زرد؟
مشتری: لطفا چای را فراموش کنید فقط یک لیوان آب به من بدهید

گارسون: آب معدنی یا آب بدون گاز؟
مشتری: آب معدنی

گارسون: طعم دار یا بدون طعم؟
مشتری: ترجیح میدم از تشنگی بمیرم!
..... 


 

 
 
غکس / عکسهای متفاوت هوایی
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ شهریور ۱۳٩٢
 

عکسهای متفاوت هواییقلعه Bourtange در هلند


رودخانه یخ در ایسلند


مکه در زمان برگزاری مراسم حج


بارسلونا در اسپانیا


Male پایتخت Maldives


آبشار ویکتوریا


ونکوور کانادا


سائوپولو ، برزیل


شهر برن در سوئیس


مکزیکوسیتی در مکزیک


روزدخانه آمازون


جزیره Jeju در کره شمالی


آمفی تاتر کلرادو در آمریکا


حومه کپنهاگ، دانمارک


کیپ تاون، آفریقای جنوبی
 


 
 
لانه‌ عجیب حشره تازه کشف شده +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢
 

باشگاه خبرنگاران: دیدن لانه پرندگان که در آن ها شاخه های مختلف با دقت به هم متصل شده اند بسیار لذت بخش است زیرا انسان را به فکر فرو می برد و بزرگی خداوند را بیشتر حس می کنیم. پرندگان هرکدام سبک خاص خود را در ساخت خانه دارند.

"تری الکساندر" یک حشره شناس آمریکایی است که سه ماه از زندگی خود را در دورترین نقطه از جنگل های آمازون با کمترین امکانات گذرانده است . او در این مدت به نوع خاصی از حشرات برخورد کرد که لانه های عجیبی می سازند. 

این حشره شناس عکس هایی از این خانه های عجیب گرفته است . در این تصاویر می توان لانه های عجیبی را مشاهده کرد که به مانند یک منطقه حفاظت شده برای تخم های در حال رشد هستند.

این حشره که همچنان نامی برای آن انتخاب نشده است بر روی پوست درختان تخم گذاری کرده و سپس به دور آن حصارهایی از  جنسی شبیه به تار عنکبوت و کاملا مشابه با فنس هایی که انسان ها استفاده می کنند به دور آن ها می کشد. این حصارها مانع از ورود حشرات ریز به داخل محدوده تخم ها می شود.

تصاویر این لانه ها این روزها در میان بزرگان حشره شناسی دست به دست می شود اما هنوز کسی نمی داند چه موجودی می تواند تا این حد خلاق باشد. مطالعات نشان می دهد این موجود باید یکی از گونه های ناشناخته از عنکبوت باشد.  
 
توکیـو برای میـزبانی المپیـک ۲۰۲۰ انتـخاب شـد
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢
 

در یکصد و بیست و پنجمین اجلاس کمیته بین‌المللی المپیک IOC که شب گذشته در بوینس آیرس آرژانتین برگزار شد، برای انتخاب شهر میزبان المپیک سی و دوم که سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، از بین شهرهای توکیو، مادرید و استانبول، بین اعضای کمیته رأی‌گیری شد که در ‌‌نهایت پایتخت ژاپن با رأی اکثریت اعضای کمیته بین‌المللی المپیک به‌‌ میزبانی بازی‌های تابستانی و پارالمپیک ۲۰۲۰ برگزیده شد.

توکیو با غلبه بر مادرید و استانبول موفق شد، میزبانی المپیک تابستانی ۲۰۲۰ را از آن خود کند. رقایت میان سه شهر توکیو، استانبول و مادرید بود که سرانجام شنبه شب، توکیو در کشور ژاپن به ‌‌میزبانی المپیک ۲۰۲۰ برگزیده شد و ‌رقبای مادرید و استانبول را کنار زد. رأی‌ گیری در بوینس آیرس آرژانتین برگزار شد. توکیو در سال 1964 موفق شده بود به عنوان نخستین شهر آسیایی المپیک را برگزار کند و اینبار دومین میزبانی توکیو برای المپیک است.

در انتخاب اولیه از میان این سه شهر، مادرید زود‌تر از بقیه حذف شد تا رقابت در ادامه تنها بین دو شهر توکیو و استانبول باشد. سرانجام میان ‌دو گزینه نهایی، این توکیو بود که گوی سبقت را از استانبول ربود و میزبان سی و دومین دوره بازی‌های المپیک در سال ۲۰۲۰ شد.

با وجود اینکه زمان اعلام نام میزبان المپیک 2020 در توکیو ساعت 5 بامداد بود، اما هزاران ژاپنی که از ساعتها قبل در سالن ژیمناسیوم ورزشگاه توکیو مستقر شده بودند پس از میزبانی کشورشان به جشن و پایکوبی پرداختند. فرماندار توکیو در واکنش به این پیروزی گفت: ما می‌توانیم رویا‌ها و امید را به نسل‌های آینده هدیه کنیم و میزبانی ما می‌تواند بازسازی مناطق سونامی زده را تسریع کند. وی همچنین افزود، ما جنبش المپیک را به شکلی جهانی بهبود خواهیم داد.

 
 
یک بینی مصنوعی جان انسانها را نجات می‌دهد
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢
 

 

محققان موفق به ساخت یک بینی مصنوعی برای بوکشیدن باکتریهایی شدند که موجب عفونت خون می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دستگاه با استفاده از حسگرهای تشخیص بو، باکتریهای مهلک را در 24 ساعت به جای 72 ساعت شناسایی می کند. این فاصله زمانی می تواند به نجات جان بسیاری از انسانها منتهی شود.
محققان امیدوارند که بتوانند از این روش برای ممانعت از ابتلای بیمار به عفونت خونی استفاده کنند، شرایطی که موجب می شود سیستم ایمنی نسبت به عفونت باکتریایی واکنش نشان دهد.
حدود 20 تا 35 درصد از قربانیان عفونت خونی شدید از دنیا می روند.
این دستگاه دربرگیرنده یک بطری کوچک پلاستیکی است که محتوی یک ترکیبی شیمیایی است که از آن به عنوان بینی مصنوعی یاد شده است.
یک نمونه خون وارد این بطری که حاوی محلول مغذی رشد سریع باکتری بوده، می شود، باکتری درحال رشد از خون بو ساطع می کند که این بو توسط حسگرها شناسایی می شود.
نقطه های رنگی روی این بینی ظاهر شده و بسته به نوع باکتری موجود، بطری تغییر رنگ می دهد و به دنبال آن پزشک را از وجود خطر آگاه می کند.
دکتر جیمز کاری از دانشگاه ملی تایوان به عنوان محقق این پروژه اظهار داشت: این بینی مصنوعی را می توان در کشورهای درحال توسعه به کار برد. بطری کشف خون را می توان در هرکجای جهان با قیمت بسیار کم و  حداقل اقدامات نگاهداری مورد استفاده قرار داد.
ابزارهای مورد نیاز برای انجام این آزمایش بسیار ابتدایی است و در آزمایشگاهی با کمترین امکانات نیز وجود دارد.
عفونت خونی یا سپتی سمی یک بیماری عفونی ناشی از گسترش میکروارگانیسم‌ها و سمهای آنها از راه گردش خون است.
عفونت خونی به عفونت‌هایی که در آن باکتری وارد خون می ‌شود و یا در خون تکثیر می ‌یابد گفته می شود، این بیماری معمولا در بیماران دچار ضعف ایمنی بیشتر دیده می ‌شود و بسیاری از اوقات کشنده است.
 
 

 
 
اگر همه عناصر را مخلوط کنیم چه می شود؟
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

خبرآنلاین: اگر همه عناصر موجود در زمین را با هم ترکیب کنیم, چه چیزی حاصل خواهد شد؟ شاید فکر کنید ماده عجیبی حاصل می شود، اما نظر برخی این است: همان نمک و گرد و غبار همیشگی!

حاصل مخلوط کردن تمام عناصر جهان چیست؟ دو راه برای آزمایش کردن این موضوع وجود دارد، که البته هیچ یک از آنها (دست کم با امکانات فعلی بشر) قابل اجرا نیست. یکی از آنها نیاز به ده‌ها شتاب دهنده بزرگ هادرونی (همان شتاب دهنده معروف سرن سوئیس) در کنار هم دارد تا انرژی مورد نیاز چنین فرآیندی را فراهم کند. روش دیگر می‌تواند از یک دیگ پر شده از پلوتونیوم حاصل شود. ولی احتمالا تنها چیزی که به جای یک عنصر عجیب و غریب فرانکشتاینی در هر دو روش حاصل می‌شود، مونواکسید کربن و کپه‌ای از نمک و گرد و غبار است.

به گفته مارک تاکرمن ، شیمی‌دان نظری دانشگاه نیویورک، اگر از هر عنصر، تنها یک اتم را به درون یک مخلوط پرتاب کنید، حاصل این ترکیب یک ابرمولکول تشکیل شده از تک تک عناصر نخواهد بود. اتم‌ها دربر دارنده یک هسته تشکیل شده از تعدادی نوترون و پروتون، و همچنین تعدادی الکترون هستند که به دور این هسته می‌گردند. مولکول زمانی شکل می‌گیرد که اوربیتال‌های الکترونی اتم همپوشانی کنند و به طور موثری اتم‌ها را در کنار هم نگه دارند.

به گفته تاکرمن، چیزی که در هنگام مخلوط شدن اتم‌ها به دست می‌آورید، تحت تاثیر این است که به اصطلاح "چی نزدیک چی باشد". برای مثال اکسیژن بسیار واکنش‌پذیر است و وقتی که به هیدروژن نزدیک شود، تشکیل هیدروکسید می‌دهد و اگر به کربن نزدیک‌تر باشد مونوکسید کربن تشکیل می شود. تاکرمن می‌گوید: «این ماهیت فعال تصادفی برای تعداد بسیار زیادی از عناصر صادق است. این آزمایش را می‌توان 100 بار انجام داد و 100 ترکیب متفاوت را به دست آورد».

عناصر بی اثری‌ (همانند گازهای نجیب) با هیچ چیزی واکنش نمی‌دهند، بنابراین در موارد بسیار کمی می‌توان آنها را به صورت مولکول‌های دو یا سه اتمی یافت. اما در صورت برخورد دادن اتمها با یکدیگر با سرعت ۹۹.۹۹۹٪ سرعت نور (بالاترین سرعت برخورد دادن ذرات در برخورد دهنده بزرگ هادرونی، در آزمایشگاه فیزیک ذرات سرن در نزدیکی ژنو) ممکن است تعداد بسیار کمی از هسته‌ها با یکدیگر ترکیب شوند، اما این منجر به ساختن عنصر فرانکشتاین نخواهد شد. محتمل‌تر این است که آنها به قالب یک پلاسمای کوراک-گلوئون در آیند (ماده‌ای که طبق نظریه‌ها در اولین لحظات پس از مهبانگ وجود داشت). تاکرمن می‌گوید: «اما آنها تا پیش از تجزیه شدن، تنها کسری از ثانیه دوام می‌آورند. به علاوه برای انجام این کار به 118 دستگاه ال‌اچ‌سی (که هر کدام برای شتاب دادن تنها یکی از عناصر است) نیاز داریم».

آن گونه که جان استنتون، رئیس انستیتوی شیمی محض دانشگاه تگزاس، توضیح می‌دهد، رویکرد دیگر این است که یک تکه پودر شده از هر عنصر یا اندکی از هر گاز را به داخل یک مخزن مهر موم شده پرتاب کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. هیچ کس تا به حال این آزمایش را انجام نداده است، اما اینجا استنتون به چیزهایی که اتفاق می‌افتند، فکر می‌کند. او می‌گوید: «گاز اکسیژن با لیتیوم و سدیوم واکنش می‌دهد و مشتعل می‌شود، آنگاه دما در مخزن تا حدی بالا می‌رود که جهنمی در آن به راه می‌افتد. کربن گرافیتی پودر شده نیز مشتعل می‌شود. تقریبا 25 عنصر رادیواکتیو وجود دارد، که گرمای شعله را کمی خطرناک می‌کنند. شعله‌ور شدن پلوتونیوم بسیار بد است. استنشاق این ماده رادیواکتیو می‌تواند سبب مرگی سریع شود».

به گفته استنتون، وقتی همه چیز آرام شود، نتیجه به همان خسته کنندگی سناریوی اتم‌های تنها خواهد بود. کربن و اکسیژن، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می‌کنند. گاز نیتروژن بسیار پایدار است و به همان صورت باقی می‌ماند. گازهای نجیب و تعداد کمی از فلزات مانند طلا و پلاتین که اغلب در طبیعت نیز به شکل خالصشان هستند، واکنش نمی‌دهند. عناصری که واکنش می‌دهند اکسید و نمک تولید می‌کنند. او می‌گوید: «برنده این بازی هم ترمودینامیک است. چیزهایی که همیشه تعادل را به دست می‌دهند و در این مورد, نتیجه مخلوطی از ترکیبات پایدار و معمولی است».


 
 
کار شایسته دختر جوان آمریکایی +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

جام نیوز: بر خلاف دولتمردان غربی، دختری آمریکایی‌ با کارتون‌هایش تلاش می‌کند تصورات مردم جهان را نسبت به مردم ایران درست کند.

به گزارش رادیو فرانسه، شاید شنیده اید که بسیاری از خارجی‌ها به خصوص آمریکایی‌ها تصورات عجیبی از کشور ایران دارند. که مثلا مردم با شتر مسافرت می‌کنند... مردم در ایران به زبان عربی صحبت می‌کنند... یا پرسش‌هایی غریب مثل: آیا همه ایرانی‌ها موهای مشکی دارند؟ حتی سوال‌های عجیب‌تر مثل این که شما در کشورتان درخت دارید؟

حالا یک دختر جوان در وبلاگش با نقاشی‌های زیبا تلاش می‌کند تا نگاه مردم دنیا به خصوص آمریکایی‌ها را نسبت به مردم ایران تغییر دهد و برای رسانه‌های بین المللی چشم اندازی متفاوت به سوی ایران بگشاید.
نکته جالب این که این خانم آمریکایی است، هیچ رگ و ریشه ایرانی ندارد و حتی یک بار هم به ایران سفر نکرده است، اما سعی می کند نگاهی واقعی‌تر به مردم ایران داشته باشد و کلیشه های آمریکایی را نسبت به آنان بشکند.

شخصیت اصلی این وبلاگ دختری است به اسم ایران در واقع اسم کاملش «جمهوری اسلامی ایران» است که در باره خود نوشته است:«به علت آشفته‌بازاری که آمریکا علیه من درست کرده است، من - جمهوری اسلامی ایران- آمده ام تا شما را در مورد مسایل روشن کنم. راحت باشید و سوالاتتان را از من بپرسید. هر چیزی که می خواهید بدانید...»

خانم سوفی ناجرا، در وبلاگی که خود را «دختره» نیز معرفی می کند، برخی مسائل را با تکیه به طنز و شوخی توضیح می‌دهد. به طور مثال در مورد تقابل سیاسی ایران و اسراییل:در نقاشی‌های او، اسراییل مرد جوانی است که غالبا رفتاری بچگانه دارد و گاه سعی می‌کند "مخ ایران را بزند"! ایران او را «ننر» خطاب می کند و در مقابل، اسراییل نیز به ایران «ننه پیرزن» می گوید و گاهی هم مزاحم تلفنی همدیگر می‌شوند!
 

کار شایسته دختر جوان آمریکایی +عکس


اما همیشه همه چیز اینقدر سیاسی نیست. بسیاری از پرسش و پاسخ‌ها و کارتون‌ها به فرهنگ، آشپزی یا موسیقی مورد علاقۀ ایرانیان مربوط می‌شود. البته شاید ایرانی‌ها با دیدن برخی از کاراکترهای طراحی‌شده توسط خانم سوفی به خود بگویند "خیلی هم اینطور نیست"! به طور مثال، در نقاشی‌های او دختران شمال شهر همگی تیپ غربی و مانتو به تن دارند و دختران جنوب تهران چادری هستند!

«برای من شناخت ایران یک تلاش عاشقانه است»
سوفی ناجرا دختری 21 ساله است که در دانشگاه، رشته تاریخ می‌خواند و در دالاس تگزاس زندگی میکند:

خیلی سخت است که توضیح بدهم چرا تا این حد مجذوب ایران شده ام. من در سال 2009 وقتی تنها هفده سال داشتم برای اولین بار نسبت به ایران کنجکاو شدم.

من در این زمینه رو پای خودم ایستادم و خود آموخته ام. به کتاب‌های دانشگاهی و مقالات نویسندگان خوش‌نام و آثار مورخان ایرانی مراجعه می کنم. من سعی می کنم خرده فرهنگ های مردم ایران را از طریق دوستان ایرانی که در آمریکا دارم و ایرانیانی که از طریق اینترنت با آنها آشنا شده‌ام فرا بگیرم.

درک نگاه آنها برای من ضروری است چرا که آنها از اقوام، مذاهب و گروه‌های مختلف اجتماعی هستند. این برای من یک تلاش عاشقانه برای آموختن در باره کشوری است که در آمریکا معمولاً با ساده اندیشی از آن حرف می‌زنند.

 کار شایسته دختر جوان آمریکایی +عکس


از سوی دیگر من گمان می کنم مردم آمریکا بیشتر دوست دارند مسایل را از طریق تصویر یاد بگیرند. البته من در وبلاگم تصاویر را با متن همراه می‌کنم و برای جذابیت بیشتر کمی هم طنز به آن اضافه می‌کنم.

من تا حالا از طریق وبلاگم بیش از 400 سوال دریافت کرده ام. اول آنهایی را انتخاب می کنم که پاسخ‌شان چندان سخت نیست. برخی پاسخ‌ها را خودم با اطمینان بلدم اما سوالات دیگری نیز هست که نیاز به بررسی در منابع مختلف دارد. من وقتی به تاریخ ایران نگاه می‌کنم با دریچه ذهنی خودم درگیر آن می شوم، اما باید ابتدا این پارادایم را از خود دور کرد و بعد به سراغ فرهنگ و سیاست ایران رفت و این کار بسیار سختی است.

البته رادیو فرانسه در تیتر این خبر سعی می کند نگرش منفی چند دولتمرد غربی نسبت به ایران و ایرانی را به نام جهانیان تمام کند کاری که از سوی رسانه های غربی نیز دنبال می شود.

شاید چندان هم نشود خرده گرفت! به هر حال از نظر غربی ها دنیا مال آنهاست و برای رسیدن به این هدف حاضرند دروغ بزرگ جامعه جهانی خواندن خود را مدام در رسانه هایشان تکرار می کنند اما مشکلی که در این وسط وجود دارد این است که تنها خودشان آن را باور کرده و به همین خاطر هم دچار توهم شده اند.

تلاش هایی نظیر راه اندازی جنگ، ایجاد درگیری های قومی، مذهبی، دخالت در امور کشورها با سوء استفاده از سازمان ملل و حقوق بشر و دهها مقوله دیگر همه ابزارهای آنها برای رسیدن به این هدف است.


 
 
عکس/ زیبایی ها طبیعت
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

زیبایی ها طبیعت

 
 
6 سوال مهم که زندگیتان را برای همیشه تغییر خواهد داد
نویسنده : چیدان - ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

«اطلاعات دانش نیست.» - انیشتین- چند سال پیش سردرگم شده بودم. احساس خستگی، ترس، تردید، اضطراب و شکست می کردم. در بن بست کاری گیر کرده بودم و از انتظارات جامعه به تنگ آمده بودم. نمی دانستم واقعاً باید با زندگیم چه کنم.

 
آنقدر برای خودم ارزش قائل بودم که بخواهم زندگیم را تغییر دهم اما نمی دانستم از کجا باید شروع کنم. روزها را با این امید می گذراندم که اوضاع تغییر کند که بتوانم از زندگی که روحم دیگر تحمل آن را نداشت فرار کنم.
بدترین قسمت ماجرا اینجاست که من طوری زندگی می کردم که جامعه از من انتظار داشت. اینکه کار مطمئنی پیدا کنم و سخت کار کنم ، پله های ترقی را بالا بروم. نمی دانم شما چطور هستید اما درمورد من، این رفتارهای درست، همه لذت زندگی را برایم نابود کرد.
تصور کنید که در وجودی که راضی تان نمی کند، گیر افتاده باشید. وقت باارزشتان را به انجام کارهایی تلف کنید که واقعاً دوست ندارید. و از اینکه بخواهید این خاص بودنتان را اعلام کنید بترسید. آخرهفته ها خوش بگذرانید و از رسیدن هفته بعد واهمه داشته باشید. شاید لازم به تجسم کردنش نباشد؛ شاید زندگی شما هم دقیقاً شبیه به من باشد.
بعد , انگار چیزی مثل یک چکش به سرم اصابت کرد. قبلاً هم شنیده بودم اما هیچوقت به آن دقیق نشده بودم. انگار صدایی از اعماق ذهنم خیلی واضح و بلند با من حرف می زد:
خود واقعی ات را کشف کن و همه جنبه های خاص بودنت را به دنیا نشان بده. اگر می خواهی یک زندگی غیرعادی داشته باشی این تنها راه توست.
این توصیه را طوری دنبال کردم که انگار زندگی ام به آن وابسته بود. و می توانم بگویم که از آن به بعد زندگی ام بسیار بهتر شده است. به جرات می توانم بگویم که عاقلانه ترین جمله ای که تابحال شنیده ام این بوده است:
اگر می خواهی یک زندگی فراعادت داشته باشی، لازم است که بدانی واقعاً که هستی و برای این منظور باید خود واقعی ات را کشف کنی.
این 6 سوال زندگی من را برای همیشه متحول کرد. با اجازه دادن به شما برای کشف خود واقعی تان به شما هم کمک می کند زندگیتان را تغییر دهید. برای این منظور باید بفهمید چرا به این دنیای بزرگ پا گذاشته اید.
منظورمان خودی که دیگران می خواهند باشید نیست یا خودی که سعی می کنید برای گنجاندن در جامعه آن را تغییر دهید. درمورد خود واقعی تان حرف می زنیم , خودی که می خواهد خصوصیات خاص شما را به دنیا نشان دهد.
با پاسخ دادن به این سوالات علایق، توانایی ها، ارزش ها، امیال و انگیزه های خاص خودتان را پیدا می کنید. شما یک هدف خاص دارید. پیدا کردن پاسخ به این سوالات به شما این امکان را می دهد خودتان را با این هدف هماهنگ کنید و جادوی واقعی را وارد زندگی تان کنید.
شناخت خود بالاترین دانشی است که می توانید به دست آورید. چرا؟ زیرا توانایی شما برای برآوردن امیال خاص درونی تان، توانایی شما برای برآوردن قدرت خود را تعیین می کند و این درمقابل کیفیت زندگی شما را مشخص می کند.
سوالات زیر برای کمک به شناختن عمیق خودتان و پیدا کردن چیزی که واقعاً برایتان مهم است، طراحی شده است. همه ما یک توانایی غیرقابل پیش بینی داریم؛ این تمرینات برای کمک به شما برای پیدا کردن این توانایی ها در خودتان طراحی شده اند.

1. چه چیزی است که من در زندگی واقعاً دوست دارم؟

هر چیزی را که درمورد این جهان و آدمهایی که در زندگی تان هستند دوست دارید را لیست کنید. درمورد هر فعالیتی که شما را به هیجان می آورد و سرزنده ترتان می کند فکر کنید. این می تواند هر چیزی باشد: موسیقی، ورزش، آشپزی، تدریس، یادگیری، تماشای فیلم و … در عشق شما به این چیزها شوری عمیق نهفته است.

2. تا اینجا در زندگی چه دستاورهایی داشته ام؟

تمام لحظاتی که به آن افتخار می کنید و همچنین وقت هایی که به موفقیت رسیده اید را لیست کنید. برای به دست آوردن این موفقیت ها، ممکن است بعضی توانایی های اصلی تان را استفاده کرده باشید. ببینید می توانید بفهمید که دلیل موفقیتتان چه بوده است؟ همچنین، هر فعالیت، سرگرمی یا چیز دیگری که به سادگی انجام می دهید را هم لیست کنید. در این فعالیت ها بالاترین توانایی های شما نهفته است.

3. اگر می دانستم کسی قضاوتم نمی کند، چه می کردم؟

هر کاری که اگر نمی ترسیدید , انجام می دادید، حتی وحشی ترین رویاهایتان را لیست کنید. این به شما کمک می کند ارزش های عالی خود را کشف کنید.

4. اگر زندگی ام مطلقاً هیچ محدودیتی نداشت و می توانستم هر چه که می خواهم داشته باشم یا هر کاری که می خواهم انجام دهم، چه چیزی را انتخاب می کردم یا چه کاری را انجام می دادم؟

سبک زندگی ایدآل خود را توصیف کنید. بنویسید اگر می دانستید که قطعاً موفق می شوید چه می کردید، چه نوع فردی می شدید، چقدر پول درمی آوردید و کجا زندگی می کردید.
این سوال به شما این امکان را می دهد که بفهمید اگر هیچ محدودیتی نداشته باشید، چه نوع انسانی دوست دارید باشید. با منطبق کردن خودتان با این سبک زندگی می توانید به سمت زندگی گام بردارید که واقعاً دوست دارید داشته باشید.

5. اگر صد میلیارد تومان پول داشته باشم چه می کردم؟

لیستی از همه کارهایی که دوست دارید با داشتن این همه پول انجام دهید، تهیه کنید. خوب، شاید به سفر دور دنیا بروید، یکی دو خانه بزرگ بخرید و کمی هم پول به خانواده تان بدهید. با وقتتان چه می کنید؟
این سوال به شما کمک می کند بتوانید بدون محدودیت فکر کنید. وقتی بتوانیم محدودیت ها و موانع را برداریم، می توانیم کاری که واقعاً دوست داریم انجام دهیم را کشف کنیم.

6. چه کسی را بیشتر از همه در جهان تحسین می کنم؟

لیستی از کسانی که از آنها الهام می گیرید و خصوصیاتی در آدمها که تحسین می کنید، تهیه کنید. به این فکر کنید که واقعاً چه چیزی در این دنیا به شما الهام می بخشد. چیزی که در دیگران تحسین می کنید در واقع خصوصیتی در خودتان است. باید بدانید که به این دلیل کسی را تحسین می کنید که شبیه به خودتان است.
وقت گذاشتن برای پاسخ دادن به این سوالات زندگی تان را تغییر می دهد. هر چه بیشتر توانایی ها، ارزش ها، علایق، امیال و انگیزه های خودتان را کشف کنید، زندگی تان شادتر خواهد شد.
می توانید درس بخوانید و دکتر، مهندس، وکیل، معلم یا هر چیز دیگری شوید اما اگر دانش شناخت کامل خودتان را به دست نیاورید، زندگی هیچوقت پرمعنا و مفهوم نخواهد شد.
حالا شاید بفهمید که چرا انیشتین می گوید، اطلاعات , دانش نیست.
باارزش ترین دانشی که می توانید به دست آورید، درون خودتان است.

 
 
20معجزه عسل و دارچین
نویسنده : چیدان - ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

در این مقاله با عسل و دارچین، درمان کننده بسیاری از بیماری ها آشنا می شویم.

 

 

1. درمان بیماری قلبی:

مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است. بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی در امان خواهند بود. بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است، با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه میبخشد.

٢. از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات:

مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید، قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.

٣. درمان التهاب مفصل (آرتریت):

روزانه، یک وعده صبح و یک وعده شب، مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود. این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند. بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند، بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

4. جلوگیری از ریزش مو:

قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ۵ تا ١۵ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

۵. از بین بردن عفونت مثانه:

٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

6. درمان درد دندان:

مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ۵ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید. این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

٧. کاهش کلسترول:

٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

٨. درمان سرماخوردگی:

به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذا خوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

٩. درمان ناباروری:

برای برطرف کردن این مشکل، به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند. در کشورهای چین، ژاپن و خاور دور که با مشکل ناباروری مواجه اند، در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود. زوجی که مدت ١۴ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.

1٠. درد معده:

مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند.

١١. تقویت سیستم ایمنی:

استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری وویروس محافظت می کند. دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است. مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

١٢. برطرف کردن سوء هاضمه:

قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم میکند.

1٣. جلوگیری از آنفلوآنزا:

دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد.

١۴. افزایش طول عمر:

مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود. مخلوطی از ۴ قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید. سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ۴ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید. این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

1۵. برطرف کردن جوش صورت:

قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید. تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته، جوش ها را از بین می برد.

1۶. درمان عفونت های پوستی:

قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست،عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

١٧. درمان سرطان:

تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده، سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.

1٨. از بین بردن خستگی مفرط:

مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط رو به رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

١٩. از بین بردن بوی بد دهان:

شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل، مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

٢٠. مشکل شنوایی:

مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند. شایان ذکر است، عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد. زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود.

 
 
حلقه ازدواج ریشه ایرانی دارد
نویسنده : چیدان - ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 
 
در آئین میترائیسم بارزترین نشانه ی میترا که ایزد بزرگ این آئین است، حلقه ی مهر بوده که در بیشتر نقشهای بجا مانده از میترا در دست وی دیده میشود. حلقه ای که به وضوح آن را در دست فروهر نیز می بینید.
 

میترا ایزد مهر و محبت و پیمان بوده و بیشتر از سه هزار سال پیش کسانی که در ایران پیمان زناشوییمی بستند حلقه آن را به نشانه ی پیروی از میترا به دست میکردند و با این کار هم ارادت خود را به میترا نشان میدادند هم از او که ایزد مهر و پیمان است یاری میگرفتند تا همیشه بر سر پیمانی که می بندند استوار باشند چرا که میترا پیمان شکنان را دوست ندارد.
امروز تمام دنیا بدون اینکه بدانند یکی از کهن ترین رسم های ایرانی متعلق به میترا را بجای می آورند و افسوس که حتی خود ایرانی ها نیز از آن اطلاعی ندارند غیر از تعداد بسیار بسیار محدودی.
به ایرانی بودن خود بیش از پیش افتخار کنید

 
 
این همه زیبایی واقعی است؟
نویسنده : چیدان - ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
 

این مکان های فوق العاده زیبا که همچون مناظر ساختگی فیلم و عکس هستند، کاملا واقعی‌اند و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کنند. این مکان ها جاهایی هستند که همه انسان ها با دیدن عکس آنها تمایل پیدا می کند دست‌کم یکبار از نزدیک شاهد این همه زیبایی باشد.

موج – آریزونا، ایالت متحده آمریکا


سنگ آهک – پاموکاله، ترکیه


چشمه رنگارنگ بزرگ – پارک ملی یلواستون، ایالت متحده آمریکا


ساحل قرمز – پانجین، چین


دریاچه نمک سالار دو-ییونی – بولیوی


درختان خون اژدها – اسکوترا، یمن


لایه نمک و خاک رس Sossusvlei – نامیبیا (جنوب آفریقا)


تراس شالیزار برنج – بالی، اندرونزی


کپادوسیه –آناتولیا، ترکیه


دروازه جهنم – دروازه، ترکمنستان


سنگفرش های عظیم – آنتریم، ایرلند شمالی، بریتانیای کبیر

 

پارک کنار ساحل هیتاچی – هیتاچیناکا، ژاپن


بودای بزرگ - لشان، چین

 

تونل عشق - کلوان، اوکراین


دره آنتلوپ – آریزونا، ایالت متحده آمریکا


کوه های اودله - ایتالیا


 
 
خوش ذوق فرانسوی
نویسنده : چیدان - ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٢
 


 
 
عکس / نقاشی های شگفت انگیز دیواری
نویسنده : چیدان - ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٢
 

نقاشی های شگفت انگیز دیواری
 


 
 
5 دلیل خوب برای مصرف بیشتر گردو
نویسنده : چیدان - ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٢
 توجه داشته باشید با مصرف گردو علاوه بر ویتامین E، ویتامین‌های دیگری مانند ویتامین B، پتاسیم، آهن، مس و روی نیز عایدتان می‌شود.

باید جمله‌ "هر گردی گردو نمی‌شود" را با آب طلا نوشت و آویزه‌ هر کوی و برزنی کرد. قدیمی‌ها یک چیزی می‌دانستند که چنین ضرب‌المثلی ساخته‌اند.
نمی‌توانید تصور کنید مصرف روزانه چند عدد گردو چه تأثیری روی سلامتیتان دارد. اگر کلسترول خونتان بالاست، قلب نازنینتان مشکلی دارد، یبوست دارید، دغدغه لاغری رهایتان نمی‌کند به سراغ این گرد مفید بروید. باید بدانید زیر آن پوست سفت دنیایی از خواص فوق‌العاده در انتظارتان است. با ما همراه باشید تا گلچینی از خواص گردو را بازگو کنیم.

1- گردو برای آن‌هایی که می‌خواهند لاغر شوند
 اگر تصمیم گرفته‌اید چند کیلویی لاغر شوید بدانید گردو می‌تواند همیار خوبی برای رسیدن به خوش اندامی باشد. به خاطر این که اگر قبل از غذا یک مشت گردو (30 گرم) میل کنید بدون شک اشتهایی برای پرخوری و به خصوص صرف دسرهای خامه‌ای و غیره نخواهید داشت. در این صورت نه تنها پرخوری نمی‌کنید بلکه کلی فیبر هم نصیبتان می‌شود. به خاطر این که گردو سرشار از فیبر است برای همین سیری طولانی مدتی ایجاد می‌کند. زمانی که فیبرها وارد معده می‌شوند آب را به خود جذب می‌کنند و حجیم می‌شوند. برای همین به این زودی‌ها گرسنه‌تان نمی‌شود.
2- گردو برای آن‌هایی که از یبوست رنج می‌برند
 گردو سرشار از فیبر است. فیبرهای غذایی تأثیر بسیار خوبی روی عملکرد روده‌ها می‌گذارد. در واقع باعث می‌شوند روده‌ها کار دفع را راحت‌تر انجام دهند.
توجه داشته باشید با مصرف گردو علاوه بر ویتامین E، ویتامین‌های دیگری مانند ویتامین B، پتاسیم، آهن، مس و روی نیز عایدتان می‌شود.
3- گردو میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهد
 گردو سرشار از "استرول‌های گیاهی" است و برای همین می‌تواند میزان کلسترول بد خون را کاهش دهد. استرول‌های گیاهی دارای یک بافت شیمیایی هستند که به کلسترول نزدیک است. برای همین می‌توانند در روده‌ها کلسترول بد را به خود جذب کنند و میزان آن را کاهش دهند. زمانی که کلسترول بد خون کاهش پیدا می‌کند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند مشکلات عروق کرونری نیز کاهش می‌یابد.
4- گردو دوستدار قلب نازنین شما
 گردو برای سلامت قلب مفید است. به خاطر این که این ماده غذایی با ارزش سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشد و برای همین به عملکرد خوب قلب کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این درصد اسیدهای چرب اشباع شده یا همان چربی‌های مضر گردو بسیار کم است و در عین حال حاوی میزان زیادی منیزیم می‌باشد. توجه داشته باشید که منیزیم تنظیم کننده ضربان قلب است و از رگ‌های خونی محافظت می‌کند. پس برای این که قلبتان در سلامت باشد گردو را وارد برنامه غذایی‌تان بکنید.
5- گردو شما را از گزند پیری دور می‌کند
 اگر برای داشتن پوستی جوان و شاداب به دنبال انواع کرم‌های ضد چروک هستید بهتر است این آیتم را با دقت بیشتری بخوانید. اگر نمی‌خواهید دست روزگار به این زودی‌ها پوست شما را پر از نقش و نگار کند گردو میل کنید. می‌پرسید چرا؟ به خاطر این که گردو حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که پوست را جوان نگه می‌دارند.
گردو سرشار از فیبر است. فیبرهای غذایی تأثیر بسیار خوبی روی عملکرد روده‌ها می‌گذارد. در واقع باعث می‌شوند روده‌ها کار دفع را راحت‌تر انجام دهند.
باید بدانید که مصرف 25 گرم گردوی تازه حدود 15 درصد نیاز روزانه ما به ویتامین E را تأمین می‌کند. حتماً هم می‌دانید که ویتامین E ویتامین جوانی است. یعنی چین و چروک را از پوست دور می‌کند. علاوه بر این گردو حاوی آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی می‌باشد که اثرات منفی رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که به سلول‌های پوست آسیب می‌رسانند و باعث پیری آن‌ها می‌شوند. توجه داشته باشید با مصرف گردو علاوه بر ویتامین E، ویتامین‌های دیگری مانند ویتامین B، پتاسیم، آهن، مس و روی نیز عایدتان می‌شود.
نکته: لطفاً در مصرف آن زیاده‌روی نکنید
 نه تنها گردو، بلکه هر ماده غذایی مفید دیگری را هم به اندازه میل کنید. اگر چه گردو خواص زیادی دارد و برای سلامتی ما بسیار مفید است اما نباید در مصرف آن دچار افراط شوید. مصرف روزانه 30 گرم از این ماده غذایی کافی است. با وجود این که چربی‌های موجود در گردو جزو چربی‌های مفید محسوب می‌شوند اما در هر حال این ماده غذایی چرب است و باید در مصرف آن دچار افراط نشوید.

 
 
تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢
 

عصر ایران: این هنر خلاقانه، مثال باور نکردنی از هنر ، طلا و جواهر است. هینا آیاما در شهر یوکوهاما در ژاپن به دنیا آمد و در حال حاضر در پاریس زندگی می کند و هنرش را به هنر دوستان ارائه می دهد.

کارهای ظریف و شکننده این هنر مند مانند پروانه ظریف ، گل و بلبل ونامه های توری گلچینی از هنر این هنرمند است . با در نظر گرفتن ذهن خلاق این هنرمند ، خلق و آفرینش چنین هنری به زمان و پشتکار نیاز دارد . هینا از تکنیک های متفاوتی برای خلق آثارش استفاده می کند تا روش مبتکرانه و خلاقانه منحصر به فرد خودش را روی کاغذ پیاده کند .

قیچی کوچک ، کاغذ ، استعداد و تلاش مستمر ابزارهای اصلی کار هینا آیاما است . هنرمند و طراح ژاپنی با ایده گرفتن از زندگی در فرانسه آثار فوق العاده ظریف و منحصر به فردی از خود به جای گذاشته است . هینا طرح ویا متن را از روی الگو می برد و با چسب روی پارچه یا شیشه می چسباند . به نظر می رسد که یک کودک هم می تواند با قیچی چنین کاری کند اما خلق چنین هنر ظریف و متفاوتی از عهده هر شخصی خارج است . تمامی جزئیات و تمامی منحنی های موجود در آثار بصورت کاملا حرفه ای و زیرکانه های قیچی خورده اند ، یک حرکت اشتباه هنرمند را مجبور میکند که دوباره از نو شروع کند.
تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی

تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی

تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی

تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی

تصاویر: معجزه هنری با کاغذ و قیچی

 
 
قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢
 

مجله مهر: در موزه باستان‌ شناسی و مردم‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا یکی از مشهوترین عکس‌ها مشهور به دو عاشق ایرانی است. عکس شمار ۹۷۴۸۲ این موزه هنوز هم یکی از تصاویر منحصر به فردی است که هر روز نظر خیلی‌ها را به خود جلب می‌کند؛ عشاق ایرانی،۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح.

 سال ۱۳۵۱ باستان‌شناسانی که در تپه‌ حسنلو مشغول حفاری بودند خودشان هم چیزی را می‌دیدند باور نمی‌کردند. تیم مشترت تحقیقاتی ایران و ‌آمریکا به سرپرستی دکتر رابرت اچ دایسون ا مشغول تحقیقات در این تپه باستانی بودند که قبری را پیدا کردند. در قبری با قدمت حدود ۳ هزار سال اسکلت دو نفر در آغوش یکدیگر پیدا شد. در قبر به جز تخته سنگی که در بالای سر شخص سمت چپ قرار دارد هیچ شی دیگری وجود نداشت و از آن زمان آنها لقب «عشاق» را گرفتند. 

از سال ۲۰۰۵ در موزه دانشگاه پنسلوانیا تیمی مشغول به فعالیت تنها برای انتشار نتیجه تحقیقات و گزارش‌های حفاری در تپه حسنلو هستند؛ تپه‌ای باستانی که قدمت آن به ۶ تا ۸ هزار  قبل از میلاد می‌رسد. با‌گذشت سالها، در موزه دانشگاه پنسلوانیا تصویر عشاق ایرانی یکی از موارد مورد توجه است.

قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس

 
حسنلو؛ تپه‌ای پر از رمز و راز

تپهٔ حسنلو  در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار دارد. در 85 کیلومتری جنوب ارومیه در کنار جاده‌ای که از ارومیه به نقده و اشنویه می‌رسد به فاصله ۳ کیلومتر از سمت چپ جاده این تپه نسبتاً بلند خودنمایی می‌کند.

تپه‌های باستانی زیادی پیرامون تپه حسنلو را فرا گرفته‌اند که نشان می‌دهد  اقوام ساکن در حسنلو با اقوام ساکن در تپه‌های اطرافش از یک تیره بوده و با هم داد و ستد و رابطه داشته‌اند. 
 

 قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس

قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس

 
در سال ۱۳۳۴  هیات مشترک ایران و آمریکا به ریاست پروفسور رابرت دایسون در تپه حسنلو مشغول کاوش شدند. هر چند اکنون در دنیا «عشاق ایرانی» را بسیار می‌شناسند اما مشهورترین  اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگهداری می شود.  ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۳۷ هیئت مشترک ایران و آمریکا ضمن حفاری در این تپه موفق به کشف جام بزرگ طلای حسنلو شد. این جام در آغوش انسانی جای داشت که بر زمین افتاده بود و بر پشت او خنجری فرو کرده بودند. نقوش این جام متنوع بوده و دارای ارزش هنری بسیاری است. 
 
جام استثنایی

جام طلای حسنلو یک اثر باستانی کم‌نظیر به حساب می‌آید که قدمتی  قدمتی ۳۲۰۰ ساله دارد و احتمالا نقش مهمی در شکل‌گیری هنر دوره بعدی یعنی دوره مادها داشته‌است.
این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن دارد. بر روی جام نقش خدایگان سه گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده‌است. نقش پهلوانی که با هیولا می‌جنگد، الهه‌ای ایستاده روی دو قوچ، نقش بدن انسان بر پشت یک پرنده و مطابقت صحنه‌ها با یک حماسه حوری از نقش‌های موجود بر روی این جام است. سازمان میراث فرهنگی برای اولین بار آن را در سال ۱۳۷۷ به نمایش عمومی گذاشت. این جام  در زیر اسکلت  یک مرد پیدا شد و به همین خاطر ، ضربه خورده و کج شده است. کارشناسان بر این باورند که این مرد با در دست داشتن جام در حال فرار از دست سپاه مهاجمان بوده، و چون در حال فرار جانش را از دست داده جام در زیر فشار بدنش ضربه خورده و کج شده است. 
 

 قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس

قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس

 
تیم ایران و آمریکا

دایسون که درجه  دکترای خود را در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه هاروارد گرفت اعتقاد دارد که ده دوره متمایز سکونت در تپه حسنلو وجود داشته است که قدیمی‌ترین آن حداقل به ۶ هزار سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. مهمترین دوره سکونت در حسنلو همان دوره چهارم است. کلیه ساختمانهای یافت شده در حسنلو که از سنگ ساخته شده‌اند متعلق به دوره چهارم سکونت در حسنلو است. هیات مشترک ایران و آمریکا  توانست اتاقهای متعددی با سالن‌های بزرگ در مرکز تپه کشف کند و دیوار دفاعی قلعه نظامی و دژ محکم این شهر را از زیر خاک بیرون آورد.

 قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس
جام برنزی مربوط به هزارهٔ یکم پیش از میلاد کشف شده در حسنلو

 
در اتاق بزرگی که بنام ترانشه w ۲۹ در سال ۱۳۴۹ حفاری شد استخوانهای ۱۱ اسکلت بهم خورده و درهم و برهم وجود داشت. وضعیت و موقعیت قرار گرفتن اسکلتها روی زمین، مرگ غیرطبیعی آنها را کاملاً ثابت می‌کرد. در میان این اسکلت‌ها ۴ اسکلت بچه وجود داشت. مسیر افتادن اسکلتها با هم فرق داشت و دفن هیچکدام جهت معین و منظمی نداشت و به نظر می‌رسد که هنگام مرگ، آنها با دستپاچگی و در حین فرار به زمین افتاده و مرده‌اند. یکی از آثار یافت شده اسکلت یک زن است که دستش را به سوی کودکی دراز کرده  تافرزندش را به آغوش بکشد اما مرگ به او مهلت نداده است. به عقیده باستان‌شناسان عاطفه مادری مانع آن شده بود که کودکش را بگذارد و خودش فرار کند. به احتمال بسیار قوی این اتاقها را آتش زده‌اند و هنگام ریزش تیرها و فرود آمدن سقفها ساکنین آنها با وحشت پا به فرار گذاشته‌اند ولی نتوانستند موفق شوند. 
 

قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی +عکس
رابرت دایسون در زمان کشف جام زرین حسنلو

 
 
مردان بزرگ تاریخ ایران زمین
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢
 

قهرمانان معاصر سرزمین ایران کسانی نیستند به جز یک میلیون جوان میهن پرست و با ایمان ایرانی که در راه مقدس میهن جوانمردانه ایستادند و کشته شدند تا پای بیگانگان بر این کشور اهورایی گذاشته نشود . روانشان شاد باد در ادامه نام کسانی آورده می شود که نقش مهمی در زنده ماندن نام ایران داشته اند و برای کسانیکه نامشان در این فهرست هست و هنوز از برکت وجودشان بهره میبریم طول عمر خواهانیم

 
حاصل کشوری که گهواره تمدن بشری است:

آذرباد : یکی از موبدان و دانشمندان ایرانی در زمان اردشیر بابکان
آذربرزین : پسر فرامرز که با بهمن پسر اسفندیار جنگید که یکی از پهلوانان ایرانی میباشد و آتشکده ای هم به همین نام وجود دارد
آذر کیوان : حکیمی و عالمی ایرانی از سرزمین فارس که در قرن یازدهم هجری حیات داشته است
آرتاخه : دوره هخامنشی (زمان خشایار شاه) مهندس و سازنده کانال آتوس

آرش : ملقب به کمانگیر . پهلوان ایرانی در عهد منوچهر شاه که در تیر اندازی سر آمد زمان خود بوده است که در جنگ میان منوچهر و افراسیاب قرار بر پرتاب کردن تیری میگذارند تا مرز میان ایران و توران را تعین کند آرش از طربستان تیری پرتاب کرد که در مرو فرود آمد و بعد از آن جانش را در راه ایران زمینفدا نمود

اسکیلاس : دوره هخامنشی (زمان حکومت داریوش از سال 486- 521 ق.م.) دریا نورد و مکتشف و مهندس سازنده قنات
آریه : سردار معروف و بزرگ ایرانی که به حمایت از پادشاهی کورش صغیر برخواست
استانس : دوره هخامنشی شیمیدان و استاد دموکریتوس
آیین گشسب : سردار بزرگ ایران که در زمان هرمز چهارم فرماندهی لشگر ایران را بر عهده داشت
ابولولو : یا همان فیروز نهاوندی . پس از یورش تازیان به ایران به سرکردگی عمربن خطاب فیروز نهاوندی و تعداد بیشماری از ایرانیان به غلامی اعراب در آمدند . فیروز غلام مغیره بن شعبه شد و با زیرکی و در جهت انتقام خون نیاکانمان عمربن خطاب خلیفه دوم را با ضربه های کارد کشت و این جنایتکار تازی را از صحنه روزگار محو کرد
آریوبرزن : سردار بزرگ ایران که با شهامتی در خور ستایش و ماندگار لشگر ایران را تا آخرین لحظه در برابر ارتش اسکندر نگهداشت و مقاومت نمود و جان سپرد و حماسه ای در تاریخ ایران از خود بر جا گذاشت
استاذسیس : سردار دلیر ایران که در نواحی هرات و بادغیس و سیستان بر ضد منصور خلیفه ستمگر عباسی قیام کرد و عاقبت به فرمان منصور در بغداد به دار آویخته شد و یکی از سمبلهای عرب ستیزی را در ایران به جای گذاشت و درس وطن پرستی در برابر یورش بیگانگان برای جوانان به جای گذاشت
احمدبن محمد نهاوندی : ( مرگ در 835 تا 845 م / 221 تا 231 ه) در جندی شاپور بر آمد - ستاره شناس م مؤلف زیج
احمد معماری لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری : سده یازدهم هجری معماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان
ارد بزرگمیهن پرست ترین اندیشمند حال حاضر ایران است . مجموعه بسیار با ارزش اندیشه های او با عنوان ( آرمان نامه ) گردآوری شده است .
انوشیروان عادل : ملقب به انوشیروان دادگر . پادشاه معروف ساسانی که با بنیان گذاشتن قوانین حکومتی - دادگستری - اجتماعی و کشوری ایران را به مرز باشکوه ترین کشورهای جهان مبدل نمود . او مزدک و مزدکیان را که مدعی پیامبری شده بودند و دین ساختگی را می خواستند رواج دهند ( که قوانین مزدکی همان قوانین زرتشت با کمی تغییر بود ) همگی را نابود کرد و مشهورترین کاخ معماریایرانی را در عراق پایه گذاشت که تیسپون نام گرفت ولی بعدها توسط سپاه اسلام ویران شد
استخری(اصطخری) : وی را نیزابن ندیم از محاسبان ومهندسان بشمار آورده است از جغرافی دانان نامداری مشرق زمین
ابو سعید ابوالخیر : شاعر و عارف بزرگ پارسی قرن 4 و 5
امیر خسرو دهلوی : شاعر بزرگ پارسی قرن 6 که خاندانش از ایران ترک وطن نمودن و هندوستان رفتند
اوحدی مراغه ای : شاعر و عارف قرن 7 هجری
انوری ابیوردی : شاعر و استاد نامدار قرن 6 هجری - استاد علوم - ریاضیات و نجوم و از پیروان ابن 
سیناسعدی شیرازی : مشرف بن مصلح یکی از  شاعران و استادان زبان و ادب پارسی در قرن 6 هجری
سهل بن بشر ( یا سهل بن حبیب بن هانی ) : در نیمه اول سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) در خراسان بر آمد . ستاره شناس و منجم
سیاوش : یکی از اسطوره های ملی ایرانیان . مردم ایران زمان های مدیدی سوگ سیاوش را هر ساله گرامی میداشتند . پسر کیکاوس و پدر کیخسرو . سودابه زن کیکاوس عاشق او شد که سیاوش از او امتناع ورزید . سودابه به همین جهت اورا نزد پدر متهم ساخت و سیاوش بتوران نزد افراسیاب رفت و دختر وی را به زنی گرفت . گرسیو برادر افراسیاب به سیاوش حسد برد و افراسیاب را وادار به کشتن او کرد . که کشته شدن سیاوش باعث جنگهای طولانی و غضب ناکی میان ایرانیان و تورانیان گشت
سیف فرغانی : از شاعران و عارفان قرن 7 هجری
سهل طبری : در اوایل سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) بر آمد - اهل طبرستان ( تبرستان ) ستاره شناس وپزشک
صائب تبریزی : استاد غزل سرای پارسی قرن 10 هجری
شهریار : استاد شعر - دانشجوی پزشکی - از مریدان حافظ - که دیوان کاملش را به پارسی و یک مجموعه مشهور آذری به نام حیدر بابا از وی باقی مانده
شیخ بهایی : عالم بزرگ شیعه قرن 10 هجری - از علاقه مندان به تصوف و عرفان پارسی

شمس الدین محمد بن ایوب دینسری : (سده هفتم هجری)- دایره المعارف نویس و نگارنده کتاب نوادر التبا در لتحفه البهادر که شامل مباحثی از علوم طبیعی است

شاپور ذوالاکتاف : شاپور دوم پادشاه مقتدر ساسانی که پس از خلع آذر نرسی بر تخت پادشاهیایران جلوس کرد و هفتاد سال پادشاهی کرد . او یکی دیگر از پادشاهان بزرگ ایران است که چندین بار از حمله اعراب به ایران جلوگیری کرد و با اندیشه نیک سرزمین آریایی ما را از هجموم بیگانگان محفوظ داشت . او را به این جهت ذوالاکتاف میخوانند که دارای شانه های پهن و بزرگ بود . در بعضی از کتبتاریخی گفته است به دلیل آنکه پس از اسیر کردن مهاجمین ( اعراب ) از کتف آنان طنابی عبور میداده و همه را به طناب میکشیده ذوالاکتاف نامیده شده ولی این باور با ابهت و منش نیاکان ما در تضاد است .

شیده : دوره ساسانی - سازنده کاخ خورنق

شاهین : یکی از بزرگ سرداران و سپهسالاران ایران در زمام پادشاهی خسرو پرویز ساسانی

شیدرنگ : پزشک و فیلسوف ایرانی در عهد ضحاک که پزشکی را یکی از مشاغل واجب الوجوب میدانسته

قطب الدین شیرازی : (1236-1311م)-ریاضیدان،ستاره شناس، نور شناس، پزشک، فیلسوف ایرانی

فارابی،ابو نصر : (مرگ در 340/339 هجری یا 951/950م) دانشمند و فیلسوف ، در طبقه بندی علوم و در تبیین قوانین صوت و در تعریف دانش ها نقش عمده ای داشت

فردوسی : حکیم فرزانه ابوالقاسم حسن ابن اسحق . از وی به نام خداوندگار تاریخ و فرهنگایرانشهر یاد میکنند . شاعر نامی ایران که ایران را پس از 200 سال از دست زبان اعراب نجات داد و دوباره زبان پارسی را که از ریشه پهلوی و دری گرفته شده است را به کشور هدیه کرد . او در سال 329 در قریه باژ از توابع طوس پا به حیات گذاشت و مدت 35 سال از عمر خود صرف جمع آوری تاریخایران به صورت نظم و شعر کرد که منبع گردآوری او از کتاب خدای نامه شاهنشاهی ساسانیان بود . اما حاکم وقت سلطان محمود غزنوی رنج او را ضایع کرد و او را آزرده و رنجیده خاطر نمود . او یکی از سه اثر بزرگ و شاهکار ادبی جهان را بوجود آورد که هم اکنون کشورهای مختلفی یادواره او را گرامی میدارند و او در نهایت اندوه در سال 411 هجری در طوس درگذشت . که بدلیل سروده های جنجالی او علیه اعراب و نکوهش چنیدن باره آنان - مسلمانان بر جشدش نماز نگذاشتند و وی را در گورستان مسلمان خاک نکردند ولی او در تاریخ جاوید ماند شاهنامه بزرگ فردوسی

فضل بن حاتم نیریزی : ( مرگ در 922 م / 310 ه ) ریاضی دان ، هندسه دان و ستاره شناس

فخرالدین عراقی همدانی : عارف و شاعر نامور قرن 7 هجری ایران زمین

فرخی سیستانی : غزل گوی و قصیده سرای نامدار قرن 5 هجری ایران زمین

فروغی بسطامی : شاعر - غزلسرا - استاد پارسی گوی - عارف و ریاضدان قرن 13 هجری

فرغان : دوره ساسانی- سازنده تاق کسرا

عاملی - بهاالدین : (1031-953هجری) ریاضیدان، معمار، فیلسوف
عبید زاکانی : منتقد اجتماعی قرن 7 هجری که شکایات خود را از دست حکام ظالم وقت به شعر پارسی در آورده است

علی بن سهل بن طبری : ( سده نهم میلادی / سده سوم هجری ) مؤلف فردوس الحکمه در طب و هوا شناسی ، نجوم

عمربن فرخان طبری : ( مرگ در 815 م / 200 ه) از مردم طبرستان - ستاره شناس و معمار

عبدالملک بن محمد شیرازی : ریاضیدان و ستاره شناسی که در نیمه دوم سده دوازدهم میلادی(ششم هجری) برآمد

عطار نیشابوری : شاعر و عارف نامدار قرن 6 هجری ایران زمین
عبدالرحمن بن عمر صوفی رازی : زاده ری(376-291ه)(986-903م) ستاره شناس

غیاث الدین جمشید محمد طبیب ( الکاشی) : (790-832 هجری قمری) از مردم کاشان، ریاضیدان و محاسب

عمر خیام : فیلسوف - منجم - ریاضیدان و اندیشمند ایران زمین . که نه تنها ایران را دگرگون نمود بلکه تاثیری ژرف در جهان از خود برجای گذاشت . هم اکنون تندیس این بزرگ مرد در دانشگاه فلورنس ایتالیا نصب است و فلسفه و خصوصیات او تدریس میشود . او در زمان جلال الدین ملکشاه سلجوقی زیست کرد و از قوانین اعراب بیابانگرد که سایه در کشور متمدن ما گسترانیده بود به تنگ آمده بود و رباعیات بسیاری در شکایت از آنان به روشنی گفت

کاوه آهنگر : آهنگری که چرم پاره خود را بر سر نیزه زد و ضحاک تازی را از تخت پادشاهی ایران به زیر افکند و بعدها چرم وی به درفش ملی کاویانی مبدل گشت . کاوه با یاری مردم ضحاک تازی را در کوه دماوند حبس کرد و فریدون را به سمت پادشاه ایران نشاند

کمبوجیه : کامبوزیا یا کامبیز . فرزند کورش بزرگ . او با اقتداری ستودنی و باور نکردنی در سال 525 قبل از میلاد سرزمین های مصر را بدلیل عمل نکوهیده مصریان در برابر ایرانیان که تعدای از ایرانیان را در مصر کشتند و به تمسخر پرداختند فتح کرد و کل مصر به زیر چتر پادشاهی ایران در آورد . او پیرو مزدیسنا زرتشت بود و همواره دین بهی را دنبال میکرد وی در راه بازگشت خبر دار شد که فردی به نام بردیه یا گئومات ادعای پادشاهی ایران نموده است و به نام برادر او کل پادشاهی را از آن خود کرده و دست به جنایات و کشتار مردم ایران زده که در نهایت از اندوه این کار جان داد . هرودوت چون او به خدای مصر ( یک گاو ) بی احترامی کرده بود و او را با ضرب چاقو کشته بود به او لقب دیوانه داد ولی این یکی دیگر از برگهای زرین خداپرستی در ایرانیان آن روزگار بود

کورش بزرگ : کورش بنیانگذار دودمان هخامنشیان بود. او و مهرداد اشکانی و نادرشاه افشار را سه پادشاه بزرگ تاریخ ایران می دانند . او در رفومی آرام پدر بزرگ خویش را از قدرت برکنار نمود و خود پادشاهی ایرانزمین را بر عهده گرفت .

کیخسرو : سومین پادشاه مقتدر کیانی به خونخواهی کشتن سیاوش برخواست و مدتهای زیادی با تورانیان جنگید و در نهایت آنان را مغلوب ساخت و افراسیاب را به دلیل کشتن سیاوش که نه تنها پدر وی بود بلکه یکی از قهرمانان نامی ایران بود کشت . پدرش سیاوش و مادرش فرنگیس بود

کیومرث : نخستین پادشاه و بنیانگذار سلسله پیشدادی در پیش از ظهور هخامنشیان . نام وی در اوستا گیومرتا آمده است و ذکر شده است که زرتشتیان او را نخستین انسان میدانند . در زمان او مردم در غارها و کوهها بودند و بدن خود را با پوست حیوانات می پوشاندند

گشتاسب : پنجمین پادشاه از سلسله کیانی . پسر لهراسب و پدر اسفتدیار روئین تن گفته شده که زرتشت در زمان وی ظهور نموده است و گشتاسب شاه اولین کسی است که به زرتشت گرویده است و از مبلغان اصلی دین بهی میبشاد که در گسترش آن نقش مهمی ایفا کرده است
وحشی بافقی : غزلسرای و عارف قرن 9 هجری ایران زمین
مازیار : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران . وی در طبرستان بنایی عظیم ساخت و در جهت بازگرداندن عظمت ایران به قبل از یورش تازیان تلاش کرد . وی در زمان معتصم عباسی قیام خود را آغاز کرد و در صدد بر آمد همگام با بابک خرمیدن هویت ملی ایرانی را زنده کنند که در نهایت با جنگهای معتصم دستگیر و در بغداد کشته شد . او نیز یکی دیگر از تندیس های ملی گرایی ایرانیان در برابر تهاجم دیگر کشورها است
مرداویج : پسر زیار . سردار بزرگ ایرانی که او نیز در جهت متلاشی کردن حکومت اعراب در ایرانکوشید و جان داد . وی فرمانده لشگر اسفار پسر شیرویه عامل نصر بن احمد ساسانی بود طبرستان را برای اسفار فتح کرد . پس از کشته شدن اسفار- مرداویج قزوین و همدان و اصفهان و اهواز را گرفت و لشگر المقتدر خلیفه جنایتکار عباسی را شکست داد . وی در کمال تاسف در سال 323 هجری قمری در حمام اصفهان به دست غلامان ترک کشته شد
مطهر بن طاهرمقدسی : (356ه 966م) دربست سیستان برآمد- دایره المعارف نویس وبازگوکننده اعداد بزرگ هندی
مهران : یکی دیگر از سرداران بزرگ ایران . وی از سپهسالاران ارتش ایران ( یزدگرد ساسانی ) بود و با اعراب بیابانگرد جنگید و ابوعبیده سردار مشهور عرب را به قتل رسانید

حسین معمار : معمار بقعه هارون در سال 918هجری
مهرداد بزرگ : موئسس سلسله شاهنشاهی پارتیان بود که ایران را از گسستگی و لجام گسیختگی دوران تحت اشغال یونانیان سلوکی رهایی بخشید . وی در سال 160 تا 140 قبل از میلاد با نبردهای وطن پرستانه ایالتهای ماد - پارس - خراسان - بابل - آشور - هرات و سیستان و . . . را جزو ایران بزرگنمود . وی پادشاه سلوکیان را اسیر نمود و با وی با انسانیت رفتار کرد و به او در گرگان مستقر ساخت و برای حسن نیت به آنان با دختر وی ازدواج نمود . او را از بزرگ ترین اشخاص موثر در تاریخ ایران نامیده اند . که به راستی اگر ظهور نمی کرد امروز مشخص نبود ما در کجای تاریخ جای داشتیم
ملک الشعرای بهار : سراینده پارسی گوی قرون معاصر که به ایران باستان علاقه بسیاری داشت . روزنامه نگار و نویسنده نامدار ایران زمین در قرن 13 هجری
محمد ابن اشرف شمس قندی : ریاضیدان و ستاره شناس سده سیزدهم میلادی
محمد بن ابوبکر فارسی : ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی نیمه دوم سده سیزدهم میلادی
مسعود سعد سلماس : شاعر قرن 5 هجری - استاد شعر پارسی
مولانا : بزرگترین عارف ایران زمین و پارسی گوی بزرگ قرن 6 هجری
موید الدین طغرانی : (مرگ در 1112/1111م) زاده اصفهان - شاعر و شیمیدان ایرانی
ماشاءالله (مناسه) : ( مرگ در 815 یا 820 م ) یهودی ایرانی الاصلی که در پروژه شهر بغداد با نوبخت همکاری میکرد
محتشم کاشانی : شاعر نامدار ایرانی قرن 9 هجری
محمد بن احمد خرقی : (مرگ در مرو در 1139/1138م) ستاره شناس، جغرافی دان ایرانی که نظریه ای در باب چگونگی حرکت ستارگان نیز ارائه داده است
محمد بن عمربن فرخان طبری : پسر شخص بالا درآغاز سده نهم میلادی ( سده سوم هجری ) بر آمد . ستاره شناس و مؤلف نجوم
ماهانی - محمد بن عیسی : ( مرگ در 874 تا 884 میلادی / 261 تا 271 ه ) اهل ماهان کرمان ، ریاضی دان و ستاره شناس و مهندس .معادله درجه سوم موسوم به معادله ماهانی از اوست
المظفر : (سده ششم هجری) اهل توس ،مخترع گونه ای از اسطرلاب خطی
محمد بن لره : اهل اصفهان بوده ودر فهرست ابن ندیم در زمره مهندسان و محاسبان بشمار آورده شده است
نادر شاه افشار : او را بهمراه کورش هخامنشی و مهرداد اشکانی سه پادشاه بزرگ تاریخ ایران می دانند . او پس از اسلام باشکوهترین و قدرتمندترین پادشاهی ایران را خلق کرد و در زمان خود پادشاه همه پادشاهان بود .
نوبخت : ( مرگ 770776 م / 171-170 ه) ستاره شناس و مهندس ایرانی که تحت سر پرستی خالد بن برمک که وی نیز ایرانی بود طرح بغداد را انجام داد
نصرالدین طوسی : ( 672-598 هجری) اهل توس ، ریاضیدان، ستاره شناس،دانشمند علم مواد
ناصر خسرو : شاعر نامدار قرن 5 هجری . حکیم فاضل و صوفی پارسی زبان
نظامی گنجوی : حکیم ابومحمد الیاس بن زکی بن موئد ملقب به نظامی گنجوی شاعر نامدار ایرانزمین در سال 535 در شهرستان اراک - تفرش روستای تاد متولد شد . بر سر تولد وی اتفاق نظر نمی باشد . عده ای نیز باور بر این دارند که وی در شهر گنجه از آران بالای رود ارس به دنیا آمده است . در هر دو شهر شکی بر ایرانی بودن وی نیست . زیرا همه گنجه در جمهوری آذربایجان شهری ایرانی است و هم تفرش . وی یکی از بزرگترین شاعران ایران زمین است که به گفته پارسی شناسان بعد از فردوسی او قراردارد . وی حماسه خسرو پرویز پادشاه ایران را با شیرین به شاهکاری ادبی تبدیل کرد . مخزن الاسرار - منظومه لیلی و مجنون - هفت پیکر - و اسکندر نامه از دیگر شاهکار های او است . گنجه از شهرهای کوچک ایران بود و امروز متوسط از ایران جدا گشته است و هم اکنون آرامگاه او آنجا قرار دارد
هاتف اصفهانی : شاعر نامدار قرن 12 هجری - استاد پارسی گوی ایران زمین
یحیی بن ابی منصور : ( مرگ در 831 م / 216 ه ) از نژاد ایرانی که در بغداد بر آمد ستاره شناس و مؤلف زیج، نوه اش هارون بن علی هم ستاره شناس و مؤلف زیج بود
یعغوب بن طارق : (مرگ در 796 م / 180 ه )از نژاد ایرانی ستاره شناس
یعقوب لیث : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران که گامهای اساسی در جهت بر اندازی تازیان در ایران برداشت وی نمونه دیگری از وطن پرستی ایرانیان در برابر هجوم بیگانگان به کشور شان بود . او پسر لیث رویگر بود . بواسطه کفایت و جوانمردی و دلیری از رویگری و عیاری به امارت سیستان رسید . سپس هرات و کرمان و شیراز و خراسان را گرفت و در جهت پاکسازی ایران از دست اعراب گام برداشت . وی بر ضد معتمد خلیفه کشتارگر عباسی قیام کرد و برای نابود ساختن حکومت عرب - جوانمردانه جنگید . سپس قصد حمله به بغداد را کرد و در صدد آمد که خلیفه ننگین عرب را بکشد لیکن عمرش کفاف نداد و در اثر بیماری در سال 265 هجری قمری در گندی شاپور یا جندی شاپور امروی خوزستان درگذشت
یقبوب بن محمد رازی : ابن ندیم وی رااز مهندسان و محاسبان دانسته است
بوذرجمهر : بزرگمهر معروف ترین و اندیشمند ترین وزیر دربار انوشیروان دادگر که گفتگوی های خرد ورزانه او در تاریخ ایران ثبت گشته است

بهرام چوبین : سردار دلیر ایران که در زمان پادشاهی هرمز چهارم ایران را از حمله وحشیانه ترک های مغول نجات داد و با لشگر کشی و حمله به آنان ارتش آنان را شکست داد . که بعدها در جنگ با رومیان شکست خورد

برانوش : دوره ساسانی- سازنده شادروان شوشتر

پیروزان : یکی از سرداران ایرانی در زمان یزدگرد سوم . که در جنگهای ایرانیان با اعراب رشادتهای از خود بر جای گذاشت

تنسر : پیشوای بزرگ دینی (زرتشتی) ایرانیان در زمان پادشاهی اردشیر بابکان عنوان هیربدان هیربد را داشته است که گامهای بزرگ در راه دین بهی برداشته است
جمشید : پسر طهمورث - چهارمین پادشاه پیشدادی . که جشن نوروز را بنیان نهاد و رسوم و آیین هایی شادی برای ایرانیان بر جا گذاشت که او را جم یا جمشاسب هم گفته اند
ابو موسی جابرین حیان : اهل توس ، شیمیدان و کانی شناس و ستاره شناس بزرگ ایرانی .

جاماسب : مردی دانا - خردمند و فیلسوفی بزرگ که گفته اند داماد زرتشت اسپیتمان بوده و نیز وزیر گشتاسب شاه . وی در آذربایجان زاده شد و خدمات بسیاری به ایران و ایرانی نمود

حافظ شیرازی : حضرت لسان الغیب حافظ شیرازی شاعر - عارف و ادیب پارسی گوی قرن 7 هجری

حلاج : حسن ابن منصور حلاج . از عرفای مشهور ایرانی - اسلامی قرن سوم هجری که با گفتن عقاید مخالف خود علیه اعراب افراطی به شهرت رسید . او را صاحب کشف و کرامت دانسته اند و چون در زمان المقتدر خلیفه عباسی خلاف موازین و عقاید اسلامیان افراطی آن زمان سخن گفته بود به اصرار فقهای بغداد او را دستگیر و مدت هشت سال در زندان سر کرد و سپس وی را از زندان در آوردند و بعد از زدن هزار ضربه شلاق به وی هر دو دست وی را قطع کردند و سپس هر دو پای وی را بریدند و بعد جسدش را سوزاند واین وحشیگریهای اعراب که به نام اسلام کردند هزاران بار در تاریخ ما به ثبت رسیده است

خاقانی شروانی : بزرگ قصیده گوی پارسی و شاعر نامدار قرن 5 هجری ایران زمین
ابو جعفر محمد بن موسی خوارزمی : او  صاحب کتاب جبر و مقابله خود را که درباره ریاضیات مقدماتی است و اولین کتاب جبر است که به عربی نوشته شده است. کتابهای او درزمینه*جبر*حساب*نجوم*که به زبان عربی نوشته شد هم در کشورهای اسلامی و هم در کشورهای اروپائی تاثیر بسزایی داشت.کتابهای دیگر او که درباره ارقام هندی است بعد از آنکه در قرن ۱۲ به زبان لاتینی منتشر شد تاثیر خاصی بر روی اروپائیان گذارد و نام خوارزمی مرادف با هر کتابی که درباره حساب جدید بود قرار گرفت و از همین جا اصطلاح الگوریتم به معنای قاعده محاسبه رواج یافت.از جمله کتابهای دیگر او در زمینه ریاضی می توان مختصر من حساب الجبر و المقابله*و کتاب الجمع و التفریق*و زیج را نام برد.وی در سال ۲۳۳(ه.ق)درگذشت...
خواجوی کرمانی : شاعر و عارف قرن 7 هجری ایران زمین
خسرو پرویز : خسرو پرویز سازنده حماسه بزرگ خسرو و شیرین نیز بود که عشق جاودانه اش به شیرین برای همیشه در تاریخ به ثبت رسید . که با اندوه بعدها از فره ایزدی دور میگردد و از آن مقام و ابهت خود میکاهد . فردوسی نیز از آخرین سالهای شاهنشاهی خسرو شکایت می کند ولی وی از شاهنشاهان مقتدر ایران بود
خراسانی - ابوبکر علی بن محمد : شیمیدان ایرانی که بقول ابن ندیم و بگفته کیمیاگران به کیمیا دست یافت
خالد بن عبدالملک مرورودی : اهل مرورود در خراسان بزرگ - در زمان مامون خلیفه عباسی بر آمد - ستاره شناس بود و پسرش محمد و نوه اش عمر هم منجم بودند
خوارزمی - محمد بن احمد کاتب : از دایره المعارف نویسان سده چهارم هجری است.کاتب مفاتیح العلوم وی شامل مباحثی در حساب،هندسه،نجوم،موسیقی،مک انیک و شیمی
خشیارشا : فرزند داریوش بزرگ . او یکی دیگر از جانشیانان بر حق پادشاهی هخامنشیان بود که وی را فاتح سرزمین های آتن اروپا میدانند . او آتن را به کلی تصرف کرد . دلیل لشگر کشی وی عدول کردن یونانیان از قوانین آن روزگار بود زیرا لیدی که جزوی از ایران بود که توسط یونان به آتش کشیده شده بود و خشیارشا در صدد بر آمد این کار زشت را که در آن زمان نزد ایرانیان گناه محسوب میشده است جبران نماید که موفق نیز شد ولی در نبردهای بعدی به ایران عقب نشینی کرد ولی اقتدار ایرانرا به زیباترین شکل حفظ نمود
خازنی - عبدالرحمن : فیزیک دان و مخترع برآمده در خراسان بزرگ در ابتدای سده ششم هجری
جهن برزین : دوره ساسانی - سازنده تخت تاقدیس
عبدالرحمن جامی : شاعر نامدار قرن 8 پیشکوست در ادب - علم - عرفان سیر و سلوک که به تازی و پارسی شعرهای خود را سروده است
جرجانی ابو سعید ضریر (گرگانی ) : مرگ در ( 846-945 م /232-231 ه) ستاره شناس و ریاضی دان
دقیقی طوسی : شاعر نامدار قرن چهارم هجری - ایرانی زرتشتی - نخستین گردآورنده شاهنامه پیش از فردوسی بزرگ
داریوش بزرگ : وی در سال 521 بر تخت پادشاهی ایران زمین جلوس کرد و بزرگترین و شکوهمند ترین پادشاهی تاریخ ایران را پس از کورش بزرگ از خود به جای گذاشت . او پیرو دین بهی و مزدیسنا زرتشت بود و همواره منش و بزرگی کوروش را دنبال میکرد . او ساخت کاخ پرسپولیس را آغاز نمود و بعد از سه سال بررسی و ساختن ماکت از کاخ پرسپولیس با کمک مهندسی مصری که بعدها به موزه هنر تمام کشورها شناخته شد بنای این کاخ جاودانه را گذاشت و بیش از نیمی از آن را در زمان خود ساخت و ادامه ان توسط جانشینش خشیارشا تکمیل و بعد از وی فرزند او انجام گرفت . داریوش بزرگهخامنشی کانالی در 2500 سال پیش ساخت که بعدها به کانال سوئز معروف گردید . طول این کانال دریایی به بیش از 161 کیلیومتر میرسیده است و از عرض آن دو کشتی به راحتی عبور میکردند . داریوش بزرگ خطی جدید برای ایرانیان بوجود آورد که بعدها از خطوط رایج دنیا شد . داریوش بزرگایران را به بزرگ ترین کشور جهان مبدل کرد ( بیش از 28 کشور ) . داریوش بزرگ آموزش رایگان را برای قشر عوام کشور به صورت اجباری در آورد و طرح سواد آموزی را اجباری نمود و . . . او را از ابرمردانایران و جهان می دانند
رستم : ملقب به تهمتن . پهلوان بزرگ ایران . فرزند زال و رودابه . نواده سام و مهراب کابلی که در عهد کیقباد و کیکاوس و کیخسرو با تورانیان جنگید و از خود دلاوری ها و رشادتهای شگفت انگیز بر جای گذاشت
رستم فرخزاد : سردار کبیر ایران که در جنگ با اعراب کشته شد . او سپهسالار بزرگ ارتش ایران در زمان شاهنشاهی یزدگرد سوم بود که حماسه ای در جنگ قادسیه بوجود آورد که تاریخ نیاکانمان را زیبا تر از همیشه ساخت در نهایت به دست سپاه اسلام کشته شدرودکی سمرقندی : شاعر بزرگ قرن 4 هجری از ایرانیان سمرقندی و ناظم کلیله و دمنه
روزبه : دوره خلافت عمربن خطاب - طراح شهرهای بصره و کوفه
رابعه : به احترام بانوان ایران زمین یکی از دهها زن برجسته ایرانی را نیز اینجا می آوریم . نخستین زن ایرانی که پس از حمله وحشیانه اعراب به ایران و تسلط کامل به کشورمان به زبان پارسی اصیل شروع به سرودن شعر کرد . زمانش را برابر با رودکی گفته اند . گفته شده است که حارث برادر رابعه غلامی خوبرو به نام بکتاش داشت که بعدها رابعه عاشق بکتاش میشود که در اثر این عشق حارث فرمان میدهد که رابعه را به حمام ببرند و رگهایش را بزنند و بعد از آن درب حمام را گل بگیرند که بعد از آن رابعه با خون خود شعرهایش را بر دیوار حمام نوشت و به ناکامی از جهان بدرود گفت
زرتشت اسپیتمان : نخستین پیام آور صلح و خرد و اندیشه جهان که تاریخ زیستن او را از حدود قرن هفتم قبل از میلاد تا 1735 قبل از میلاد و برخی دیگر تا 5500 سال پیش تخمین زده اند که هنوز هیچتاریخ شناسی نتواسته است از زمان او آگاهی پیدا کند . او ایرانیان را به پرستش خدا یگانه دعوت کرد . نام پدرش پورشسب و نام مادرش دغدو بود که گفته اند یکی از دلایل بوجود آمدن بزرگترین امپراتوری تاریخ در زمان شاهنشاهی هخامنشیان گرویدند پادشاهان آن زمان به دین زرتشتی بوده است . خدای واحد در دین زرتشت اهورامزدا می باشد

ثنایی غزنوی : عارف و زاهد و اندیشمند مسلمان و استاد شعر پارسی در قرن 5 هجری

ستاسپ : دوره هخامنشی ( زمان حکومت خشایار شاه 2466-486 ق.م.) دریا نورد و مکتشف
سنباد : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکوتهای غارتگر اعراب در ایران که به جان و مال و ناموسایرانیان تجاوز میکردند . او اهل نیشابور بود و پس از اینکه منصور خلیفه عباسی - ابومسلم خراسانی را کشت وی در نیشابور به خونخواهی از ابومسلم که فردی ایرانی و وطن پرست بود برخواست و قیام کرد که در نهایت با شصت هزار نفر از یارانش توسط اعراب بیابانگرد و کشتارگرکشته شد
سورنا : یکی از فرماندهان مشهور اشک سیزدهم (ارد نخست) می باشد . او به دستور پادشاه ایرانکه خود در حال جنگ با متجاوزین در خاور ایران بود به شمال باختری ایران لشکر کشید و در سال 53 قبل از میلاد کراسوس سردار مشهور روم را با سپاهیان بیشمارش شکست داد .
ابوریحان محود بن احمد بیرونی : زاده خوارزم، ریاضیدان،زمین شناس، جغرافی دان،جهانگرد، فیلسوف،و نظریه پرداز در علوم طبیعی ودانشمند علوم تجربی . یکی از برجسته ترین دانشمندان ایرانکه به هویت ملی کشورش بسیار پایبند بود .

ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی :  اهل بلخ در خراسان بزرگ - ستاره شناس و نظریه پرداز در نجوم

اصفهانی - محمد حافظ : (نتیجه الدوله) سده دهم هجری ، مولف رساله هایی در انواع دستگاههای مکانیکی

پور سینا (ابو علی حسین بن عبدلله بن سینا ) : از جمله معروف ترین آثار او می توان به دانشنامه علائی که به زبان فارسی است و همچنین مهمترین اثر فلسفی او به نام شفاء که شامل چهار بخش(منطق-طبیعیات-ریاضیات و مابعدالطبیعه)است را نام برد این اثر و کتاب بعدی به نام قانون که دایرهَ المعارف طبی می باشد هر دو به زبان عربی است . 

اخوان الصفا : گروه از مهندسان و دانشمندان و فیلسوفان که در سده دهم میلادی( سده چهارم هجری) بر آمدند. بعضی از اعضای این گروه مخفی مثل ابو سلیمان محمد بن بشیر بستی مقدسی، ابو الحسین علی بن هارون زنجانی و محمد بن احمد نهرجوری ایرانی بوده اند آنان دایره المعارفی شامل کلیه شعب معرفت پدید آوردند

ابو جعفر خازن : زاده خراسان( مرگ در 350/360/ه961/ 971 م) ریاضی دان و ستاره شناس

ابو الفتح اصفهانی : ریاضیدان سده چهارم هجری
ابو سهل ویجی بن رستم کوهی : (سده چهارم هجری) اهل طبرستان ، ریاضی دان،مهندس، ستاره شناس. وی رهبر ستاره شناسان در رصد خانه ای بود که شرف الدوله دیلمی ساخته بود
ابو سعید احمد سنجری : (415-340ه)(1024-951م) ریاضی دان

ابوبکر حسن بن خصیب : در اواخر سده نهم میلادی ( سوم هجری ) بر آمد . ستاره شناس از نژادایرانی بود

ابوبکر زکریای رازی : ( مرگ در 924- 923 م / 312 - 311 ه ) فیزیک دان ، شیمی دان و پزشک و مهندس و فیلسوف - کاشف الکل .
احمد بن داوود دینوری : ( 210 / 200 تا 282 ه 825 - 815 تا 895 م ) در دینور اصفهان بر آمد . ستاره شناس ، مورخ ، ریاضی دان ، گیاه شناس و لغت نویس
ابو نصر محمد فارابی : (340/339- 258/257 ه51/950-71/870 م) زاده فاراب ترکستان - فیزیکدان،موسیقی شناس،فیلسوف ایرانی
احمدبن سهل بلخی : (934م/323ه) زاده شاستیان بلخ ،ریاضیدان وجغرافی دان
ابوسهل فضل بن نوبخت : - ( مرگ در 816-815 م / 201-200 ه)از خاندان نوبختی ستاره شناس و کتابدار هارون الرشید
ابو نصر محمد بن عبدالله(کلو اذانی) : از دودمان اردشیر بابک کلواذانی(تولدش پیش از سال سیصد هجری) از جمله ریاضی دانان
ابو حامد احمد بن محمد صاغانی : (مرگ در 380ه 990 م) از مردم صاغان مرو ، ریاضیدان- ستاره شناس، مخترع و سازنده اسطرلاب و دیگر ابزارهای نجومی

ابو الرضا عباس بوزجانی : ( 388/387-329ه)(998/997-940م) زاده بوزجان در حوالی نیشابور ، ریاضیدان، هندسه دان، مهندس، ستاره شناس و نظری پرداز در نجوم

ابو منصور موفق : (سده چهارم هجری) شیمی دان و دانشمند و علم مواد
ابو نصر اسمعیل بن حماد جوهری : (مرگ در 393ه 1002م) زاده فاراب و مقیم نیشابور. لغت نویس و مبتکراندیشه های پرواز
ابوالعباس احمد بن محمد بن کثیر فرغانی : اهل فرغانه در ماوراء النهر (ورا رود ).در زمان مامون برآمد - ستاره شناس و نظریه پرداز نجومی

بابا طاهر عریان : شاعر و صوفی نامدار مشرق زمین در قرن 5 هجری . سروده های وی بزرگترین سند در اثبات زبان و ادبیات کوردی ایران است

بوبراندا : دوره هخامنشی (زمان خشایار شاه) مهندس

برزمهر : پهلوان و دلیر مرد ایران در زمان پادشاهی بهرام گور

برزویه : طبیب و اندیشمند مخصوص انوشیروان عادل که کتاب کلیله و دمنه را از هند به ایران آورد و به زبان پهلوی ترجمه کرد

بدیع اسطرلابی : (مرگ در بغداد در 1140/1139 م) اهل اصفهان- ستاره شناس و سازنده اسطرلاب

بنو موسی ( محمد ، احمد و حسن ) : سده سوم هجری - خراسانی الاصل ، مهندس مکانیک ، هندسه دان ، و ریاضی دان
بلاش : یکی از پادشاهان اشکانی که به اشک بیست و دوم معروف بود و در سالهای 51 تا 77 میلادی پادشاهی ایران را بر عهده داشت و خدمتی بزرگ به ایران زمین نمود . زیرا کتاب ارزشمند ایرانیان ( اوستا ) که در زمان حمله اسکندر به ایران از میان رفته بود با تلاش و همت او دوباره گردآوری شد

برازه : دوره ساسانی زمان فرمانروائی اردشیر( 241-226 م) مهندس و احیا کننده شهر فیروز آباد یا اردشیر خوره

بابک خرمدین : سردار دلیر و پیشوای نهضت خرمدینیان یا سرخپوشان که بر ضد حکومت عرب قیام کرد و 22 سال دست یورش گران عرب را از کشور ما کوتاه کرد و مبدل به سمبلی از مقاومت ایرانیان در برابر حمله بیگانگان به کشور شد . او همیشه می گفت روح ابومسلم خراسانی در او حلول پیدا نموده و ادامه قیام ابومسلم را بر عهده گرفته است .
 

 
 
کوروش کبیر تنها پادشاهی که فقط یک همسر برگزید !
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢
 

بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.


کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزیدکوروشکاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد.مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ میباشد.


پس از کورش بزرگ او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان ملکه 28 کشور آسیائی بود که کورش بزرگ بر آنهاپادشاهی می کرده است. مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.
کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، رکسانه و ارتیستونه داشت.
پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بیشک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.
بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.
نوشته های تاریخی نشان می دهد که کوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغ نظامی و در جهانگشایی و کشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلکه در امور خانوادگی نیز یکی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.
در مرگ این بانوی بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد برای نمونه آقای غیاث آبادی آورده اند که :

درگذشت کاساندان، بانوی کورش: 21 اسفند ایرانی، 26 آدار آرامی، 19 مارس میلادی، . (شماره این روز را به دلیل تخریب متن کتیبه نمیتوان خواند. اما به احتمال در روز پیش از آغاز سوگواری بوده استکه با شش روز سوگواری، یک دوره هفت روزه تکمیل میشده است).
 
هرودوت و چند تن ار تاریخ نویسانان مشهور می نویسند :

مصریان به منظور این که شکست خود را از ایرانیان به نحوی جبران کنند شهرت دادند که کوروش دختر آماژیس فرعون مصر را برای ازدواج خواستگاری کرده است اما فرعون مصر بجای آمازیس دختر زیباروی اپرس فرعون سابق مصر به نام نی یتیس را که خود او برانداخته بود برای کوروش فرستاد و کمبوجیه از نی یتیس متولد شده است .

اما داستان مذکور را مصریان برای دلخوشی خود جعل کرده بودند تا از شدت خفتی که بر اثر شکست بوسیله ایرانیان تحمل کردند کاسته باشند . زیرا اولا همه می دانستند که ولیعهد ایرانی باید پارسی و از خاندان سلطنتی باشد و ثانیا همه آگاه بودند که مادر کمبوجیه کاساندان هخامنشی بوده است.
 
 
 
کوروش کبیر تنها پادشاهی که فقط یک همسر برگزید !  - Bitrin.com
 

 
 
۴۰ میانبر صفحه کلید ویندوز که باید بدانید
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢
 
هنگامی که پای کامپیوتر به میان می آید هر کسی نیاز به سرعت بالا و انجام شدن هر چه سریع تر کارها دارد. برای مثال زیاد اتفاق می افتد که کارمندان در ادارات تحت فشارکارفرمایان یا رئیس خود قرار بگیرند که کاری را سریع تحویل دهند، و غیره. در این صورت، همیشه دانستن و استفاده از میانبرهایصفحه کلید (Keyboard shortcuts  به معنی انجام فرامین متداول با کلید های ترکیبی صفحه کلید رایانه به جای استفاده از منوها و راست کلیک کردن) می تواند نقش موثری در افزایش سرعت کار و بهره وری بالا تر داشته باشد. به این ترتیب صدها نوع میانبر صفحه کلید های به طور کلی به وجود آمده و حتی میانبرهای صفحه کلید برای هر نرم افزاری به طور مجزا وجود دارد.
۴۰ میانبر صفحه کلید ویندوز که باید بدانید - Bitrin.com
 قصد داریم برخی از مهمترین میانبر های صفحه کلید ارائه شده در ویندوز را خدمت شما خوانندگان گرامی معرفی نمائیم. برخی از این موارد را خیلی ها به خوبی شناخته و به طور منظم از آن استفاده می کنند اما برخی از آنها نیز ممکن است برای شما اولین بار باشد که معرفی می شود و قبلا آن را نمی دانستید!
همچنین ممکن است علاقه به خواندن مطالب قبلی در  رابطه با “صفحه کلیدهای جالب” و “صفحه کلیدلیزری” داشته باشید که نوشته های فوق به این مقالات لینک شده اند.
معرفی میانبرهای صفحه کلید سیستم عامل ویندوز.
کلید عملکردی ۱ یا کلیدF1   :
این کلید در واقع کلید دسترسی به کمک و راهنمایی در کامپیوتر شماست. هنگامی که این کلید را فشار می دهید یک پنجره HELP  بالا میآید که به شما اطلاعاتی بسته به محلی که در آن قرار دارید می دهد. به عنوان مثال اگر در موقع دانلود یک فایل با مشکل مواجه شوید و کلید F1  را فشار دهید یک پنجره راهنما ظاهر می شود که برایتان توضیح می دهد دلیل مشکل دانلود چیست و احتمالا راه حل رفع آن چیست.
CTRL + ESC  :
فشردن همزمان این دو کلید سبب باز شدن منوی استارت ویندوز می شود فرقی هم ندارد که در کدام برنامه مشغول کار باشید.
ALT + TAB  :
هنگامی که شما در حال کار بر روی یک پروژه هستید و چندین برنامه را بر روی دسکتاپ خود اجرا  کرده اید  گاهی اوقات برایمان واقعا گیج کننده می شود که هر بار برای گشودن یک برنامه نشانگر ماوس را به نوار وظیفه برده و از پنجره یک برنامه به برنامه دیگر برویم. بنابراین فشردن کلید های ALT  و TAB  به شما کمک می کند تا به مقابله با این مشکل بشتابید چرا که سوئیچ بین برنامه ها به سرعت انجام خواهد شد.
ALT + F4   :
تا کنون شده عجله  و استرس در آخرین لحظه را تجربه کنید، زمانی که کسی به سمت شما می آید و شما باید در یک آن تعداد زیادی پنجره های باز شده بر روی کامپیوتر خود را به سرعت ببندید؟ اگر این تجربه برایتان آشناست در آن صورت این ترکیب کلیدهای کیبرد می تواند منجی شما می باشد. اینمیانبر صفحه کلید شما را قادر می سازد که برنامه های باز شده در ویندوز را به سرعت ببندید.
SHIFT + DELETE :
اغلب هارد دیسک خود را مملو از داده های غیر ضروری و یا به قول ویندوز ” Trash ” می یابیم و هنگامی که این زباله ها روی هم جمع شده و حجم عظیمی را اشغال کنند زمان بسیاری از وقتمان راباید صرف فرستادن فایل های غیر ضروری به سطل بازیافت ویندوز و پس از آن “خالی کردن سطل بازیافت” کنیم. این میانبر کمک می کند تا با سرعت بیشتری به حذف داده ها به طور دائم از روی دیسک سخت خود و یا هر نوع دستگاه های قابل نوشتن دیگری اعم از هارد اکسترنال و حافظه فلش کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید. البته ریسک از بین رفتن اطلاعاتی که ممکن است در آینده بدان نیاز پیدا کنید را نیز بالا می برد چرا که دیگر داده ها درون سطل بازیافت ذخیره نمی گردند و برای بازیابی چنین اطلاعاتی نیاز به نرم افزارهای ویژه بازیابی اطلاعات پاک شده از روی حافظه است.
کلید لوگوی ویندوز:
L +  این یک میانبر کاملا مفید و کاربردی است که سبب می شود بتوانید کامپیوتر خود را به سرعت قفل کنید  به طوری که زمانی که برای یک استراحت کوچک آن را ترک می کنید هیچ کس دیگری قادر به ورود به ویندوز نباشد.
میانبرهای ویندوز برای نرم افزارها
CTRL + C  : برای کپی کردن متن انتخاب شده ، می توان از این میانبر  پس از انتخاب همه متن با استفاده از یکی دیگر از میانبر ها که مخصوص این کار است یعنی CTRL + A. استفاده نمود.
CTRL + X  : چیدن متن. که بدان معنی است که متن را کپی کرده ، اما از محل فعلی آن را جابجا می کند. پس دیگر در فایل فعلی اثری از متن کات شده نخواهد بود.
CTRL + V   : پیست کردن یا چسباندن متن. که به آن معناست که متنی را که قبلا کپی کرده یا چیده ایم را در محل جدید می چسباند.
CTRL + Z  : اگر در حالی که  مشغول قالب بندی متن خود هستید مرتکب اشتباهی شده و یا حین نوشتن آن و یا هرگونه اشتباه دیگری در برنامه های دیگر کنید این میانبر کمک می کند تا اشتباهات خود را به سرعت با رفتن به یک قدم عقب  تر اصلاح  کنید. هر چند باید در نظر داشت که برخی از برنامه ها به کاربر اجازه عقب رفتن به ۲ یا ۳ گام پیشین را بیشتر نمی دهند.
CTRL + B  : این میانبر کمک می کند تا شما متن انتخابی را به صورت درشت (Bold) درآورید.
CTRL + U  : متن انتخاب شده را زیرخط دار یا underline می کند.
CTRL + I  : متن انتخابی را  italic  یا کج می کند: مثال: سلام
میانبرهای عمومی صفحه کلید
کلید عملکردی ۱۰یا F10 :
  این کلید گزینه های نوار منو را فعال می کند که توسط آن شما می توانید هر دستوری را با کمک کلیدهای جهتی صفحه کلید  و سپس فشردن کلید ENTER روی دستور  مورد نظر  اجرا کنید. استفاده از این روش برای مواقعی مفید است که به ماوس روی رایانه دسترسی نداشته باشید.
CTRL + ESC: این ترکیب کلیدی کمک می کند تا در کجای ویندوز و در هر برنامه ای که باشید منوی Start ویندوز را بتوان باز کرد.
SHIFT + F10  : این میانبر صفحه کلید همان کار راست کلیک را انجام می دهد، یعنی اگر یک آیتم را انتخاب کنید با این کلیدهای ترکیبی منوی راست کلیک برای آن باز می شود.
CTRL + SHIFT + ESC :  این میانبر برنامه مدیر وظیفه یا task manager ویندوز را می گشاید.
ALT + DOWN ARROW  : این میانبر منوی کشویی را در برنامه هایی که منوی کشویی دارند باز می کند.
SHIFT: وقتی شما یک دیسک را درون CD – ROM می کنید می توانید اجرای خودکار برنامه روی دیسک را با فشار دادن و نگهداشتن کلید SHIFT لغو کنید.
ALT + SPACE  : این میانبر نسخه صفحه کلیدی راست کلیک کنید روی پنجره اصلی برنامه است کهسبب باز شدن منوی راست کلیک شامل گزینه های بازگردانی (restore) ، حرکت پنجره (move) ، تغییر اندازه پنجره (resize) ، کمینه و بیشینه کردن پنجره (minimize, maximize) ، و یا گزینه بستن پنجره (close) است.
ALT + F6  اجازه حرکت بین پنجره های متعدد یک برنامه را به کاربر می دهد (مانند زمانی که در برنامه نوت پد کادر محاوره ای Find  نمایش داده می شود ، ALT + F6  را می توان برای حرکت از  کادر محاوره ای Find  و پنجره اصلی برنامه نوت پد استفاده نمود.)
میانبرهای ویندوز اکسپلورر، و کلید های میانبر عمومی پوشه ها
کلید عملکردی ۲  F2 : به کمک این کلید می توان یک فایل یا فولدر انتخاب شده را تغییر نام بدهید این فایل یا فولدر ممکن است یک سند ، یک فایل موسیقی یا هر چیز دیگری باشد.
کلید  عملکردی ۳  F3 : بخش Find یا جستجو را فعال می کند برای گشتن به دنبال فایل ها.
ALT + ENTER  : پنجره مشخصات یا properties  آیتم انتخاب شده را باز می کند.
برای کپی کردن یک فایل: هنگامی که فایلی را از فولدری به یک فولدر دیگر با کلیک ماوس می کشید همزمان کلید CTRL را فشار داده و پایین نگه داشتن.  اگر کلید CTRL را نگه ندارید عمل انتقال یا Move انجام می شود.
کلید عملکردی ۵  F5 : کلید صفحه یا پنجره ای را که در حال حاضر فعال است به روز رسانی یا رفرش می کند.
کلید عملکردی ۶  F6 : اجازه می دهد تا در میان پانل های ویندوز اکسپلورر حرکت کنید.
BACKSPACE: با زدن متوالی این کلید برای مثال در اینترنت اکسپلورر می توان به صفحه خانگی بازگشت در حالی که کلید back  برای به عقب برگشتن به صورت یک گام یک گام است.
SHIFT+click+Close button:
این میانبر برای پوشه ها کاربرد دارد، و شما را قادر به بستن پوشه جاری به علاوه تمام پوشه هایی کهپوشه جاری درون آنها قرار دارد می کند.
میانبر های دسترسی
فشردن کلید SHIFT  برای ۵ بار متوالی:
هر بار که  کلید SHIFT  را پنج بار متوالی فشار دهید خاصیت Sticky keys فعال یا غیرفعال می شود. Sticky Keys  یا کلید های مهم به شما اجازه می دهد از فشرده شدن کلیدهای CTRL ، ALT ، SHIFT یا کلید لوگوی ویندوز ضمن فشرده شدن یک کلید در هر بار به شکل اصوات آگاه شوید.
کلید Shift سمت راست :
اگر کلید Shift  سمت راست را به مدت ۸ ثانیه فشار داده و نگه دارید قابلیت Filter Keys فعال یا غیر فعال می شود. فیلتر کردن کلید ها به شما این اجازه را می دهد تا در صورتی که دست شما به اشتباه هنگام تایپ روی برخی کلیدها رفت آن حروف تایپ نشود و برای تایپ نیاز به فشار بیشتری روی دکمه هاست.
SHIFT  سمت چپ ALT + سمت چپ: NUM LOCK  + سبب فعال یا غیرفعال شدن کلیدهای روی ماوس می شود.
SHIFT  سمت چپ ALT + سمت چپ   PRINT SCREEN : قابلیت کنتراست بالا  را خاموش یا روشن می کند.
میانبرهای معمول صفحه کلید
کلید لوگوی ویندوز   R+: برای گشودن کادر محاوره ای کلاسیک Run که از آن شما می توانید هر برنامه یا صفحه ای را در کامپیوتر خود اجرا کنید.
کلید لوگوی ویندوز    M+:  دسکتاپ   را نشان می دهد. که به معنی به حداقل رساندن همه پنجره های باز شده می باشد.
کلید لوگوی ویندوز    M+ SHIFT +عکس حالت قبلی است. یعنی همه پنجره ها را بیشینه می کند
کلید لوگوی ویندوز +  E : باز کردن  ویندوز اکسپلورر.
کلید لوگوی ویندوز +  F : پیدا  کردن فایل ها و یا پوشه ها.
کلید لوگوی ویندوز +  D :  از نظر کارکرد مانند Windows Key+M است. تمام پنجره های باز شده را به حداقل می رساند و دسکتاپ  را نمایش می دهد.
کلید لوگوی ویندوز +  Break: کادر محاوره ای خواص سیستم (System Properties) را باز می کند

 
 
زنده کردن باتری های مرده لپ تاپ به روشی اعجاب انگیز !
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢
 

باتری های معمولی لپ تاپ نیز همانند سایر وسایل الکترونیکی برای خود عمر مشخصی دارند. این باتری ها معمولاً پس از 1 تا 2 سال کار مداوم ، کارایی اصلی خودشان را از دست میدهند و در نهایت تنها میتوانند 10 تا 15 دقیقه شارژ خود را حفظ کنند. در صورتی که باتریلپ تاپ شما نیز به این بلا دچار شده است پیش از هر اقدام دیگری دست نگاه دارید و این ترفند واقعاً اعجاب انگیز با روشی اعجاب انگیزتر را بر روی باتری خود را اعمال کنید ! چرا که با این کار میتوانید جان دوباره ای به باتری ببخشید و به نوعی آن را احیا کنید، چرا که مجدداًباتری میتواند 1 الی 2 ساعت شارژ خود را نگه دارد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید. برای اینکار، روش کار را بدون ترس و واهمه انجام دهید!

 
کافی است باتری را به مدت 14 الی 15 ساعت در داخل فریزر قرار دهید تا باتری لپ تاپشما کاملاً فریز شود ! سپس باتری را 3 الی 4 بار شارژ و دشارژ نمایید. اکنون باتری لپ تاپشما پس از گذراندن یک خواب زمستانی جان تازه ای پیدا کرده است و میتوانید بیش از گذشته برای شما کار کند.
 
شاید از این عمل تعجب کنید و ارتباطی بین این دو کار نیابید. اما جالب است بدانید که این کار پایه و اساسی کاملاً علمی دارد، چون همانطور که میدانید به طور کلی در اجسام مختلف به دلیل لرزش طبیعی مولکولها جریان برق به راحتی از آنها عبور نمی کند. این مشکل در اجسام رسانا کمتر است، زیرا مولکول ها به شکل منظم قرار می گیرند و جریان راحت تر عبور می کند، اما برای ابر رسانا کردن باید جسم رو سرد نمود تا لرزش مولکولها کمتر شود (این لرزش هیچ گاه صفر نخواهد شد، مگر در صفر مطلق یعنی 273- درجه سانتیگراد که البته تا امروز دست نیافتنی باقی مانده است)، در نتیجه سرعت و کیفیت عبور جریان بهتر خواهد شد. دلیل بهتر کار کردن سی پی یو در درمای پایین نیز همین موضوع است.
 
لازم به ذکر است تا باتری شما دچار مشکل نشده است این ترفند را بر روی آن اجرا نکنید. همچنین این تنها بر روی باتری لپ تاپ تست شده است، طبعاً امکان این کار بر روی همهباتری های لوازم الکترونیکی یا خود آنها وجود ندارد مگر دستگاه هایی که ساختاری همانندباتری های لپ تاپ داشته باشند. از این موضوع و به نوعی نوآوری میتوان حتی در مورد هارد دیسک هم استفاده کرد، هاردی که کار نمیکند را در صورتی که 10 تا 15 ساعت در فریزر ، فریز نمایید و سپس وصل نمایید را نیز میتوان با این روش بازیابی کرد.

 

 
 
تصویر اعجاب انگیزی که فقط یکبار در سال می‌توان مشاهده کرد
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢
 

این تصویر یک صخره در برمه است.این عکس فقط در یک روز خاص از سال میتواند گرفته شود.در این روز اشعه خورشید با زاویه خاصی بر این صخره می تابد

تصویر اعجاب انگیزی که فقط یکبار در سال می‌توان مشاهده کرد - Bitrin.com
چیزی متوجه شدید؟دوباره نگاه کنید
اگر هنوز اعجاز این تصویر را درک نکرده اید تصویر را بچرخانید
 
تصویر اعجاب انگیزی که فقط یکبار در سال می‌توان مشاهده کرد - Bitrin.com
 
 

 
 
سخنان جالب و زیبای بزرگان جهان درباره کوروش کبیر!
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢
 


پرفسور ایلیف مدیر موزه لیورپول انگلستان :
در جهان امروز بارزترین شخصیت جهان باستان کورش شناخته شده است . زیرا نبوغ و عظمت او در بنیانگذاری امپراتوری چندین دهه ای ایران مایه شگفتی است . آزادی به یهودیان و ملتهای منطقه وکشورهای مسخر شده که در گذشته نه تنها وجود نداشت بلکه کاری عجیب به نظر می رسیده است از شگفتی های اوست .

دکتر هانری بر دانشمند فرانسوی - تمدن ایران باستان :
این پادشاه بزرگ یعنی کورش هخامنشی برعکس سلاطین قسی القب و ظالم بابل و آسور بسیار عادل و رحیم و مهربان بود
زیرا اخلاق روح ایرانی اساسش تعلیمات زردشت بوده. به همین سبب بود که شاهنشاهان هخامنشی خود را مظهر صفات (خشترا) می شمردند و همه قوا و اقتدار خود را از خدواند دانسته وآنرا برای خیر بشر و آسایش و سعادت جامعه انسان صرف می کردند .

آلبر شاندور - کورش بزرگ :
شاهنشاهی ایران که پایه گذار او کورش بزرگ است به هیچ وجه بر اساس خشنونت پی ریزی نشد . بلکه عکس آن صادق است زیرا با رعایت حقوق مردمان پایه گذاری شد . پارسیها با مساعدت یکدیگر و به یاری پادشاهان مقتدر خود عظمت وشکوهی را در تاریخ به جای گذاشته اند که نشانه نبوغ و نژاد پاک آنان است . نژادی که حماسه آنان را همچون آفتابی در تاریکی نشان میدهد . آنان درخششی در جهان از خود به جای گذاشته اند که برای آیندگان نیز خواهد ماند .

ژنرال سرپرسی سایکس :
خوش زبانی او از پاسخی که در داستان رقص ماهیان به یونانیان داده است آشکار است. مطالب کتاب مقدس (تورات) و نوشته های یونانی و سنتهای ایرانی همه همداستانند که کورش باستانی سزاوار لقب بزرگ بوده است. مردم او را دوست میخواندند.
ما نیز میتوانیم بدان ببالیم که نخستین مرد بزرگ آریائی که سرگذشت اش بر تاریخ روشن است، صفاتی چنان عالی و درخشان داشته است .

ژنرال سرپرسی سایکس بعد از دیدار از آرامگاه شاهنشاه کورش بزرگ :
من خود سه بار این آرامگاه را دیدار کرده ام ، و توانسته ام اندک تعمیری نیز در آنجا بکنم، و در هر سه بار این نکته رایادآورده شده ام که زیارت آمارگاه اصلی کورش، پادشاه بزرگ و شاهنشاه جهان، امتیاز کوچکی نیست و من بسی خوشبخت بوده ام که بچنین افتخاری دست یافته ام. براستی من در گمانم که آیا برای ما مردم آریائی (هندواروپایی) هیچ بنای دیگری هست که از آرامگاه بنیاد گذار دولت پارس و ایران ارجمندتر و مهمتر باشد .

سرپرسی سایکس - تا ایران باستان :
در شاهنشاهی کورش زیبایی - مردانگی - شجاعت - قهرمانیت - عدالت به عیان دیده شده است .وی هیچگاه عیاشی نکرد . کاری که اکثر بزرگان گرفتار آن بوده و هستند . آزادی هایی که داشت به هیچ وجه به شخصیت او صدمه نزد و افکاری داشت که به راستی متعلق به تاریخ نبوده است .
کورش یکی از شخصیتهای بزرگ تاریخ جهان است . او ابتدا پادشاه سرزمین کوچکی بود . ولی پس از مدتی با اراده مصمم و قلبی آکنده از وطن پرستی امپراتوری را در تاریخ بنا نهاد که در کل جهان بی سابقه بود . این بدین دلیل بود که تاکنون هیچ کشوری نتوانسته بود اینچنین با صلح و احترام به عقاید دیگران کل خاورمیانه را تصاحب کند . او هیچ گاه
خوشگذران و تن آسایی نکرد .
هیچ گاه مغرور نشد و همیشه به یاد خداوند خود بود و برای احترام به مزدا حیواناتی را نثار می کرد . کاساندان دختر فرناسپه هخامنشی از دودمانی بود که از نجبای پارس محسوب می شدند و پدر واجدادش در
چند نسل شاه پارسیان بودند .
کورش در شوخ طبی و انسانیت سرآمد زمان خود بود . من سه بار تا کنون موفق شده ام آرامگاه این ابر مرد آریایی را زیارت کنم و خداوند را برای این توفیق سپاس میگویم .

افلاطون - قوانین ( 477 تا 347 پیش از میلاد ) :
پارسیان در زمان شاهنشاهی کورش اندازه میان بردگی و آزادگی را نگاه می داشتند . از اینرو نخست خود آزاد شدند و سپس سرور بسیاری از ملتهای جهان شدند . در زمان او ( کورش بزرگ ) فرمانروایان به زیر دستان خود آزادی میدادند وآنان را به رعایت قوانین انسان دوستانه و برابری ها راهنمایی میکردند .
مردمان رابطه خوبی با پادشاهان خود داشتند ازاین رو در موقع خطر به یاری آنان میشتافتند و در جنگها شرکت میکردند . از این رو شاهنشاه در راس سپاه آنان راهمراهی میکرد و به آنان اندرز میداد . آزادیو مهرورزی و رعایت حقوق مختلف اجتماعی به زیبایی انجام میگرفت

هرودوت – تاریخ هرودو ت( 484 تا 425 پیش از میلاد ) :
هیچ پارسی یافت نمی شد که بتواند خود را با کورش مقایسه کند . از اینرو من کتابم را درباره ایران ویونان نوشتم تاکردارهای شگفت انگیز و بزرگ این دو ملت عظیم هیچگاه به فراموشی سپرده نشود .
کورش سرداری بزرگ بود . در زمان او ایرانیان از آزادی برخوردار بودند و بر بسیاری از ملتهای دیگر فرمانروایی می نمودند بعلاوه او به همه مللی که زیر فرمانروایی او بودند آزادی می بخشید و همه اورا ستایش مینمودند . سربازان او پیوسته برای وی آماده جانفشانی بودند و به خاطر او از هر خطری استقبال میکردند .

هارولد لمب دانشمند امریکایی - کورش بزرگ :
در شاهنشاهی ایران باستان که کورش سمبول آنان است آریایی ها در تاجگذاری به کردار نیک - گفتار نیک - پندار نیک سوگند یاد میکردند که طرفدار ملت و کشورشان باشند و نه خودشان . که این امر در صدهها نبرد آنان به وضوح دیده میشود که خود شاهنشاه در راس ارتش به سوی دشمن برای حفظ کیان کشورشان می تاخته است .

گزنفون – کوروپد ا ی ( 445 پیش از میلاد ) :
مهمترین صفت کورش دین داری او بود. او هر روز قربانیان برای ستایش خداوند میکرد . این رسوم ودینداری آنان هنوزدر زمان اردشیر دوم هم وجود دارد و عمل میشود . از صفتهای برجسته دیگر کورش عدل و گسترش عدالت و حق بود.
ما در این باره فکر کردیم که چرا کورش به این اندازه برای فرانروایی عادل مردمان ساخته شده بود . سه دلیل را برایش پیدا کردیم . نخست نژاد اصیل آریایی او و بعد استعداد طبیعی و سپس نبوغ پروش او از کودکی بوده است .
کورش نابغه ای بزرگ - انسانی والا منش - صلح طلب و نیک منش بود . او دوست انسانها و طالب علم و حکمت و راستی بود . کورش عقیده داشت پیروزی بر کشوری این حق را به کشور فاتح نمیدهد تا هر تجاوز و کار غیر انسانی را مرتکب شود .
او برای دفاع از کشورش که هر ساله مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار میگرفت امپراتوری قدرتمند وانسانی را پایه گذاشت که سابقه نداشت . او در نبردها آتش جنگ را متوجه کشاورزان و افراد عام کشور نمی کرد . او ملتهای مغلوب راشیفته خود کرد به صورتی که اقوام شکست خورده که کورش آنان را از دست پادشاهان خودکامه نجات داده بود وی را خداوندگار می نامیدند . او برترین مرد تاریخ - بزرگترین - بخشنده ترین - پاک دل ترین انسان تا این زمان بود .

کنت دوگوبینو فرانسوی - ایران باستان :
شاهنشاهی کورش هیچگاه در عالم نظیر نداشت . او به راستی یک مسیح بود زیرا به جرات میتوان گفت که تقدیر او را چنین برای مردمان آفرید تا برتر از همه جهان آن روز خود باشد .

نیکلای دمشقی
کورش شاهنشاه پارسیان در فلسفه بیش از هر کس دیگر آگاهی داشت . این دانش را نزد مغان زرتشتی آموخته بود .

پرفسور کریستن سن ایران شناس - استاد زبان اوستایی و پهلوی :
شاهنشاه کورش بزرگ نمونه یک پادشاه "جوان مرد" بوده است . این صفت برجسته اخلاقی او در روابط سیاسی اش دیده میشده . در قواینن او احترام به حقوق ملتهای دیگر و فرستادگان کشورهای دیگر وجود داشته است و سرلوحه دولتش بوده . که این قوانین امروز روابط بین الملل نام گرفته است .

آلبر شاندور فرانسوی - شاهنشاهی کورش بزرگ :
کورش یکسال پس از فتح بابل برای درگذشت پادشاه بابل عزای ملی اعلام نمود . برای کسی که دشمن خودش بود . او مطابق رسم آزادمنشی اش و برای اینکه ثابت کند که هدف فتح و جنگ وکشتار ندارد و تنها به عنوان پادشاهی که ملتش او را برای صلح پذیرفته اند قدم به بابل گذاشته استو در آنجا تاجگذاری نمود . او آمده بود تا به آنان آزادی اجتماعی و دینی و سیاسی بدهد . در همین حین کتیبه های شاهان همزمان او حاکی از برده داری و تکه تکه کردن انسان های بیگناه و بریدن دست و پای آنان خبر میدهد .

پرفسور گیریشمن - ایران از آغاز تا اسلام :
کمتر پادشاهی است که پس از خود چنین نام نیکی باقی گذاشته باشد . کورش سرداری بزرگ ونیکوخواه بود . او آنقدر خردمند بود که هر زمانی کشور تازه ای را تسخیر می کرد به آنها آزادی مذهب میداد و فرمانروای جدید را از بین بومیان آن سرزمین انتخاب می نمود . او شهر ها را ویران نمی نمود و قتل عام و کشتار نمی کرد . ایرانیان کورش را پدر و یونانیان که سرزمینشان بوسیله کورش تسخیر شده بود وی را سرور و قانونگذار می نامیدند و یهودیان او را مسیح خداوند میخوانند.

کنت دوگوبینو سفیر اسبق فرانسه در تهران ( مورخ فرانسوی ) :
تا کنون هیچ انسانی موفق نشده است اثری را که کورش در تاریخ جهان باقی گذاشت - در افکار میلیونها مردم جهان بوجود آورد . من اذعان میدارم که اسکندر و سزار و کورش که سه مرد اولجهان شده اند کورش در صدر انها قرار دارد . وتا کنون کسی در جهان بوجود نیامده است که بتواند با او برابری کند و او همانطور که در کتابهای ما آمده است مسیح خداوند است . قوانینی که او صادر کرد در تاریخ آن زمان که انسانها به راحتی قربانی خدایان می شدند بی سابقه بود

ویل دورانت - تاریخ تمدن ویل دورانت - مشرق زمین :
کورش از افرادی بوده که برای فرمانروایی آفریده شده بود . به گفته امرسون همه از وجود او شاد بودند . روش او در کشور گشایی حیرت انگیز بود . او با شکست خوردگان با جوانمردی و بزرگواری برخورد می نمود . بهمین دلیل یونانیان که دشمن ایران بودند نتوانستد از آن بگذرند و درباره اوداستهای بیشماری نوشته اند و او را بزرگترین جهان قهرمان پیش از اسکندر مینامند . او کرزوس را پس از شکست از سوختن در میان هیزمهای آتش نجات داد و بزرگش داشت و او را مشاور خود ساخت و یهودیان در بند را آزاد نمود . کورش سرداری بود که بیش از هر پادشاه دیگری در آن زمان محبوبیت داشت و پایه های شاهنشاهی اش را بر سخاوت و جوانمردی بنیان گذاشت .

کلمان هوار - تمدن ایرانی :
کورش بزرگ در سال 550 قبل از میلاد بر اریکه پادشاهی ایران نشست . وی با فتوحاتی ناگهانی وشگفت انگیز امپراتوری و شاهنشاهی پهناوری را از خود بر جای گذاشت که تا آن روزگار کسی به دنیا ندیده بود . کورش سرداری بزرگ و سرآمد دنیای آن روزگار بود . او اقوام مختلف را مطیع خود کرد . او اولین دولت مقتدر و منظم را در جهان پایه ریزی کرد . برای احترام به مردمان کشورهای دیگر معابدشان را بازسازی کرد . وی پیرو دین یکتا پرستی مزدیسنا بود . ولی به هیچ عنوان دین خود را بر ملل مغلوب تحمیل ننمود .

مولانا ابوالکلام احمد آزاد فیلسوف هندی -کورش بزرگ ( عباس خلیلی ) :
کورش همان ذوالقرنین قرآن است . وی پیامبر ایران بود زیرا انسانیت و منش و کردار نیک را به مردمان ایران و جهان هدیه داد . سنگ نگاره او با بالهای کشیده شده به سوی خداوند در پاسارگاد وجود دارد .

دیودوروس سیسولوس ( 100 پس از میلاد ) :
کورش پسر کمبوجیه و ماندان در دلاوری و کارآیی خردمندانه حزم و سایر خصائص نیکو سرآمد روزگار خود بود . در رفتار با دشمنان دارای شجاعتی کم نظیر و در کردار نسبت به زیر دستان به مهر وعطوفت رفتار میکرد . پارسیان او را پدر می خواندند .

دکتر جهانگیر اوشیدری - دانشنامه مزدیسنا :
کورش به سال 559 قبل از میلاد بر اریکه شاهنشاهی بنشست و در سال 529 قبل از میلاد وفات یافت . پس از تسخیر بابل با مردمان شکست خورده بامهربانی رفتار کرد و اسیران یهودی را که بخت النصر از فلسطین به آن شهر آورده بود آزاد کرد و اجازه داد به فلسطین باز گردند . او فرمانی صادر کرد که معبد اورشلیم را که بخت النصر ویران کرده بود را با هزینه دولت ایران بازسازی کنند . کورش را در پارسه گرد که امروزه پازاردگاد نامیده می شود به خاک سپردند . او از مردان بزرگ تاریخ جهان است زیرا همه تاریخ نویسان نامدار جهانی از او به نیکی ستایش کرده اند . اوپادشاهی سیاستمدار - شجاع - با فتوت - با عزم و اراده - با گذشت و مهربان بود . او به عقاید دینی ملل مغلوب احترام می گذاشت . شهرهای ویران را دوباره آباد ساخت . او عقل و تدبیر را بر شمشیر و جنگ برتری داد . منشور جهانی او زینت بخش سازمان ملل متحد و جهان است .

اخیلوس ( آشیل ) شاعر نامدار یونانی - تراژدی پارسه :
کورش یک تن فانی سعادتمند بود . او به ملل گوناگون خود آرامش بخشید . خدایان او را دوست داشتند . او دارای عقلی سرشار از بزرگی بود.


 
 
۱۴ واقعیت شگفت‌انگیز درباره بدن انسان که نمیدانستیم!!
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢
 
1- سلول مغز یک انسان می‌تواند ۵ برابر اطلاعاتی که ویکی‌پدیا دارد را در خود نگهداری کند.
 
2- بدن‌تان به اندازه‌ای گرما در عرض ۳۰ دقیقه تولید می‌کند که با آن می‌شود نیم گالون آب را جوشاند.
 
3- مغز به همان میزان از انرژی که یک چراغ برق ۱۰ وات استفاده می‌کند، بهره می‌جوید.
 
4- بیشتر نوزادان با چشمانی آبی به دنیا می‌آیند.
 
5- تکانه‌های عصبی با سرعت ۲۷۴ کیلومتر بر ساعت به مغز وارد و از آن خارج می‌شوند.
 
6- عطسه‌ها با سرعت ۱۶۱ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند.
 
7- اسید معده به اندازه کافی قوی است تا یک تیغ ریش‌تراشی را حل کند.
 
8- روده باریک بزرگترین عضو درونی بدن است.
 
9- راست دست‌ها ۹ سال بیشتر از چپ دست‌ها عمر می‌کنند.
 
10- ناخن انگشت میانی سریع‌تر از ناخن باقی انگشت‌ها رشد می‌کند.
 
11- نوزادان با ۳۰۰ استخوان متولد می‌شوند. بزرگسالان ۲۰۶ استخوان دارند.
 
12- شما برای برداشتن یک قدم از ۲۰۰ ماهیچه یاری می‌جویید.
 
13- پاها می‌توانند در حدود نیم لیتر در طول روز عرق تولید ‌کنند.
 
14- پوست‌تان هر ۲۷ روز پوست‌اندازی می‌کند.
10 واقعیت شگفت‌انگیز دیگر درمورد بدن انسان

بدن انسان به تنهایی دریایی از شگفتی هاست و ممکن است ما از خیلی از شگفتی‌های آن باخبر نباشیم. بدن ما خیلی ویژگی‌های حیرت‌انگیزی دارد که شاید برایمان قابل‌باور نباشد. برای آنها که به واقعیات عجیب درمورد طبیعت انسان علاقه‌مند هستند، لیستی عالی تهیه کرده‌ایم. 

1. بدن ما در یک روز 10 میلیارد پوسته تولید می‌کند. این واقعیت نشان می‌دهد که بد نیست روکش بالشت و ملحفه‌تان را به‌طور منظم بشویید چون این مقدار پوسته در سال می‌شود چیزی درحدود 2 کیلوگرم پوست. 

2. هر ساعت از روز بدن ما باید یک میلیارد سلول را جایگزین کند. قدرت بدن برای تولید اینهمه سلول جدید واقعاً جای شگفتی دارد.

3. همه ما می‌دانیم که اسید معده بسیار قوی است. این اسید آنقدر قوی است که حتی زینک را هم حل می‌کند. این یعنی یک قدرت اسیدی بسیار بالا. اما دلیل اینکه ما با اسید معده خودمان آسیب نمی‌بینیم این است که سلول‌هایی برای محافظت از ما در برابر خودمان لایه پوششی ایجاد کرده‌اند. 

4. شش ماه طول می‌کشد که ناخن به‌طور کامل روی انگشتان دست یا پا رشد کند. به همین خاطر است که افتادن یک ناخن آسیب‌دیدگی بسیار دردناک است و به مدتی طولانی ظاهری زننده برای انگشتمان ایجاد می کند. پس حسابی مراقب ناخن‌هایتان باشید. 

5. استخوان انسان به اندازه گرانیت سخت است. استخوان‌های ما بسیار پرتراکم هستند و قادرند فشار و نیروی بسیار زیادی را تحمل کنند که ویژگی بسیار خوبی است چون همه ما انسانها حرکات و اعمال فشارآوری انجام می‌دهیم. 

6. هر شب که می خوابیم کمی رشد می‌کنیم. درطول روز، نیروی جاذبه ستون‌ فقرات ما را منقبض می‌‌کند و شب دوباره به همان نقطه شروع برمی‌گردیم. 

7. صدای ما در روز قبل از اینکه کششی به دیافراگم و تارهای صوتیمان بدهیم، فرکانس پایین‌تری دارد.

8. هر کلیه بیشتر از هزار فیلتر دارد. به همین دلیل است که باید مقدار زیادی آب بنوشیم تا بدن روی موادمغذی و مایعات تازه در سیستم عملیات انجام دهد. 

9. خون ما خیلی سریع پمپاژ می‌شود؛ آنقدر سریع که یک سلول می‌تواند در یک دقیقه آن را به کلبدن برساند. با ورزش و انجام حرکات کششی همیشه می‌توانید پمپاژ خونتان را در حد عالی نگه دارید. 

10. جالب‌ترین واقعیت درمورد بدن انسان درمورد مصرف اکسیژن ما است چون هیچوقت به آن فکر هم نمی‌کنیم. ما در هر روز چیزی درحدود 44 کیلوگرم هوا تنفس می‌کنیم. این هزاران تنفس روی هوا کهتقریباً بی‌وزن است، تاثیر می‌گذارد. دفعه بعدی که می خواستید کار مثبتی برای محیط‌ زیست یا پاکی هوا انجام دهید این را خوب به یاد داشته باشید

 
 
نکات شگفت انگیز حروف انگلیسی a.b.c.d - حتما بخوانیددددد
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢
 

آیا می دانید؟

حروف انگلیسی A,B,C,D در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 99 دیده نمی شود؟

حرف D برای اولین بار در عدد 100 بکار می رود (Hundred)

حروف A,B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999 دیده نمی شود.

حرف A برای اولین بار در املای عدد 1000 دیده می شود (Thousand)

حروف B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999999999 دیده نمی شود.

حرف B برای اولین بار در املای عدد بیلیون بکار می رود. (billion)

و حرف C هیچ وقت در املای اعداد انگلیسی بکار نمی رود.


 


 
 
ماشین لباسشویی جیبی! +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
 

ایسنا: این ابتکار ممکن است چیزی بیشتر از یک کیسه دسته دار به نظر نرسد اما می‌تواند لباس‌ها را با استاندارد مشابه ماشین لباسشویی بشوید.

 این کیسه لباسشویی 41 پوندی موسوم به Scrubba می‌تواند به سادگی تی‌شرت، جوراب، لباسهای زیر و حتی لباسهای جین را در زمان سفر بشوید.

هنگامی که سه لیتر آب، صابون مایع و لباس‌های کثیف به این کیسه افزوده می‌شود، کاربر تنها باید آن را بسته و برای پاک کردن لباس‌های داخل، آن را بساید.

 ماشین لباسشویی جیبی
این کیسه لباسشویی از یک ماده ضدآب ساخته شده و حاوی تخته لباسشویی منعطف هوشمند است که تمام کثیفی‌ها را از بین می‌برد.

این فناوری جالب توسط اش نیولند حین آماده‌سازی برای سفر به آفریقا ابداع شد که تنها می‌توانست تعداد کمی لباس با خود حمل کند.

این مخترع 34 ساله استرالیایی پیشنهاد کرده که کاربران از این کیسه برای پنج تا شش دقیقه جهت دستیابی به یک شست‌وشوی با استاندارد ماشین‌لباسشویی استفاده کنند اما برای میزان کم لباس تنها 30 ثانیه کافی است.

در این کیسه، لباس‌ها بر روی تخته لباسشویی کشیده شده و برآمدگی‌های آن باعث ایجاد سایش و حرکت آب در میان لباس می‌شود که به پاکسازی چربی و کثیفی از روی لباس کمک خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، وزن کیسه Scrubba تنها 180 گرم بوده و به اندازه جیبی قابل تا کردن است و از این رو برای سفرهایی با بار سبک بسیار مناسب است.
  ماشین لباسشویی جیبی
شستشوی لباس در 30 ثانیه
 
ماشین لباسشویی جیبی
این کیسه لباسشویی از برآمدگی‌هایی برای ساییدن و پاکسازی لباس برخوردار است

 
 
اولین سامورایی ایران +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
 

همشهری سرنخ:  گزارشی از اولین سامورایی ایران، کسی که موفق شده لوح و نشان زرین خورشید تابان را از امپراتور ژاپن هدیه بگیرد.

این مرد 59 ساله یک سامورایی است اما اصلیت ژاپنی ندارد بلکه او یک ایرانی اصیل است. این مرد سال ها پیش، برخلاف بسیاری از هم سن و سال هایش ترجیح داد به جای اینکه بنشیند و از تلویزیون تماشاگر فیلم ها و مبارزات رسمی سامورایی ها باشد، خودش به ژاپن برود و مدتی در میان این افراد خاص زندگی کند تا یک سامورایی تمام عیار شود.

حالا این مرد رزمی کار ایرانی سال هاست که پس از گذراندن تعلیمات سخت و طاقت فرسا به ایران بازگشته و به آموزش جوانانی می پردازد که دوست دارند در هنرهای رزمی سرآمد باشند، شاید همین کار جسورانه «شیهان مهدیزاده» بود که باعث شد امپراتور ژاپن به واسطه آموزش سامورایی در ایران، از او به سبک خودش تقدیر کند.

اولین سامورایی ایران

سامورایی ها چه می خورند؟ چگونه می خوابند؟ چرا اینقدر مرموز هستند؟ اینها همه سوالاتی است که قصد دارم از شیهان مهدیزاده بپرسم. او اولین ایرانی است که موفق شد لوح نشانز رین «خورشید تابان» را از امپراتور ژاپن دریافت کند.

او از همان ابتدای گفتگو سعی دارد قانعم کند که سامورایی ها هر چه دارند به خاطر تمرین ذن و شناختن عمیق زمان است. «سامورایی ها مانند آدم های عادی غذا می خورند. اضافه وزن ندارند و خیلی از کارهایی که باعث پایین آمدن قدرت فکرشان می شود را انجام نمی دهند. در واقع ما سامورایی ها، نه شوالیه ایم، نه در معبد شائولین آموزش دیده ایم و نه مرتاض هستیم. ما فقط افراد هیجان طلب و مبارزی هستیم که اگر روی حرکات ما تمرکز کنید نفستان بند می آید، در نهایت باید بگویم که ما بیشترین قدرت خود را از نیروی فکر و تمرکز به دست می آوریم.»

سامورایی با شمشیر برنده

استاد مهدیزاده زمانی که برای یادگیری شمشیرزنی و هنر سامورایی پا به ژاپن گذاشت با دنیای مرموز سامورایی ها آشنا شد. او درباره فوت و فن های این سبک می گوید: «این سبک، فنون استفاده کامل از شمشیر است، شما حرکاتی سریع برای حمله یا دفاع به عنوان یک سامورایی آموزش می بینید.»

به گفته این سامورایی ایرانی، استادان در این سبک سعی می کنند به هنرآموزان خود مفاهیمی برای ایجاد انضباط روحی، فکری و جسمی انسان ارائه بدهند و همین موضوع، باعث ایجاد و رونق مکتب «ایی آی دو» شده است. «با این روش ، دیگر سامورایی ها، فقط به خاطر شمشیرشان شناخته نمی شوند بلکه مردم آنها را افراد قوی می دانند که روح و ذهنشان را تزکیه می کنند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، آدم هایی که در سرعت حرکت می کنند، در لحظه تصمیم می گیرند و درصدم ثانیه از خود دفاع کرده یا آتشی را خاموش می کنند.»از کن دو تا ایی آی دو


آقا شیهان، به طرز شگفت انگیزی به فیلم های سامورایی علاقمند است، به خصوص از دیدن فیلم «هفت سامورایی» بی نهایت لذت می برد. این مرد سامورایی که شمشیرش را از خودش جدا نمی کند بنیانگذار و نخستین استاد رشته «کن دو» و «ایی آی دو» در ایران است.مهدیزاده، سال ها پیش یعنی در اواخر سال 1354، برای اولین بار زیر نظر یک استاد ژاپنی به نام استاد فوکودا، فلسفه مکتب «ذن» و «کن دو» سنتی را آموخت. او پس از تمرینات سخت و طاقت فرسا به توصیه استادش، برای اینکه یک سامورایی بی عیب و نقص شود مجبور شد در سال 1356 به ژاپن سفر کند و زیر نظر مستقیم استادان چیره دست، دیگر آموزش های لازم را ببیند.

«کن دو را زیر نظر استاد توانا «نیشی یاما»، ایی آی دو را تحت تعالیم استاد «توچوکا» و کاراته گوجوریو را زیر نظر استاد «یاماموتو» یاد گرفتم. اینها از اساتید برجسته ژاپنی بودند که من زیر نظر آنها زمان زیادی را صرف یادگیری کردم، تمرینات گاهی آنقدر سخت بود که واقعا انجام آنها قدرت بسیاری می خواست. پس از آن، زمانی که آموزش هایم تمام شد و به کشور برگشتم، تصمیم گرفتم این هنر اصیل سامورایی را در ایران بنیانگذاری کرده و به تدریس آن بپردازم.»
او دیگر برای خودش یک سامورایی تمام عیار شده بود. به همین خاطر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358، آموزش رسمی «کن دو» را زیر نظر فدراسیون رزمی آن زمان در سالن ورزش های رزمی که این روزها تبدیل به سالن شمشیربازی شده است شروع کرد. استقلال علاقمندان ایرانی از این هنر رزمی به حدی بود که ژاپنی ها تصمیم به تهیه گزارش تصویری از سامورایی های ایرانی گرفتند که این فیلم از تلویزیون رسمی ژاپن پخش شد.

استاد مهدیزاده در این باره می گوید: «گزارش از کلاس های سامورایی در ایران و گذراندن دوره های این هنر اصیل ژاپنی، در ژانویه 1983 میلادی از تلویزیون ملی ژاپن پخش شد. این برنامه به قدری علاقمند پیدا کرد که در سال 1364 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز فیلمی از تمرینات «کن دو» و «ای آی دو» من را پخش کرد.»

اولین سامورایی ایرانمجوزی برای آموزش سامورایی


«من تصور می کردم که تنها خودم هستم که به این رشته علاقمندم اما زمانی که مجوز آموزش این هنر را به دست آوردم خیلی برایم جالب بود که جوانان و حتی میانسال ها هم به هنر سامورایی علاقه نشان دادند. بارها افرادی به باشاه می آمدند تا فقط بیننده هنرها باشند انگار فیلم های سامورایی می دیدند اما از نوع زنده اش. این فعالیت هات ادامه داشت تا اینکه طبق مصوبه سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران برای ساماندهی سبک های رزمی از تاریخ هجدهم دی ماه 1389 سبک «کن دو» و «ایی آی دو» ایران با نام انجمن «کن دو» و «ایی آی دو»، تحت نظارت فدراسیون ورزش های رزمی قرار گرفت.»

شاید جالب باشد بدانید استاد مهدیزاده در سال 1374 زیر نظر فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران، آموزش هنرآموزان و علاقمندان به این هنر اصیل رزمی را دوباره از سر گرفت تا اینکه در اسفند ماه 1378 طی حکمی رسمی از طرف فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران، «کن دو» و «یی آی دو» (سامورایی) ایران به ریاست شیهان مهدیزاده به رسمیت شناخته شد و به صورت رسمی مجوز فعالیت در ایران را دریافت کرد.جنگاوری با تعادل ذهن و قدرت روح


شیهان مهدیزاده معتقد است در رشته رزمی «ایی آی دو» همه حرکت های جنگاوران سامورایی باید براساس کنترل جسم، تعادل ذهن و روح استوار شود. هر چندکه دیگر از جنگ و درگیری های سامورایی ها خبری نیست و سامورایی فقط یک هنر رزمی به حساب می آید. «درست است که دیگر از مسابقات و شمشیرزنی های سامورایی خبری نیست ولی از نظر انضباطی کسانی که ایی آی دو کار می کنند، باید در جریان تمرینات، خود را همیشه در صحنه نبرد ببینند و در این میان رعایت حالت ها و شرایط جنگی، از اصول بسیار مهم این هنر زیبای رزمی به حساب می آید و به این ترتیب آموختن این هنر، مسلما روی زندگی خصوصی تان تاثیر زیادی خواهد گذاشت، به این ترتیب مکتبی که در آغاز برای به دو نیم کردن انسان ها و پیروزی در جنگ ها به وجود آمده بود، حالا به راهی برای تصمیم گیری درست، تجزیه و تحلیل صحیح و تقویت قدرت اراده تبدیل شده و در سایه آن، افراد زیادی به درجات عالی روحی دست پیدا کرده اند که انجام این حرکات و رفتارها برای انسان های عادی غیرممکن است.»

اولین سامورایی ایرانکاتانا و بوکوتو


مسابقات و تمرینات در این سبک شما را بین مرگ و زندگی قرار می دهد. یعنی اگر خواستید یک سامورایی شوید بدانید به همین آسانی ها هم نیست چون حتی در تمرینات هم با چوب و شمشیر واقعی مبارزه می کنید و شما در مقابل حریفتان باید قدرت دفاع از خود را داشته باشید. شیهان مهدیزاده می گوید: «مسابقات و تمرینات یا با شمشیر واقعی (کاتانا) یا با شمشیر چوبی (بوکوتو) صورت می گیرد»، اما جالب است بدانید از اواخر نیمه قرن هجدهم میلادی، تغییراتی در این زمینه رخ داد و ابزار تمرینی و دفاعی مخصوصی مانند شمشیر خیزرانی به وجود آمد که تحول بزرگی را در این رشته به وجود آورد. با معرفی این ابزار تمرینی، به مرور زمان مبارزه و جنگ، حالت ورزشی به خود گرفت، و این مبارزات «کن دو» نام گرفت.»تزکیه یعنی سامورایی


حتما در فیلم ها دیده اید که سامورایی ها چشم هایشان را با پارچه ای سیاه می بندند، مدت ها دو زانو یا چهار زانو روی زمین می نشینند، هیچ چیزی نمی گویند و هیچ چیزی نمی خورند، آنها انگار در دنیای دیگری هستند. بیشتر ما زمانی که این صحنه ها را در فیلم ها می بینیم با خودمان می گوییم اینها فیلم است اما اشتباه می کنیم و در واقعیت هم سامورایی ها هر روز باید ساعت ها اینگونه تمرین کنند. استاد مهدیزاده سخت ترین تمرین را تزکیه می داند که همان ذن نام دارد: «شاید تصور کنید مبارزه با شمشیر یا سرعت در حرکت و عکس العمل به موقع، کاری بسیار سخت به نظر می رسد اما تمرین ذن از همه اینهاس خت تر است. تزکیه نفس یکی از ارکان اساسی این رشته رزمی است که سامورایی ها باید حتما آن را بیاموزند و هر روز تمرین کنند.»

اولین سامورایی ایران

بیشتر سامورایی هایی که سال ها مبارزه کرده اند تا استاد شوند و به دیگران هنر اصیل سامورایی را بیاموزند همه یک نقطه اشتراک با یکدیگر دارند: «چه من و چه استادی که در خود توکیو کار می کند به خوبی می داند که هنر سامورایی با دیگر هنرهای رزمی غربی یک تفاوت اصلی دارد که آن هم تاکید فلسفی و روحی کن دو است. من معتقدم که اگر شخص ابعاد معنوی سامورایی را درک نکند و آنها را در آموزش هایش وارد نکند، هنر سامورایی به یک بازی ضربه زدن به حریف با یک تکه چوب تبدیل خواهد شد. یعنی شخص بدون توجه به فلسفه هنر سامورایی ممکن است آن را سال ها تمرین کند ولی به نکاتی مانند سیرت درونی، تهذیب نفس، خصلت پسندیده، ظرافت و موازنه یا هارمونی نرسد. در واقع زمانی که ما ریشه های معنوی و فلسفی این ورزش رزمی را به خوبی بشناسیم، رشته رزمی سامورایی تبدیل به یک هنر می شود.»ظهور سامورایی، قبل از میلاد مسیح (ع)


«سامورایی در سراسر ژاپن، تاریخی کهن و قدمتی بسیار طولانی دارد، تحقیقات باستانشناسی و آثار کشف شده نشان می دهد. سابقه این رشته به دوره «یاماتو جیدای» یعنی به قبل از میلاد مسیح (ع) برگردد. از آن زمان تا امروز، این هنر توسط افرادی پیگیری و دنبال می شود که می خواهند این هنر اصیل ژاپنی را زنده نگه دارند اما شیهان مهدیزاده که یک ایرانی است چرا به سمت این رشته قدیمی کشیده شده است؟

«از دوران کودکی علاقه شدیدی به فیلم های رزمی داشتم. به محض اینکه فیلمی رزمی از تلویزیون پخش می شد با لذت پای این برنامه می نشستم و قهرمان فیلم، قهرمان زندگی ام می شد. حتی گاهی حرکات آنها را تمرین می کردم. در نهایت این عشق و علاقه به سبک سامورایی باعث شد من سراغ این ورزش بروم. در واقع من اگر سر از توکیو در آوردم به خاطر همان فیلم ها و مبارزات سامورایی بود که در کودکی طرفدارش بودم.»

زمانی که شیهان مهدیزاده در توکیو تمرین می کرد توانست در مبارزات خیلی زیادی برنده شود و مقام های خیلی زیادی کسب کند اما سامورایی های اصیل از این موفقیت او زیاد خوشحال نمی شدند: «کشتی، ورزش ما ایرانی هاست. ما خوشحال می شویم این رشته در کشورهای دیگر طرفدار پیدا کند اما وقتی کشتی گیر ما در مسابقه ای مغلوب حریف غیرایرانی خود می شود ناراحت می شویم. در توکیو هم زمانی که ورزشکاران دیگر می دیدند من تنها ایرانی هستم که قصد دارم هنر سامورایی را بیاموزم خوشحال می شدند، حتی آنها در این کار تشویقم می کردند اما وقتی من در مسابقات، یک سامورایی ژاپنی را می بردم آنها ناراحت می شدند و من این ناراحتی را به خوبی می فهمیدم.»

اولین سامورایی ایرانرابطه صمیمی سامورایی و شمشیر


آقای سامورایی بزرگ تا دلتان بخواهد شمشیر دارد و آنها را هیچ وقت از خودش دور نمی کند: «یک سامورایی هیچ وقت نباید شمشیرش را از خودش دور نگه دارد. شمشیر سامورایی با کسی شوخی ندارد، باید همه بدانند که این هنر رزمی با دیگر هنرها با ورزش های رزمی دیگر تفاوت دارد. در مبارزه های سامورایی، همه چیز در یک صدم ثانیه رخ می دهد و بعد آتشی خاموش می شود. فکرش را بکنید وقتی یک سامورایی با سرعت به سمت حریف هجوم می آورد و شمشیرش را با هدف دو نیم کردن حریف بچرخاند مگر آتشی هم روشن می ماند؟ به همین خاطر یک سامورایی همیشه باید شمشیر برنده اش را به کمر داشته باشد. من در خانه و باشگاه چند شمشیر دارم اما با یکی از اصلی ترین شمشیرهایم تمرین می کنم و به شاگردانم آموزش می دهم. 

این شمشیر از سال 1985 میلادی همراه من است مقابل چشم هایم و جلوی دستم بعد از تمرین، آن را با روغن مخصوص تمیز می کنم و سر جایش می گذارم اما در این میان شمشیر دیگری دارم که هیچ وقت آن از خودم دور نمی کنم. این شمشیر در سال 1995 به دستم رسید و قدمت زیادی دارد. خیلی از سامورایی ها دلشان می خواست که این شمشیر را داشته باشند. من برای تمیز کردن این شمشیر دو زانو روی زمین می نشینم و با احتیاط، به کمک روغن مخصوص، تمیزش می کنم.»مبارز ایرانی


شیرین ترین لحظه هایی که شیهان مهدیزاده در طول این همه سال تمرین در عرصه هنر سامورایی داشته برمی گردد به سال 1989. مسابقه ای که او توانست حکم بهترین مبارز را دریافت کند: «استادم آمد و دست من را گرفت. او خوشحال بود اما من حسابی شوکه شده بودم. باورم نمی شد توانسته باشم بهترین مبارز مسابقات شوم. شیرین ترین لحظه عمرم همان روز شکل گرفت. آن لحظه هیچ چیز به اندازه شادی استادم، برایم خوشحال کننده نبود.»


 
 
عکس: یک پیک موتوری جالب در سال 1342
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
 

جام نیوز: سرویس تحویل غذا (پیک موتوری امروزی) در سال 1342

عکس: یک پیک موتوری جالب در سال 1342

 
 
عمل جراحی بازسازی جمجمه کودک (اخطار: دیدن تصاویر زیر برای همه مناسب نیست.)
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
 

ایران جزو معدود کشورهای جهان است که دانش و امکان جراحی بازسازی جمجمه را داراست.
عمل بازسازی جمجمه، مختص کودکانی است که شیار های جمجمه ی شان زود بسته میشود و رشد استخوان آنها غیر طبیعی است. این عمل قبل از 1 سالگی صورت میگیرد وایران جزو معدود کشورهای جهان است که این عمل جراحی در آن صورت میگیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
عکسهای متحرک
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢
 

 

 

 

 

عکسهای متحرک


اشتباه محاسباتی!
  
تصویر متحرک: اشتباه محاسباتی!

 
 
 
تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢
 

تابناک: این پل برای عبور شهروندان از روی رودخانه مهران رود و بزرگراه استاد شهریار ساخته شده است.

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

تصاویر: پل عابر پیاده متفاوت و زیبا در تبریز

 
 
جانورانی که نمی دانستید وجود دارند +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢
 

روزنه آنلاین: در این مطلب شما را بال جانوران نادری آشنا میکنیم که به احتمال زیاد تا به امروز از وجود چنین جانورانی اطلاع نداشتید. 

خفاش ماهی لب قرمز
کوسه دیو

Lowland Streaked Tenrec
مرغ مگس خوار شاپرکی

ماهی پکا

جورپای غول پیکر

بز کوهی سایگا

آتریس

طوطی ماهی آبی رنگ

مورچه پاندا

قورباغه بنفش هندی

لک لک نیل

آمبونیا اسپینوزا

لیسه دریایی آب رنگ

میگوی آخوندکی

شاپرک ونزوئلایی

اکاپی

شیطان شاخ دار

ناروال

خوک دریایی


 
 
10 نکته درباره ماه که نمی‌دانستید +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢
 

ایسنا: ماه تنها قمر طبیعی زمین محسوب می شود؛ در سال 1999 میلادی محققان دریافتند که سیارکی با قطر پنج کیلومتر در چگالی گرانش زمین گرفتار شده و در نتیجه به قمر زمین تبدیل شده است.

ماه نزدیک‌ترین همسایه کیهانی زمین محسوب می‌شود که با باز تاباندن نور خورشید، شب های زمین را نورانی می کند.

 
تنها قمر زمین و پنجمین قمر بزرگ منظومه شمسی، فاقد جو بوده و قطری معادل 27 درصد قطر زمین و چگالی معادل 60 درصد چگالی زمین دارد؛ فاصله زمین تا ماه 384 هزار کیلومتر است و یک پالس نوری در مدت 1.26 ثانیه از زمین به ماه می رسد.
 
 
شکل گیری ماه
 
بر اساس یکی از فرضیه های مطرح، شکل گیری ماه به زمان برخورد یک سنگ فضایی در ابعاد مریخ با زمین، کمی پس از آغاز شکل گیری منظومه شمسی در 4.5 میلیارد سال قبل باز می گردد.
 
 
گرفتار در مدار
 
زمین و ماه هر دو در حال چرخش و حرکت مداری هستند، اما چهره ماه همواره از منظر زمین ثابت است.
 
سال ها قبل اثرات گرانشی زمین باعث کاهش چرخش ماه حول محور خود شد؛ زمانیکه سرعت چرخش ماه به اندازه کافی با دوره مداری – مدت زمان گردش ماه بدور زمین – منطبق شد، اثر گرانشی تثبیت شد.
 
زمانی که ماه در اطراف زمین در حال چرخش است، بخشی از این زمان بین زمین و خورشید سپری می شود و نیمه روشن از زمین دور است که اصطلاحا ماه نو نامیده می شود.
 
به علت تابش نور خورشید به ماه، قمر زمین قابل رویت می شود؛ اگر نور کامل خورشید به قسمتی از ماه که بسمت زمین است تابیده شود، ماه بصورت قرص کامل دیده می شود.
 
اگر نور خورشید فقط به بخشی از ماه که رو به زمین است تابیده شود، بر حسب میزان تابش نور، ماه بصورت هلال باریک، نیم قرص یا وضعیت کاملا گرد دیده می شود.
 
 
آپولو، درختان ماه
 
بیش از 400 درخت بر روی زمین از ماه آمده اند؛ در سال 1971 میلادی «استورات روزا» فضانورد مأموریت آپولو 14 ناسا دانه هایی را با خود به ماه برد.
 
دانه های جوانه زده سپس به زمین بازگردانده شده و در مناطق مختلف آمریکا و جهان کاشته شدند که به درختان ماه (Moon Trees) شهرت پیدا کردند.
 
 
قمرهای خواهر زمین
 
ماه تنها قمر طبیعی زمین محسوب می شود؛ در سال 1999 میلادی محققان دریافتند که سیارکی با قطر پنج کیلومتر در چگالی گرانش زمین گرفتار شده و در نتیجه به قمر زمین تبدیل شده است.
 
چرخش قمر Cruithne در مدار نعل اسبی شکل به دور زمین 770 سال بطول می انجامد و به گفته دانشمندان، دست کم بمدت پنج هزار سال در اطراف زمین به حالت تعلیق باقی می ماند.
 
 
کیسه مشت زنی سنگ های فضایی
 
گودال های متعدد بر سطح ماه در نتیجه برخورد صدها سنگ فضایی بین 4.1 میلیارد تا 3.8 میلیارد سال قبل ایجاد شده است.
 
ماه از لحاظ زمین شناسی چندان فعال نیست، به همین دلیل وقوع زمین لرزه یا آتشفشان باعث از بین رفتن این دهانه‌های برخوردی نشده است؛ نبود جو و شکل نگرفتن باد و باران از دیگر دلایل فرسایش بسیار کم در سطح ماه است.
 
 
ماه تخم‌مرغی شکل
 
ماه یک جرم کاملا کروی و مدور نیست، بلکه ظاهری تخم مرغی شکل دارد؛ مرکز جرم ماه در مرکز هندسی قمر قرار نداشته و حدود دو کیلومتر خارج از مرکز است.
 
 
ماه لرزه
 
فضانوردان مأموریت آپولو از لرزه سنج بر سطح ماه استفاده کرده و دریافتند که این گوی درخشان یک مکان کاملا مرده محسوب نمی شود؛ در ماه لرزه‌های خفیف زیر سطحی روی می‌دهند که احتمالا ناشی از کشش ‌گرانشی زمین هستند.
 
ایجاد شکاف‌های کوچک بر سطح ماه به همراه خروج گاز، نشانه‌ای از وقوع ماه لرزه‌ها هستند.
 
دانشمندان معتقدند که ماه احتمالا دارای یک هسته گرم یا مذاب است؛ اما داده های فضاپیمای اکتشافی ناسا در سال 1999 میلادی نشان می دهد، ماه دارای هسته نسبتا کوچکی – بین دو تا چهار درصد جرم – است.
 
 
سیاره ای به نام ماه؟
 
قمر زمین بزرگتر از پلوتو بوده و قطر آن حدود یک چهارم قطر زمین است؛ برخی دانشمندان معتقدند که ماه شباهت زیادی به یک سیاره دارد و سیستم زمین- ماه را بعنوان سیاره دوتایی می نامند.
 
 
اثر جزر و مد ماه
 
پدیده کشند یا جزر و مد در اثر نیروی گرانش ماه ایجاد می‌شود و خورشید اثر کمتری در این زمینه دارد؛ نیروی گرانشی ماه و خورشید باعث بالا و پایین رفتن منظم آب اقیانوس‌ها و دریاها می‌شود که نتیجه آن امواج جزر و مدی است.
 
آب‌های آن سوی کره زمین که از ماه دور هستند، کمتر تحت تأثیر گرانش ماه قرار گرفته و هنگام جزر پایین می‌روند؛ در طرف مقابل که تحت تأثیر گرانش شدید ماه قرار دارد، آب ها در هنگام مد بالا می آیند.
 
 
خداحافظی با ماه
 
ماه در حال دور شدن از زمین است؛ هر سال ماه بخشی از انرژی چرخشی زمین را سرقت کرده و از آن برای رساندن خود به مدار بالاتر (حدود 3.8 سانتیمتر بالاتر) استفاده می‌کند؛ در این شرایط ماه حدود 22 هزار کیلومتر از زمین دورتر خواهد شد. 
قمر Cruithne دومین قمر زمین
ماه، کیسه مشت زنی سنگ های فضایی
استفاده از لرزه سنج برای بررسی ماه لرزه های خفیف
نمونه ای از درختان ماه

 
 
╰ دنیای وارونه ¿¡ ╮
نویسنده : چیدان - ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢
 

 
 
عجیب ترین موارد قاچاق حیوانات +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 

روزنه آنلاین: مردی در فرودگاه آفریقای جنوبی با چمدانی پر از کروکدیل و 70 نوع جانور دیگر دستگیر شد

مردی در فرودگاه نروژ با لباسی پر از مار و مارمولکهای رنگی شناسایی و دستگیر شد.
خانمی که سعی کرده بود 51 ماهی زنده را در زیر دامنش با هواپیما منتقل کند!
مرد آلمانی که 42 مارمولک و جانور ریز دیگر را در لباس زیرش جاسازی کرده بود
مردی که 21 پرنده زنده را زیر شلوارش پنهان کرده بود
مرد سوئیسی که تلاش کرده بود 164 عنکبوت را به آلمان ببرد
مرد 24 ساله که در فرودگاه سیدنی به مقصد بانکوک با چمدانی پر از مارهای گرانبها (به ارزش حدود 200 هزار دلار استرالیا) دستگیر شد
مرد 23 ساله استرالیایی که دو کبوتر زنده را در زیر شلوارش و به مدت 10 ساعت پرواز از دبی به فرودگاه ملبورن آورده بود

 
 
تصاویر جالب وطنز 2
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 

 
 
عجیب‌ترین دایناسورها
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 

دایناسورها و هیولاهای ماقبل تاریخ شاید در آن زمان حکمرانان دنیا بوده اند ولی به دلایل مختلف نابود شده اند تا امروزه نفع بیشتری را از طریق نفت و گاز به ما برسانند. دایناسورها به قدری زیاد بوده اند که همچنان هم ممکن است گونه های تازه ای کشف شود.

 
باشگاه خبرنگاران: فسیل دایناسورهای بسیاری تا به حال کشف شده است و باستان شناسان دانسته های فراوانی در مورد آن ها دارند اما هنوز اعتقاد بر این است که تعداد بسیاری از این موجودات باستانی پیدا نشده و زیر لایه های مختلفی از خاک پنهان شده اند. به غیر از دایناسورهایی که در فیلم های مختلف با آن آشنا شده اید گونه های دیگری نیز وجود دارد که عجیب و ناآشنا هستند.

 هالوسیگنیا 
این دایناسور برای اولین بار در منطقه بریتیش کلمبیا در کانادا پیدا شد و البته به تازگی نمونه هایی از آن در چین نیز یافت شده است که نشان از گستردگی این گونه می دهد. از آنجایی که فسیل های این دایناسور کمی ناقص هستند باستان شناسان در مورد آن حدس های متفاوتی می زنند که قوی ترین این حدس ها می گوید این موجود بیشتر شبیه به کرم های امروزی بوده است و بدنش با تیغ های سمی پوشیده شده بوده تا بتواند از خودش محافظت کند. این موجودات نهایتا می توانستند به طول 3 سانتی متر برسند و زندگی انچنان سختی نداشته اند

جائوکلوپتروس 
این دایناسور برای اولین بار در یکی از شهرهای آلمان پیدا شد و به عنوان بزرگترین بندپایایی شناخته می شود که تا به حال کشف شده است. این بندپا می توانست تا 240 سانتی متری رشد کند که این عدد از قد یک انسان معمولی بسیار بالاتر است. این موجود به عنوان پدربزرگ عقرب های کشنده شناخته می شود زیرا شباهت های بسیاری به آن ها داشته است. البته رازهای این دایناسور همچنان سر به مهر باقی مانده است و دانشمندان به دنبال کشف فسیل های دیگری از آن هستند.

 دیمورفودون 
یکی از پرنده های عجیبی که در دوره دایناسورها زندگی می کرده است و برای اولین بار سال 1828 پیدا شد به نام "دیمورفودون" شناخته می شود. این پرنده به نظر می رسد بدنی رنگارنگ با چهره ای بسیار عجیب وخشن داشته است و تحقیقات نشان میدهد که از همراه با گوشت خواران بزرگ زندگی می کرده است. نکته جالب در مورد این پرنده این است که او دارای دو ردیف دندان متفاوت بوده است که هر کدام می تواسنتد کارهای مختلفی انجام دهند. یکی از ردیف های دندان او برای شکار بوده و به راحتی شکار را پاره می کرده است و ردیف دیگر دندان ها برای جویدن و خوردن استفاده می شده است. فسیل ها نشان می دهد که بال های این پرنده هنگام باز شدن یک متر و نیم عرض داشته اند.

کوتزالکوتلوس
یکی از بزرگترین دایناسورهایی که در دوران باستان زندگی می کرده است با نام " کوتزالکوتلوس" شناخته می شود. فسیل های این دایناسور در سال 1971 و  در تگزاس پیدا شد. فسیل های آن به گونه ای بوده است که به نظر می رسد این دایناسور از اجداد زرافه های امروزی بوده اند ولی این دایناسور بال داشته و قد آن ها نزدیک به 9 متر بوده است. به نظر می رسد این دایناسور گیاه خوار بوده و از درختان بلند تغذیه می کرده است.

هلیکوپریون
این دایناسور که به عنوان یکی از اجداد اصلی کوسه ها شناخته می شود در دوره اول زندگی دایناسورها زندگی می کرده است و با خوش شانسی توانسته از انقراض دسته جمعی آن ها نیز جان سالم به در ببرد ولی بعدها به مرور و با ورود شکارچیان جدید به دریاها نسل آن ها نیز منقرض شد. فسیل های بدست آمده نشان می دهد که این ماهی نزدیک به 3 متر طول داشته است و دندان های آن نیز به مانند اره برقی های امروزی بوده است. فک پایین این ماه بسیار بلندتر از فک بالایی بوده و به همین علت به صورت دایره ای زیر سرش قرار میگرفت. بر روی این فک بیش از 100 دندان وجود داشته است.

 
 
این کودکان در آینده پولدار می‌شوند
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 

 

پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر: دانشمندان و روانشناسان در جدیدترین تحقیقات خود دریافته‌اند که پسر بچه‌هایی که در دوران کودکی و نوجوانی بازیگوش‌تر هستند در آینده در کسب و کار موفق تر خواهند بود.
 
 براساس این پژوهش که بر روی حدود ۱۲.۶۸۶ پسر بچه که در فاصله‌ی سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۴ به دنیا آمده‌اند و بررسی وضعیت نمرات درسی و فعالیت‌های ورزشی و خانوادگی آنها و نمرات درسی آنها در دانشگاه صورت گرفته این نتایج بدست آمده که از این میان پسر بچه‌هایی که بازیگوش‌تر بودند حتی با وجود نمرات نه چندان خوب درسی در آینده در شغل‌های خود موفقیت مالی و استراتژیک بیشتری کسب کرده بودند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند اکثر پسر بچه‌های بازیگوش در آینده کارآفرینان موفقی در زمینه‌ی کاری خود شده‌اند.

از جمله خصوصیات خاص این افراد جسارت، استقبال از ریسک و خطر، اعتماد به نفس بالا، نمره‌ی بالا در آزمون سطح هوش و علاقه به فراگیری مطالب جدید است.

پزشکان علت این تفکر انعطاف پذیر در این افراد را نوعی فرآیند شیمیایی پیچیده مربوط به انتقال دهنده‌ی عصبی دوپامین در مغز می‌دانند.

پزشکان به والدین این کودکان بازیگوش توصیه می‌کنند تا به جای تنبیه آنها، از قدرت هوشی آنها در جهت ساخت یک ایده مفید استفاده کنند.


 
 
از ایران چه می‌دانیم؟
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 

اولین دانشگاه تاریخ ایران زیر خروارها خاک! 

به گزارش تابناک، دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه تاریخ ایران و از نخستین دانشگاه‌های عملی جهان هنوز در گوشه‌ای از شمال خوزستان ناشناخته و در حال نابودی است.

دانشگاه یا همان شهر دانشگاهی جندی شاپور که در برخی منابع حتی از آن به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان نام برده شده را شاهپور اول فرزند اردشیر ساسانی بنا نهاد.

شهر جندی ‌شاپور یکی از نواحی هفتگانه خوزستان به شمار می‌رفت که از ابتدا مرکز آن استان به شمار می‌رفته و در دوره شاهپور دوم، جندی‌شاپور پایتخت دولت ساسانی و مرکز خوزستان شد. در زمان شاهپور اول شهرهای گوناگونی تاسیس شد که نام یکی از این شهرها جندی شاپور یا گندی شاپور بود.

این شهر در جنوب غربی ایران در خوزستان و نزدیک شوشتر واقع شده بود. اکثر محققین، دوره تاریخی ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند چرا که شهرهای زیادی در این دوران ساخته شد. دانشگاه جندی شاپور که در نوع خود از مهمترین مراکز علمی دنیای کهن بود در این دوران ساخته شد. این مدرسه گر چه از زمان شاهپور اول پایه ریزی شده بود اما توسط این پادشاه تعمیر و گسترش یافت.


مدرسه جندی شاپور در علم کیمیا (شیمی)، زیست شناسی و علوم پزشکی، به صنایع دستی، زراعت، نیشکر و برنج‌کاری فراوان آن بوده که محصول آنها به نقاط دور دست هم صادر می‌شده است.

آنچه مسلم است شهر گندی شاپور بین سال های ۱۷ تا ۱۸ هجری در زمان خلافت عمر به تصرف تازیان درآمد. کتابخانه گندی شاپور به وسیله سپاهیان فردی تازی در سال ۲۰ هجری غارت شد و این مرکز علمی با چند صد هزار جلد کتاب نابود شد. همزمان شمار زیادی از موبدان و پزشکان ایرانی و دانشمندان مسیحی و سریانی و مصری و هندی، گندی شاپور را ترک کردند و حوزه علمی آن تعطیل شد. بالاخره بین سال های ۱۲۰ تا ۱۶۵ هجری سازمان های علمی گندی شاپور به تدریج به بغداد منتقل شد و در سال ۲۰۱هجری در زمان مامون عباسی بنیادی علمی در بغداد به نام بیت الحکمه با اقتباس از دانشگاه گندی شاپور تاسیس شد و مرکز ترجمه و تحقیق علمی قرار گرفت و رشد کرد و پس از آن بیمارستان بغداد تشکیل شد. شهر بغداد جای حوزه های علمی گندی شاپور را گرفت و گندی شاپور به ویرانی گرایید.


 
 
تصاویر جالب وطنز
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢
 بابا تویی؟


***************************************************تفاوت بین عذرخواهی مردها و زن ها


***************************************************قابل توجه پسران دختر باز  ***************************************************هندی ییییییییییییییییییییییییییییییییی هندی


***************************************************
آب زیر کاه!!!!!!!!!!!!!
***************************************************


***************************************************


اعصاب خانمت را در هنگام رانندگی بهم نریز بله با شما هستم ***************************************************آهای پسرایی که پارک دوبل دخترا رو مسخره میکنید
***************************************************کشف گونه ای جدید از کانگورو در ایران
***************************************************

روز انتقام !

***************************************************


شادی پس از گل !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
***************************************************
سوتی در شبکه دو سیما  
***************************************************


 
 
این ماده غذایی را هر روز مصرف کنید
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
 اسیدهای چرب امگا 3 علاوه بر محافظت از سیستم قلبی عروقی، از تکثیر سلول های سرطانی نیز جلوگیری می نمایند.

بر اساس مطالعات، گردو از بیماری های قلبی عروقی و همچنین تکثیر تومورهای سرطانی در بدن پیشگیری می کند.

انجمن تغذیه آمریکا توصیه می کند همه افراد روزانه 50 گرم گردو بخورند.
گردو حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و پلی فنل های مفید بسیاری است. اما اغلب اثرات معجزه آسای گردو بر روی سلامتی انسان به دلیل وجود مقادیر زیاد اسیدهای چرب اشباع نشده و امگا 3 است.

اسیدهای چرب امگا 3 علاوه بر محافظت از سیستم قلبی عروقی، از تکثیر سلول های سرطانی نیز جلوگیری می نمایند و همچنین در سلامت سیستم عصبی و پیشگیری و کنترل بیماری هایی همچون افسردگی نقش مهمی ایفا می کنند.

چربی‌های مفید موجود در گردو، کلسترول بد خون را کاهش داده و از تصلب شرایین پیشگیری می کنند. مطالعات انجام شده در دانشگاه ‌هاروارد بیانگر این مطلب است که مصرف گردو خطر مرگ ناگهانی ناشی از اختلالات قلبی و گرفتگی عروق را کاهش می‌دهد.


 
 
فارین پالیسی: طبق اسناد سیا، آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران کمک کرد
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
 
 

بی بی سی : وبسایت نشریه فارین پالیسی (سیاست خارجی) چاپ واشنگتن، در گزارشی می‌گوید که ایالات متحده در جریان جنگ ایران و عراق با اطلاع از این که عراق از سلاح‌های شیمیایی استفاده خواهد کرد، کمک‌های اطلاعاتی در اختیار عراق گذاشته بود.
فارین پالیسی می‌گوید این گزارش خود را با استفاده اسناد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند، تنظیم کرده است.

فارین پالیسی می‌گوید آمریکا از روی تصاویر ماهواره‌ای متوجه شد که ایران در آستانه به دست آوردن پیروزی‌هایی استراتژیک است و به دنبال آن موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق اطلاع داد.
فارین پالیسی می‌گوید ایالات‌متحده کاملا از این موضوع که صدام حسین احتمالا از تسلیحات شیمیایی علیه ایرانی‌ها استفاده خواهد کرد آگاه بوده است.
آمریکا در جریان جنگ ایران و عراق کمک‌های نظامی و اطلاعاتی در اختیار صدام حسین گذاشته بود، اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند نمی‌دانستند که ارتش عراق ممکن است از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند.
سرهنگ ریک فرانکونا، وابسته نظامی آمریکا در بغداد در مقطع حملات شیمیایی، به فارین پالیسی می‌گوید: "عراقی‌ها به ما هرگز نگفتند قصد دارند از گاز اعصاب استفاده کنند. لازم نبود که بگویند، ما خودمان می‌دانستیم."
انتشار خبر کمک آمریکا به حمله شیمیایی عراق علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده اعلام کرده است استفاده احتمالی از تسلیحات شیمیایی توسط حکومت سوریه نوعی خط قرمز محسوب می‌شود و ممکن است به مداخله نظامی علیه سوریه بینجامد.

 
 
قدیمی ترین کره جغرافیایی +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
 

ایسنا: از 71 نام نوشته شده روی کره زمین تنها هفت نام در نیمکره غربی قرار دارد و آمریکای شمالی به شکل یک گروه از جزایر پراکنده با نام HIC SVNT DRACONES (اینجا اژدها است) دیده می شود.

محققان بلژیکی با استفاده از فناوری های توموگرافی رایانه‌یی و تاریخ گذاری رادیو کربن، قدیمی ترین کره جغرافیایی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

 این کره زمین بر روی پوسته تخم شتر مرغ طراحی شده و جزئیات کشف قاره آمریکا نوسط کاشفان اروپایی از جمله «کریستوف کلمب» و «آمریکو وسپوچی» روی آن نقش بسته است.

این کره جغرافیایی قدیمی در سال 2012 میلادی در نمایشگاه نقشه های لندن به یک خریدار ناشناس فروخته شد و پس از آن برای انجام مطالعات دقیق تر در اختیار محققان قرار گرفت.

محققان مرکز تحقیقات بلژیک با استفاده از روش تاریخ گذاری رادیو کربن، آزمایش توموگرافی رایانه‌یی، ارزیابی جوهر، آنالیز جغرافیایی، تاریخی و نقشه نگاری (کارتوگرافی) قدمت این کره را مورد بررسی قرار دادند.

این کره قدیمی در ابعاد یک گریپ فروت در سال 1504 میلادی و در شهر فلورانس ایتالیا ساخته شده است.

از 71 نام نوشته شده روی کره زمین تنها هفت نام در نیمکره غربی قرار دارد و آمریکای شمالی به شکل یک گروه از جزایر پراکنده با نام HIC SVNT DRACONES (اینجا اژدها است) دیده می شود.

در آمریکای جنوبی نیز سه نام Mundus Novus (دنیای جدید)، Terra de Brazil و Terra Sanctae Crucis (سرزمین صلیب مقدس) به چشم می خورد.

محققان با توجه به وجود شباهت هایی بین کشتی های روی کره زمین با آثار هنری «لئوناردو داوینچی»، خلق این کره زمین قدیمی را به ایتالیا نسبت می دهند.

جزئیات آنالیز قدیمی ترین کره جغرافیایی جهان در مجله The Portolan‌ منتشر شده است.
قدیمی ترین کره زمین متعلق به اوایل 1500 میلادی

قدیمی ترین کره جغرافیایی +عکس

قدیمی ترین کره جغرافیایی +عکس

 
 
از گوش تا جمجمه چاپی! +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
 

دنیای تکنولوژی در هر ثانیه پیشرفت می کند و هر لحظه ممکن است دانشمندان به موارد جدید دست پیدا کنند که شاید برای ما بسیار دور از ذهن باشد. یکی از جدیدترین دستاوردهای جالب دانشندان رسیدن به پرینترهای سه بعدی است.

 
باشگاه خبرنگاران: سال گذشته پرینترهای سه بعدی کمی جان گرفته و نمونه های خاصی از آن ها ساخته شد. پس از مدت کوتاهی بسیاری از دانشمندان شروع به تحقیق و بررسی این وسیله کرده و همین باعث فراگیر شدن این نوع از پرینترها شد.

این روزها پرینترهای سه بعدی طرفداران فراوانی دارد که از آن برای موارد مختلف استفاده می کنند. این استفاده ها گاهی در راستای بهبود زندگی انسان هستند و گاهی نیز بسیار عجیب می شوند.

گوش چاپی
سال گذشته دانشمندان توانستند با استفاده از یک پرینتر سه بعدی 1000 دلاری گوش مصنوعی چاپ کنند که قدرت شنوایی اش بالاتر از انسان ها است. این گوش که در دانشگاه پرینستون به چاپ رسیده است از ترکیب سلول های چاپی به همراه تعدادی از ارگان های واقعی ساخته شده است و در مرکز آن آنتی قرار دارد که صدا را تجزیه و تحلیل می کند. این گوش بسیار کاربردی بوده و در صورت نیاز می توان آن را روی بدن انسان نیز قرار داد.

جمجمه چاپی
در ماه مارس سال 2013  در آمریکا عملی روی سر یک بیمار ناشناس انجام شد که طی آن 75 درصد از سر این مرد با جمجمه چاپی بازسازی شد. متخصصین برای ساخت این بخش از سر بیمار ابتدا از او یک اسکن سه بعدی گرفتند و سپس با استفاده از پرینترهای سه بعدی توانستند جمجمه او را بازسازی کنند. این عمل جراحی کاملا با موفقیت به پایان رسید.

 تفنگ سه بعدی
در ماه می سال 2013 و پس از یک سال تحقیق و بررسی اولین سلاح چاپی دنیا ساخته شد و توانست اولین شلیک خود را با موفقیت انجام دهد. این سلاح با قیمتی نزدیک به 8000 دلار ساخته شده است و البته مشکلات فراوانی نیز داشت زیرا پس از شلیک 14 گلوله متلاشی شد و از بین رفت. این سلاح دارای مجوزهای فروش نیز هست ولی قیمت بالا با کیفیت نامطلوب دارد.

 آتل چاپی
اگر دچار شکستگی دست شده باشید حتما سختی های کچ گرفتن دست را نیز تحمل کرده اید. گچ گرفتن دست مشکلات بسیاری به همره دارد که از کار افتادگی یکی از آن ها می تواند باشد. سال گذشته جیک اویل که یک مهندس جوان است توانست با استفاده از فناوری سه بعدی یک اتل سبک، قابل شست شو و محکم را بسازد. این آتل ها به خاطر مواد به کار رفته گران هستند اما باعث می شود تا فرد مصدوم راحتی و آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

 آستون مارتین چاپی
"ایوان اسنچ" مردی است که از سال گذشته تا به امروز در حال چاپ کردن یک خودرو در خانه اش است. این مرد قصد دارد یک آستون مارتین مدل 1961 را با استفاده از پرینترهای سه بعدی بسازد و سپس بر روی این خودرو موتور گذاشته و آن را به فروش برساند. او تا امروز 72 درصد از بدنه خود را پرینت گرفته و در کنار هم قرار داده است. با تمام شدن این خودرو شاید شرکت های بزرگ نیز به فکر چنین کاری بیافتند.

دوچرخه چاپی
دوچرخه یکی از وسایلی است که انسان های زیادی از آن استفاده می کنند و کاربرد بسیاری دارد از این رو پرینت کردن این وسیله می تواند به صنعت دوچرخه سازی کمک کند. چندی پیش اولین نمونه دوچرخه های پرینت شده وارد بازار شد. این دوچرخه ها با استفاده از پرینترهای سه بعدی به کمک فناوری لیزی ساخته شده بوند و تقریبا یک سوم وزن دوچرخه های امروزی را دارد.

 
 
عجیب ترین مراسم های دفن +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢
 

روزگارنو: اگر شما هم مثل آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنند تشییع جنازه و یا سوزاندن مرده‌ها تنها مراسم مربوط به مرگ هستند، پس لطفا قبل از خواندن متن زیر خودتان را برای تغییر دادن باورهایتان آماده کنید. 
9 نمونه از مراسم عجیب و غیرعادی در مورد مرگ


1- رقصیدن با مرده

 

چه باور داشته باشید چه نداشته باشید باید بهتان بگوییم که مردم مالاگاسی ماداگاسکار مرده‌هایشان را از قبرها بیرون آورده و با آنها می‌رقصند. باور و عقیده شان که این مراسم به نام «فامادیهانا» از آن نشات می‌گیرد این است که ارواح با این مراسم می‌توانند بعد از تجزیه شدن جسد به نیاکانشان بپیوندند. این جشن اغلب هر 7 سال یکبار برگزار می‌شود و زمانی برای شادمانی و به هم پیوستن اعضای فامیل است.


2- تدفین آسمانی

 


به خاطر آب و هوای ناملایم تبت و زمین‌های سنگلاخی تدفین و خاک کردن مرده‌های تقریبا امری غیرممکن است.

بله رسم مردم بودایی تبت اینگونه است که «تدفین آسمانی» دارند. بدین معنی که جسد را چند قسمت کرده، آن را به صورت پودر درآورده و مخلوط کرده، سپس آن را در ارتفاعات می‌گذارند تا لاشخورها بخورند. آنها اعتقاد دارند بدن آدمی ‌تنها محلی برای استقرار روح محسوب می‌شود و باید به طبیعت بازگردد.

3- مراسم تدفین تانا توراجا

 


در مراسم تدفین منطقه «تانا توراجا» در اندونزی کارهای خیلی زیادی انجام می‌شود. این مراسم با موسیقی، رقص و مهمانی با تعداد زیادی مهمان برگزار می‌شود. پس واضح و مبرهن است که مرگ در این منطقه خرج و مخارج بسیاری می‌طلبد. و برای همین بستگان متوفی اجازه به تعویق انداختن این مراسم را دارند و اجباری ندارند که فورا مراسم را بجا آورند.

آنها می‌توانند جنازه را در قنداق بپیچند تا زمانی که برای این کار پول پس انداز کنند. پول جمع کردن برای مراسم شاید هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سالها به طول انجامد. تا آن زمان با جنازه مثل یک بیمار رفتار می‌کنند که این رفتارها شامل صحبت کردن با جنازه و دیگر فعالیتهای معمولی روزانه می‌شود.

مراسم تدفین اصلی زمانی اتفاق می‌افتد که تمام فامیل برای آن آماده شده باشند و بعد از آن جسد را در تابوت یا در غار می‌گذارند یا آن را از صخره یا لبه پرتگاه اویزان می‌کنند.امروزه آدم‌ها می‌توانند بدن کسانی را که دوست دارند روی انگشتشان داشته باشند! باورتان نمی‌شود؟ شما می‌توانید به راحتی انگشتر الماسی را دستتان کنید. این خیلی طبیعی است. و یک شرکت آمریکایی LifeGem به مردم فرصت این را می‌دهد که بدن افراد مورد علاقه شان که مرده اند را درون الماس‌های ساختگی شان داشته باشند.

شرکت LifeGem برای انجام این کار ابتدا از جسد یا باقیمانده خاکستر بدن مرده کربن استخراج می‌کند. سپس این کربن به گرافیت تبدیل می‌شود و تحت پرس گذاشته می‌شود تا برای به دست آمدن الماسی درخشان درون نگین الماس قرار گیرد. قیمت این الماس بین 3500 تا 20000 دلار تخمین زده می‌شود و  بستگی به عیار جواهر دارد.

5- تابوت‌های جالب

 


اگر الویس پریسلی در تشی (غنا) می‌مرد مطمئنا او را در تابوتی به شکل گیتار دفن می‌کردند. مردم این شهر مرده‌هایشان را در تابوتهایی فانتزی دفن می‌کنند. شکل جعبه حمل جنازه اغلب نشان دهنده حرفه فرد درگذشته است. معمولا تابوتهای غول پیکر مشابه بطری‌های ذغال سنگ، میوه‌ها یا ابزار مکانیکی در نمایشگاه‌های تابوت به نمایش گذاشته می‌شوند.

6- آیین آدم خواری

 


این رسم به احتمال زیاد یکی از بدترین مراسم مرگ است که تابحال وجود داشته. مردمی ‌در جهان وجود دارند با  آیین «آدمخواری» که مرده‌های خود را می‌خورند! ایده ای که پشت این رسم وحشتناک پنهان است هرچیزی می‌تواند باشد:

از جذب کردن خصلت ویژه فرد مرده تا جذب کردن روح فرد مرده. مردم بسیار کمی‌ در جنوب آمریکا و استرالیا هنوز این آیین وحشتناک را انجام می‌دهند. اما تعداد زیادی از انجمن‌های علمی‌پ دیده آدم خواری را تنها بهتانی می‌دانند که به مردم این کشورها نسبت داده شده، آنها اعتقاد دارند این آیین مربوط به مهاجران این مناطق است؛ مهاجرین برای اینکه بتوانند بهانه ای برای تسلط سیاسی بر این مردم داشته باشند این رسم را به این کشورها آورده و به آنها نسبت داده اند. طبق گفته «ناپلئون چانگون» انسان شناس جامعه «یونومامو» در جنوب آمریکا هنوز بعد از سوزاندن مرده‌ها استخوان‌ها و خاکستر آنها را می‌خورند!

7- مومیایی کردن خود

 


اینکه با روزه داری و زجر دادن خودمان را به کام مرگ بفرستیم از نظر ما واقعا کاری مسخره و خنده دار  است. اما بعضی از کاهنین بودایی به نام «سوکوشینباتسا» (Sokushinbutsu) درژاپن نه تنها با دست خود خودشان را می‌کشند؛ بلکه با روشی این کار را می‌کنند که در نهایت منجر به مومیایی کردن خود می‌شود.

این پروسه ابتدا با یک رژیم آغاز می‌شود که حاوی آجیل و میوه است که با فعالیتهای معمولی فیزیکی همراه می‌شود. به مرور این رژیم باعث استفراغ کردن، از دست دادن آب بدن و از بین رفتن قدرت دفاعی در برابر میکرب‌ها می‌شود. بعد از این رژیم غذایی تغییر کرده و برای شاید هزار روز از پوست درختان، ریشه‌ها و یک نوع چای سمی ‌تغذیه می‌کنند.

در مرحله آخر کاهن وارد یک گور یا مقبره سنگی می‌شود، در پوزیشن گل لوتوس می‌نشیند و منتظر مرگ می‌ماند! او هر روز یک زنگ را به صدا در می‌آورد تا کاهنان زیردستش از زنده ماندن او باخبر شوند. و بالاخره روزی که هیچ صدای زنگی نیاید، کاهنان دیگر مقبره را مهر و موم می‌کنند و بعد  1000 روز دیگر صبر می‌کنند تا بتوانند دوباره در مقبره را برای بررسی کردن مومیایی باز کنند.

8- آیین روزه داری تا رسیدن مرگ

 


ویملا دوی، یک زن هندی است است که بعد از رنجهای فراوان از بیماری سرطان در سال 2006 درگذشت. البته دلیل مرگ او بیماری سرطان نبود، بلکه او به خاطر روزه سیزده روزه ای به نام «سانتارا» درگذشت. این نوع مرگ عمدی با روزه داری از آیین‌های مردم «جایین» Jain است.

این مردم به عدم خشونت و مهربانی با تمام مخلوقات اعتقاد دارند. «سانتارا» معمولا زمانی آغاز می‌شود که یک نفر تصمیم می‌گیرد زندگی اش را برای رسیدن به هدفش که همانا پاکسازی معنوی است قربانی کرده و خودش را برای این اکر آماده می‌کند.

البته مخالفت‌ها در مورد این آیین رو به افزایش است،‌چراکه به شکل یک خودکشی یا قتل عمدی نمود پیدا می‌کند. اما درمیان این اجتماع امتناع کردن از «سانتارا» محروم شدن از حقوق اجتماعی یا تبعید را در پی دارد.

9- گذاشتن جسد در هوای آزاد


زرتشتیان اعتقاد دارند که بدن بعد از مرگ مامنی برای فساد و ناپاکی‌ها می‌شود. دفن کردن در خاک و یا سوزاندن در دین آنها ممنوع است چرا که زرتشتیان باید همواره از آلوده کردن عناصر مقدس برحذر باشند. بنابراین آنها آیینی به نام exposure مرده دارند. برای این منظور جسد را به مکان بلندی به نام «دخمه» یا «برج خاموش» می‌برند تا لاشخورها بتوانند جسد را بخورند.

اکنون این آیین تنها در شبه قاره هند انجام می‌شود. اما امروزه به دلیل کم شدن جمعیت لاشخورها در سرزمین هند فرآیند این رسم به دلیل طولانی تر شدن خیلی وحشتناک و دلخراش شده است. عکسهایی که به تازگی از این مراسم گرفته شده پشته‌هایی از لاشه‌های فاسد را نشان می‌دهد که در بالای برج مومبای در هند روی هم انباشته شده اند و این اتفاق باعث جنجال‌های زیادی در جامعه هندیان شده است.


 
 
تبلیـــــــــــغات جالب
نویسنده : چیدان - ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٢
 
 
تبلیغ کرم برطرف کننده سیاهی دور چشمتلویزیون سونیکوتاه کننده موی بینی!وکیل متخصص در امر طلاقهشدار درباره مضرات سیگار؛ قبل از اینکه داستان این کتاب به پایان برسد با این نوشته مواجه می شوید: پایان! سیگار باعث می شود داستان زندگی شما 15% زودتر از آنچه باید، پایان یابد.چسب قطره ایتبلیغ سریال فرار از زندان در داخل کیک!تبلیغ قهوه مک دونالدزبدون شرحباشگاه ورزشیتاثیر شیر روی استخوان هاتبلیغ اتومبیل سوبارو اتومبیلی که مهندسین آلمانی آرزو می کردند که آنها ساخته بودند.به همراه پوستر رایگان برای استفاده با دارت (مخصوص مهندسین آلمانی)حشره کش


 
 
نقاشی های سه بعدی و خلاقانه
نویسنده : چیدان - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٢
  
 
راز یـک کلک تاریـخی با ریـشه هنـدی
نویسنده : چیدان - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٢
 

چگونـه میتـوان بین آسمان و زمیـن مدتـها معلـق بود؟!
How long was suspended between heaven and earth!

اگر دقت کنید همه اینها عصایی به دست دارند
و پایه عصا بر روی چیزی مانند یک سجاده قرار گرفته است

Note that if all the bacilliform
And based on what the cane is like a prayer


بقیه قضایا فقط سلب توجه بیننده از همین دو نکته است
Cases only two points away from the viewer's attention is
 

به تصویر زیر توجه کنید
See the following image

 یک صفحه فلزی کوچک که جایی برای نشستن روی آن تعبیه شده
و یک عصا که بین صفحه بالا و پایه مخفی ارتباط برقرار کرده ...

A place to sit on a small metal plate embedded
And a rod connected between the top plate and the base secret


حالا یکبار دیگر به این تصویر نگاه کنید تا متوجه این کلک ظریف بشوید
Now look at the picture again to get to know the subtle tricks

 


 
 
عکسهای جالب انگیز و زیبا وتک
نویسنده : چیدان - ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٢
 
 
Anthology of the most spectacular photos 
 
واژه ایران به چه معناست
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢
 

 

 

دانستنی ها | واژه ایران به چه معناست
واژهٔ ایران در فارسی باستان «آئیریانا» (airya) و در فارسی میانه به شکل «اران» (erān) بوده، و برگرفته از شکل قدیمی «airya nama» و به معنای «سرزمین مردمان اصیل» است.
 
واژهٔ آریا در زبان های اوستایی، فارسی باستان و سنسکریت به ترتیب به شکل های ایریه (airya)، اریه(āriya)، آریه (arya) به کار رفته است. همچنین در زبان سنسکریت اریه (ariya) به معنی سرور و مهتر وآریکه (aryaka) به معنی مرد شایستهٔ بزرگداشت و حرمت است و آریایی به زبان اوستایی «ائیرین» (airyana) و به زبان پهلوی و فارسی دری «ایر» خوانده می شود و ایرج به زبان آریایی "airya" است. ایر در واژه به معنی آزاده و جمع آن ایران به معنی آزادگان است.
نام ایران در لغت به معنی سرزمین آریاییان است و مدت ها پیش از اسلام نیز نام بومی آن نیز ایران، اران، یا ایرانشهر بود، البته از 600 سال پیش از میلاد تا 1314 (1935) در عرصهٔ جهانی با نام پرشیاشناخته می شد که در سال 1314 در شرف تأسیس لیگ ملل با درخواست رسمی رضاشاه پهلوی همان نام بومی کشور (ایران) در عرصهٔ جهانی هم مورد کاربرد قرار گرفت.
نام پرشیا همچنان برابر نام ایران است و در زبان های اروپایی به دلیل سابقه تاریخی - فرهنگی اش کاربرد دارد، اما در اخبار سیاسی بیشتر نام ایران به کار برده می شود.
بیشتر نمایشگاه های بزرگ فرهنگی- هنری ایران که در سال های گذشته در اروپا برگزار شده، مانند «هفت هزار سال هنر ایران» و «امپراتوری فراموش شده» نام پرشیا را در عنوان خود داشته اند.


 
 
شگفت انگیزترین مومیایی‌های دنیا +عکس
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢
 

باشگاه خبرنگاران: در دوران باستان مصری ها روشی برای نگه داری از اجساد خود داشتند که میتوانست بدن را سال ها در شرایط نسبتا مطلوب نگه دارد که به مومیایی کردن معروف است. مومیایی کردن بعدها به اصطلاحی برای اجسادی تبدیل شد که قرار بود برای مدت طولانی نگه داری شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در طول تاریخ کشورهای بسیاری از روش مومیایی برای نگه داری از مردگانشان استفاده کرده اند و هر کدام دلیل یا سبک کاری خاص خود را داشته اند. با گذشت زمان و از بین رفتن سنت های قدیمی و حتی شهرهای باستانی مومیایی ها تنها چیزی هستند که باستان شناسان می توانند پیدا کنند. این افراد سالانه در مناطق مختلف باستانی کاوش می کنند تا شاید بتوانند اجساد مومیایی شده را پیدا کنند. مومیایی ها جدای از جاذبه های گردشگری که به همراه دارند میتوانند در گشایش رازهای سر به مهر قدیمی نیز موثر باشند:  
مومیایی 700 ساله  

 
در یک اتفاق بسیار جالب در شرق چین کارگرانی که در حال کار بر روی یک جاده بودند توانستند مومیایی 700 ساله یک زن را پیدا کنند. این مومیایی که به نظر می رسد برای حکمرانی به نام "میانگ دیناستی" است پس از گذشت 700 سال هنوز دست نخورده باقی مانده و تمامی اعضای ان تقریبا سالم است. این کشف درسال 2011 انجام گرفت و به همراه این مومیایی وسایل دیگری مانند یک تابوت چوبی به همراه کفش و لباس بدست آمد. 

 
 بچه های یخ زده اینکا 
 در سال 1999 و در ارتفاعی نزدیک به 4 متر از سطح زمین عده ای کوهنورد  توانستند سه عدد از شگفت انگیز ترین مومیایی های تاریخ را پیدا کنند. این مومیای ها بر روی کوهی به نام لولایلاکو پیدا شد و نزدیک به 500 سال سن داشتند. این مومیایی ها با توجه به اینکه به سبک های باستانی فریز شده بودند کاملا سالم باقی مانده و حتی اندام های داخلی بدن آن ها نیز سالم بودند. این مومیایی ها که در نگاه اول به ماننند چند کودک خواب آلود می مانند که حتی خون در رگ ان ها وجود دارد. 

به گفته باستان شناسان دلیل مرگ این بچه ها یک مراسم مذهبی بوده است و طی آن چند کودک از سوی رهبر دینی اینکاها انتخاب می شدند تا درون چاله هایی گذاشته شده و در همانجا مرده و یخ بزنند. این مراسم برای اینکاها بسیار مقدس بوده است و معمولا افراد خاصی به این عنوان انتخاب می شدند. 

 
 روزالیو لامباردو 
 


 

در سال 1920 بیماری کشنده ای ایتالیا را فراگرفت و انسان های بسیاری طی آن  جان خودشان را از دست دادند. روزالیو لامباردو به عنوان یکی از کوچکترین افرادی بود که به این بیماری دچار شد و بعد از انکه جانش را از دست داد پدرش که یک نظامی بود جسد او را مومیایی کرد و در اختیار موزه داد. این مومیایی که با روش های خاصی هنوز هم بدون مشکل و بدون تغییری باقی مانده است. این مومیایی به نظر می رسد می تواند بدون تغییری 400 سال اینده را طی کند. 


مومیایی 2400 ساله 

 


 

در سال 2012 مومیایی باستانی کشف شد که به رازهای بسیاری جواب داد. این مومیایی ک در یکی از مناطق باستانی مصر پیدا شده بود نزدیک به 2400 سال سن داشت و نکته جالب توجه در مورد آن جا ماندن یکی از وسایل کار پیشنییان در بدن این مومیایی بود. مصریان باستان ابزاری که از آن برای خارج کردن مغز استفاده می کردند را درون سر این مومیایی جا گذاشته بودند. این وسیله یک تکه چوب کوچک است دانشمندان در سی تی اسکن متوجه حضور ان درسر مومیایی شدند. 

 
مومیایی عجیب در آلمان 

 


 

چندی پیش یک پسر بچه 10 ساله آلمانی موفق شد مومیایی را پیدا کند که مربوط به مصر باستان است. این پسر بچه در حالی که در زیرزمین خانه مادربزرگش بازی میکرد با جعبه ای قدیمی روبرو. شد و پس از باز کردن آن مومیایی قدیمی را پیدا کرد. پدر این بچه گفته است در سال 1950 پدرش به افریقا رفته و از آنحا بسته ای را برای خانه فرستاد که تا به حال کسی به آن دست نزده بود. با تحقیقات انجام شد مشخص شد این مومیایی یکی از آثاری است که در شمال مصر پیدا شده است ولی در همان زمان به سرقت رفته و از آفریقا خارج شده است. 

 
مومیایی اروپایی در چین 

 


 

در اوایل دهه نود میلادی مومیایی جالبی در چین پیدا شد که باعث شگفتی بسیاری از  باستان شناسان شد. این مومیایی پس از 2000 هزار سال تغییر زیادی نکرده بود ولی نکته اصلی در مورد این مومیایی بور و سفید بودن ان است، درحالی که آن زمان اروپایی ها از این راه استفاده نمی کردند. در سال 1993 دانشمندان با انجام آزمایشات دی ان ای روی این مومیایی دریافتند که او مهاجری به چین بوده است که پس ازمرگ مومیایی شده است. دانشمندان با آزمایش این مومیایی به اطلاعات زیادی در مورد اروپاییان دست پیدا کردند.

 
 
عکس های بامزه و خنده دار
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢
 

 

 


 
 

 
 
طنز,
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢
 

 

 یه خانومی گربه ای داشت که هووی شوهرش شده بود.
آقاهه برای اینکه از شر گربه راحت بشه،
یه روز گربه رو میزنه زیر بغلش و 4 تا خیابون اونطرف تر ولش می کنه.
وقتی خونه میرسه
میبینه گربه هه از اون زودتر اومده خونه.
این کارا رو چند بار دیگه تکرار می کنه،
اما نتیجه ای نمیگیره.
یک روز گربه رو بر میداره میذاره تو ماشین.
بعد از گشتن از چند تا بلوار و پل و رودخانه و. . .
خلاصه گربه رو پرت میکنه بیرون.
یک ساعت بعد، زنگ میزنه خونه. زنش گوشی رو برمیداره.
مرده میپرسه: " اون گربه کره خر خونس؟ "
زنش می گه آره.
مرده میگه گوشی رو بده بهش،
من گم شدم !!!

jjjjjjjjjjjjjjjj

گاو اولی: ما!
گاو دومی: مااااا مااااا
گوسفند وارد ماجرا میشه: بع
گاو اولی: مااااا
گوسفند دومی: بع
گوسفند اولی: بع بع…
.
.
.
.
.
.
.
نه واقعا نشستی این گفت و گو رو تا آخر خوندی؟ الان هم منتظر بقیه ماجرا هستی؟ ای جانم!
احتمالا دانشجو هم هستی؟

 
 
برندگان و بازندگان
نویسنده : چیدان - ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢
 
*******

برنده متعهد میشود.

بازنده وعده میدهد.


*******

برنده می داند به خاطر چه چیزی پیکار میکند و بر سر چه چیزی توافق و سازش نماید.

بازنده آن جا که نباید ، سازش میکند، و به خاطر چیزی که ارزش ندارد، مبارزه میکند.


*******

برنده ثروت اندوزی را وسیله ای برای لذت بردن از زندگی میداند.

بازنده مال اندوزی را هدف خود قرار میدهد. 
برنده از میانه روی و نرمش خود احساس قدرت میکند.

بازنده هرگز میانه رو و معتدل نیست گاهی از موضع ضعف ، و گاهی همچون ستمگران فرودست رفتار میکند.


*******

برنده به افراد برتر از خود ، احترام میگذارد، و سعی میکند تا از آنان چیزی بیاموزد.

بازنده از افراد برتر از خود ، خشم و نفرت داشته و در پی یافتن نقاط ضعف آنان است.


*******

برنده ارزیابی درستی از تواناییهای خود داشته و هوشمندانه از ناتوانی های خود، آگاه است.

بازنده از توانایی ها و ناتوانی های واقعی خود بی خبر است.


*******

برنده مشکل بزرگ را به اجزای کوچکتر تفکیک میکند، تا حل آن آسان گردد.

بازنده مشکلات کوچک را آنچنان به هم می آمیزد، که دیگر قابل حل شدن نیستند.

*******

برنده در عین حال که تعصبات خود را میپذیرد، تلاش میکند که در هنگام قضاوت کردن بر این تعصبات غلبه کند.

بازنده منکر وجود هرگونه تعصب در خود است و بنابراین در سراسر عمر، اسیر تعصبات خویش خواهدبود.


*******

برنده دیگران را نکوهش می کند ولی آنها را می بخشد.

بازنده چنان بزدل است که قادر به نکوهش دیگران نیست و چنان حقیر است که قادر به بخشیدن دیگران هم نیست.
برنده هر امتیازی را که بتواند بدهد، میدهد جز این که اصول بنیادی خود را فدا کند.
بازنده به خاطر هراس از دادن امتیاز به لجاجت خود ادامه می دهد و این در حالی است که اصول بنیادی اش رفته رفته از بین میرود.


*******

برنده گامهای متعادلی بر میدارد.

بازنده دو نوع سرعت دارد، یا خیلی تند و یا خیلی کند.
برندگان و بازندگان 
نویسنده: سیدنی. جی. هریس
مترجم: مینو پرنیانی - پروین مصطفوی
ناشر: خجسته
تعداد صفحه: 124